Site logo

Jak opłacić studia?

Podjęcie nauki na wyższej uczelni to spory wydatek dla rodzinnych budżetów. Wyjeżdżając na studia z rodzinnego miasta trzeba liczyć się z takimi kosztami jak opłaty za stancję lub akademik, koszty wyżywienia czy biletów, a czasem również czesne. Dlatego warto już teraz zatroszczyć się o finansowanie na czas studiów. Jest kilka możliwości, począwszy od kredytu studenckiego, konkursów internetowych, a kończąc na pracy wakacyjnej i dorywczej.

 

Kredyt studencki

Kredyt studencki oprocentowany jest według niższych stawek niż inne kredyty, a jego spłatę można rozpocząć dopiero kilka lat po ukończeniu studiów wyższych. W jego ramach student może liczyć na kwotę w wysokości ok. 600 zł miesięcznie. Co ważne, kredyt jest dotowany częściowo przez państwo i może być przyznany zarówno studentom uczelni państwowych jak i prywatnych.

Studia w nagrodę

Szansą dla maturzystów na pokrycie kosztów studiowania są również konkursy, których nagrodami mogą być zarówno stypendia dodatkowo uzupełniające kieszeń studenta, jak i całkowicie pokrywające koszty czesnego. Konkursy te przybierają różnorakie formy. Przykładowo osoby, które chcą studiować na kierunku Fizyka i Astronomia mogą wziąć udział w konkursie Uniwersytetu Zielonogórskiego, którego nagrodą jest dziesięciomiesięczne stypendium w wysokości 500 zł. Zostanie ono przyznane dziesięciu tegorocznym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych m.in. na podstawie wyników osiągniętych na egzaminie maturalnym.

Praca w wakacje i w czasie studiów

Najdłuższe wakacje w życiu, jakie przypadają między maturą a rozpoczęciem pierwszego roku akademickiego, można wykorzystać na sezonową pracę. Trzymiesięczny zagraniczny wyjazd jest świetną okazją, aby odłożyć pieniądze na czas studiowania. Pracy można również poszukać w kraju. Wiele dodatkowych etatów otwiera się w czasie letnim w ośrodkach turystycznych i kurortach, gdzie można znaleźć zatrudnienie przy obsłudze urlopowiczów.

Nie zwlekaj z wyborem

Nawet jeśli nie w całości, można przynajmniej częściowo zaoszczędzić chociażby na czesnym. Część uczelni, głównie prywatnych, stara się pozyskać zainteresowanie kandydatów na studia poprzez wszelkiego rodzaju promocje. Część z nich oferuje obniżenie wysokości czesnego w zależności od ilości kierunków lub specjalności studiowanych przez jedną osobę na danej uczelni. Inne z kolei obniżają wysokość wpisowego tym osobom, które w pierwszych dniach rekrutacji złożą dokumenty. Warto więc odpowiednio wcześniej zastanowić się nad własną ścieżką edukacji i kariery oraz tak wybrać uczelnię, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję