Site logo

Jak zabrać się za pisanie pracy zaliczeniowej na studiach?

Praca zaliczeniowa to nieco mniejsze wyzwanie niż praca dyplomowa, czy przygotowanie do egzaminu, dlaczego więc stanowi tak poważny problem?

Prawdziwa skala problemu

Niestety taki stan rzeczy jest uwarunkowany psychologicznie. Bo jak inaczej wyjaśnić, że studenci biorąc pod uwagę poważne konsekwencje, oddają nierzadko prace stworzone w kilka minut na zasadzie kopiuj wklej lub nie oddają ich wcale. Liczby mówią tu same za siebie, doświadczenie wykładowców pokazuje, że nawet 20% pisemnych prac zaliczeniowych oddawanych jest po terminie!

Zapoznaj się z literaturą

Zakładam, że masz już zgromadzone materiały, tzn. na Twoim biurku znajdują się odpowiednie kserokopie, książki i czasopisma a pasek zakładek w Twojej przeglądarce pełen jest ciekawych materiałów. Jeśli nie wiesz jak zgromadzić bibliografię, zapraszam do tekstów Akademii Belfra, które poświęcone są tylko tej tematyce!

Proponuję Ci zatem początkowy etap, który nie polega na zgłębieniu tekstów i dokładnej lekturze, chodzi raczej o to, by zorientować się jakie zagadnienia pojawiają się w zebranych przez Ciebie materiałach. 

Lista zagadnień gotowa

Spisz sobie wszystkie tematy, które występują w Twoich źródłach na małych karteczkach i postaraj się je odpowiednio ułożyć na biurku. Chodzi o to, by powstała konfiguracja umożliwiająca rozpoczęcie pracy nad planem tekstu. Warto wyodrębnić części dotyczące – genezy, istoty oraz skutków jakie rodzi opisywany przez Ciebie proces. Jeśli masz za zadanie scharakteryzować coś bardziej statycznego, możesz się odwołać do podziału na dane z literatury, samodzielne obserwacje i wnioski. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Jestem pewien, że już sam temat naprowadzi Cię na dobre rozwiązania.

Zacznij przepisywać ze źródeł

Niektóre teksty są na tyle ważne, że powinny znaleźć się w pracy jako cytaty. Warto rozpocząć właśnie od ich przepisania do edytora tekstu. Oczywiście pracujemy już we wcześniej utworzonym konspekcie, więc cytaty wprowadzasz w odpowiednie dla niech miejsca.

Inne cytaty są mniej istotne, można je omówić, nie zapomnij jednak, tak jak wypadku cytatów opatrzyć ich odpowiednim adresem bibliograficznym.

Wreszcie teksty, które odzwierciedlają Twoją opinię pogląd lub widzenie sprawy. Tych powinno być w pracy najwięcej. 

Kilka ważnych porad

Porady, które mogą się przydać w trakcie edycji tekstu:

  1. Albo piszesz, albo poprawiasz. Nie można dokonywać tych dwóch czynności jednocześnie!
  2. Pozwól sobie na błędy – lepiej mieć akapit z niedociągnięciami niż nie mieć akapitu, który w zamiarach jest perfekcyjny!
  3. Jeśli nie potrafisz znaleźć odpowiednich słów użyj innych mniej precyzyjnych i zaznaczając je odpowiednio przejdź do dalszej pracy. Nie ma niczego gorszego niż wstrzymanie pracy na pół godziny, by odszukać w pamięci synonim słowa autor!

Podsumowanie

Nie obiecałem, że powiem jak skończyć. Obiecałem, że powiem jak zacząć. Myślę, że już teraz dobrze się rozumiemy. Kiedy nie tworzysz traktatu filozoficznego, który odmieni oblicze świata, warto postawić na dynamikę działania – chodzi o to by pisać, nie zaś by pisać od razu dobrze! Pisz, po prostu pisz! Poprawisz później!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję