Site logo

Jak się uczyć? Sposoby Belfra na efektywną i skuteczną naukę!

Studiowanie, tak jak każda praca może być efektywne i nieefektywne, skuteczne i nieskuteczne. Kilka porad które Wam przekażę, pomoże osiągać dobre rezultaty w krótkim czasie. 

Kiedy i jak się uczymy?

Kiedyś odpowiedź na to pytanie była niezwykle prosta. Wystarczyło bowiem przywołać wykłady, ćwiczenia lub laboratoria oraz samodzielną naukę w domu. Dzisiaj sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Mamy przecież na uczelni projekty, e-Learning oraz inne zaawansowane formy dydaktyczne.

Naukę na studiach można podzielić na to co człowiek robi przed zajęciami, w trakcie zajęć oraz po ich zakończeniu. Aby pokazać wam pewną uniwersalną zasadę, która obowiązuje na wszystkich trzech wymienionych wcześniej etapach, posłużę się opowieścią. 

Do pewnego buddyjskiego mnicha przyszedł Europejczyk z pytaniem o to, w jaki sposób mnich zachowuje koncentrację spokój oraz opanowanie w każdym momencie swojego życia. Mnich odpowiedział mu:

– Kiedy idziesz, zastanawiasz się, co będziesz robił jak przyjdziesz. Kiedy już przyszedłeś i robisz swoją robotę, zastanawiasz się, jak miło będzie ci odpoczywać. Kiedy odpoczywasz, zastanawiasz się nad obowiązkami, które będziesz miał w kolejnym dniu. A ja kiedy idę to idę. Kiedy przyszedłem i zajmuję się swoją pracą, to zajmuję się moją pracą – a kiedy odpoczywam, to odpoczywam. 

Świadomość, tego co robisz gdy… coś robisz

Chodzi więc o to, aby na wszystkich trzech etapach: przed zajęciami, w trakcie zajęć, oraz po zajęciach zachować koncentrację, ponieważ pozwoli to w sposób niesamowicie efektywny oszczędzać czas. 

Własne notatki to klucz do sukcesu

W czasie zajęć należy za wszelką cenę zachować koncentrację i uwagę. Należy też robić własnoręczne notatki. Nie ma nic gorszego niż notatki pożyczone w ostatniej chwili przed sesją. Po pierwsze nie będą one pisane Twoim językiem, Twoim własnym zestawem pojęć i będą obce Twojemu intelektowi. To naprawdę zły pomysł, by opierać się na pracy innych tuż przed egzaminem.

Powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie!

Nie jest tajemnicą, że powtarzanie pomaga w szybkim opanowaniu materiału. Jest nawet łacińskie przysłowie “Repetitio est mater studiorum”, czyli powtarzanie jest matką nauki. Bywa jednak przeinaczane w sposób bardzo złośliwy: “Repetitio est mater stultorum”, czyli powtarzanie jest matką głupców. Jeśli powtarzasz, powtarzaj materiał w sposób mądry!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję