Jeśli chcecie poznać klucz do zrozumienia danego przedmiotu, rozszyfrować nauczyciela, lub dowiedzieć się, co tak naprawdę będzie przedmiotem egzaminu, zapoznajcie się z sylabusem, aby dowiedzieć się jak go czytać zajrzyjcie do tego tekstu!
Co oznacza to dziwne słowo?
Zanim odpowiem na pytanie jak czytać sylabus zastanówmy się najpierw, dlaczego czytać sylabus? Z języka greckiego to po prostu spis. Nam zaś chodzi o dokument, który wypełnia wykładowca, charakteryzując prowadzony przez siebie przedmiot. Wszystko, co wydarzy się na sali wykładowej musi być zapisane w sylabusie, można tam odnaleźć również wiele istotnych informacji, przydatnych zwłaszcza w trakcie zdobywania zaliczenia lub zdawania egzaminu.
Obowiązek nauczyciela
Teraz powiem Ci kilka rzeczy zza kulis pracy uczelni. Nie tylko Ty jako student zmuszony jesteś do realizowania różnych obowiązków. Także Twoi wykładowcy muszą sporo napracować się, aby przygotować zajęcia! Mam tu na myśli nie tylko przypomnienie sobie treści i tematyki zajęć dzień przed wykładem. Na początku każdego roku akademickiego każdy wykładowca zobowiązany jest do przygotowania sylabusa, w którym umieszcza wszystkie istotne informacje o przedmiocie.
Wiele uczelni wprowadziło obowiązek przekazywania tego dokumentu studentom, jednak traktowany on jest zwykle po macoszemu i choć nauczyciel zobowiązany jest do omówienia jego treści – niewielu nauczycieli traktuje poważnie ten obowiązek.Tymczasem sylabus to źródło bardzo cennej wiedzy.
Nierzadko jednak ukryta jest ona za parawanem dziwnych pojęć i kategorii, dlatego chcę Ci je dziś przybliżyć!
Formalności
W sylabusie możesz odnaleźć prawidłowe imiona i nazwiska wszystkich prowadzących przedmiot, przyda się w trakcie uzupełniania indeksu!
Możesz także sprawdzić w jakich grupach realizowany jest przedmiot, dzięki temu przyjdziesz do profesora przygotowany, jeśli będziesz chciał odrobić udział w zajęciach w innym terminie!
Bez trudu znajdziesz także informacje kontaktowe, które mogą okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie.
Efekty
Zgodnie z deklaracją bolońską nie ma już w zwyczaju w konspektach zajęć akademickich umieszczać zdań typu: student umie, student wie itd.
Dziś stosuje się podział efektów kształcenia na wiedzę, umiejęności i kompetencje społeczne, które czasem określane są jako postawy.
Zwróć szczególną uwagę na dwie pierwsze kategorie, ponieważ to one staną się prawdopodobnie przedmiotem weryfikacji, a więc egzaminu, czy zaliczenia.
Ze zrozumieniem i uwagą zapoznaj się z efektami kształcenia, ponieważ dzięki temu masz szansę przewidzieć, które elementy będą istotne na egzaminie! Wczuj się w rolę nauczyciela! Wiadomo przecież, że pisząc pytania testowe, nie weźmie ich wszystkich z głowy! Skorzysta raczej ze spisu zagadnień, który wpisał do sylabusa. To samo tyczy się wymagań na poszczególne oceny, które również znajdziesz w tym dokumencie!
Kompetencje społeczne
Choć istnieje znaczna literatura na temat akademickiego kształtowania kompetencji społecznych, trudno odnaleźć dobre praktyczne przykłady realizacji tej misji na naszych uczelniach. Poza niektórymi wyjątkami można raczej obserwować rozwój postaw alienacji społecznej niż kooperacji, współdziałania i sensownej pracy w grupie.
Gotów jestem bronić tezy, że studia w istocie, kształtują kompetencje społeczne, ale raczej… po zajęciach i w większości poza uczelnią. Dzięki zaangażowaniu w kształtowanie tych kompetencji straż miejska i policja w miastach akademickich ma co robić, puby mają z czego żyć, a właściciele browarów notują rekordowe zyski! No, ale wracajmy do sylabusa!
Lektury
Tutaj niestety pojawia się pewien problem. Lista lektur bardzo często pisana jest na zasadzie kopiuj wklej. Wystarczy spojrzeć na niektóre sylabusy dostępne na stronach internetowych uczelni, niektóre pozycje bibliograficzne na politechnikach pamiętają jeszcze czasy Kabaretu Starszych Panów!
Jest jednak wielu rzetelnych nauczycieli, którzy dbają o każdy szczegół sylabusa, w takich wypadkach lista lektur może okazać się niezwykle pomocna i przydatna! Zwłaszcza jeśli chodzi o lektury uzupełniające, ich przeczytanie może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli celujesz w piątkę na egzaminie 🙂
Zaliczenie/Egzamin
Sylabus może stać się także dobrym źródłem wiedzy na temat egzaminu. Wykładowca określa nie tylko formę, ale także sposób dopuszczenia do zaliczenia. Powinieneś znaleźć tam informację, czy egzamin będzie ustny, pisemy, a jeśli tak, to czy będzie to test, czy raczej zestaw pytań o charakterze otwartym.
Sylabus zawiera także informacje o pracy pisemnej, którą być może trzeba będzie przygotować.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że przekonałem Cię o dość specyficznej wartości sylabusa. Nie warto wyrzucać do śmietnika tego dokumentu. Nawet jeśli na początku semestru wydaje Ci się zbędny, już za kilka miesięcy może okazać się najważniejszym elementem w trakcie przygotowywania się do zaliczenia!
Jeśli nie otrzymałeś od swojego nauczyciela sylabusa zajęć, powinieneś uzyskać do niego dostęp w dziekanacie, lub po prostu poprosić wykładowcę o udostępnienie Ci go drogą mailową. Stosowne regulacje prawne znajdziesz w regulaminie studiów swojej uczelni!