Site logo

Jakie studia wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierunku?

Polskie i zagraniczne uczelnie systematycznie poszerzają swoją ofertę edukacyjną. Liczba nowych kierunków i specjalności nierzadko może przyprawić o zawrót głowy – szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy nawet bladego pojęcia czym jest kierunek, którego wdzięczna i nieco tajemnicza nazwa utkwiła nam akurat w pamięci. Odwieczne pytanie brzmi zatem: czym należy kierować się w trudnej sztuce wyboru kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierunku studiów?

Najważniejsza zasada brzmi: nie należy sugerować się aktualną modą! Z umiarem trzeba także traktować opinie najbliższych. Najważniejsze jest, to co my tak naprawdę myślimy i w czym najlepiej się czujemy. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań typu: w czym jestem najlepszy? Jakie jest moje hobby? Co lubię robić? Jakie są moje ulubione przedmioty w szkole? Czego nie lubię? Co chciałbym robić w przyszłości? Czy wolę pracować z komputerem czy z ludźmi? Trzeba przy tym pamiętać, że wybór najprostszej drogi nie jest zawsze najlepszym wyborem. Jeśli coś nie przychodzi nam tak łatwo jakbyśmy tego chcieli, nie oznacza to od razu, że się do tego nie nadajemy. Pamiętajmy, że ciężka praca popłaca.

Możemy także skorzystać z pomocy osób, które decyzję dotyczącą wyboru studiów mają już za sobą. Ich rady mogą okazać się dla nas bardzo cenne i pozwolą na uniknięcie niepotrzebnych błędów.

Nasze zainteresowania i preferencje są kluczowe przy wyborze studiów. Jednak ważne, żebyśmy posiadali obiektywną wiedzę na temat kierunku i przyszłego zawodu, na który chcemy się zdecydować. Musimy wiedzieć, co kryje się pod chwytliwymi i modnymi nazwami kierunków oferowanych przez uczelnie. Musimy wiedzieć czym zajmuje się kognitywista, account menager, musimy znać miejsce pracy lekarza i geodety. Dogłębne zbadanie tematu przed wyborem studiów pozwoli nam później uniknąć wielkich rozczarowań.

Studia a rynek pracy

Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Chociaż dopiero już jako absolwenci będziemy doceniać łatwość znalezienia pracy, to i tak już dziś warto się nad tym zastanowić. Jak zatem przeanalizować rynek pracy? Dynamizm zmian, jakie na nim zachodzą, sprawia, iż wybór właściwego kierunku studiów staje się bardzo trudny. Polecamy Ci zapoznanie się z listą 10 najbardziej przyszłościowych zawodów. W artykule omówiliśmy także kwestię ścieżki edukacyjnej, którą należy podążyć, żeby owe zawody wykonywać.

Jak wybrać uczelnię?

Wybór kierunku, to nie wszystko, trzeba jeszcze jeszcze dokonać selekcji uczelni. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego (m.in. jakie formy rozwoju poza edukacyjnego). Należy również zwrócić uwagę na profil uczelni, czy jest to uczelnia techniczna, ekonomiczna, humanistyczna czy artystyczna. Te same kierunki oferowane są na różnych uczelniach, np. architekturę i grafikę można studiować na uczelni politechnicznej i artystycznej. Matematykę na uniwersytecie, tudzież na politechnice. Handel zagraniczny na uczeni ekonomicznej lub humanistycznej. Profil uczelni wpływa na program studiów, dlatego warto zapoznać się z nim i dokonać wyboru uczelni najbardziej zgodnego z naszymi oczekiwaniami.

Pamiętajcie jednak, że sam wybór studiów to dopiero początek w Drodze do Kariery…

Jak ocenić jakość kształcenia na uczelni?

Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Zależy Ci na wysokiej jakości kształcenia, ale nie wiesz w jaki sposób można to ocenić? Pomocą w tej kwestii służy Polska Komisja Akredytacyjna, czyli gremium eksperckie oceniające jakość kształcenia na polskich uczelniach. Szczegółowych informacji udzielił nam prof. dr hab. Krzysztof Diks, Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jego rady na pewno pomogą Ci w podjęciu słusznej decyzji!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inżynier nie tylko po politechnice

Studia techniczne dające tytuł inżyniera znajdziemy nie tylko na uczelniach politechnicznych. Takie same kierunki studiów technicznych czy z zarządzania znajdziemy także na uniwersytetach specjalistycznych. Dodatkowo

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję