Site logo

Porady na egzamin poprawkowy: jak się uczyć? jak kontrolować stres? jak zdać za pierwszym razem?

Przejście całych studiów bez poprawek to nie lada wyczyn. Pewnie dlatego indeksy bez żadnej oceny niedostatecznej są niezwykle rzadkie. Studenci, którzy mają poprawki dzielą się na dwie grupy. Grupa pierwsza to studenci którzy mają poprawki bardzo często, praktycznie co sesję i nie ma co ukrywać dość dobrze sobie z nimi radzą – skoro pozostają na studiach. Druga grupa to studenci, którzy mają egzaminy poprawkowe bardzo rzadko. Mają jeden lub dwa egzaminy poprawkowe w czasie całych studiów. I paradoksalnie ta grupa jest w największych tarapatach, ponieważ poprawki nie należą do ich codzienności

Jedno, ale za to… bardzo ważne pytanie

Na początku przygotowywania do poprawki musisz sobie odpowiedzieć na jedno, ale za to bardzo ważne pytanie: dlaczego oblałeś się w pierwszym terminie? Być może nie był to twój dzień. Być może źle się poczułeś i jesteś pewien, że miałeś wystarczającą wiedzę, by w każdych innych warunkach zdać egzamin z powodzeniem. Wtedy tak naprawdę nie ma większego problemu – wystarczy skoncentrować się i przypomnieć sobie wiedzę niezbędną do zdania egzaminu. Wówczas z pewnością osiągniesz sukces. Jeżeli natomiast egzamin oblałeś dlatego, że nie miałeś wystarczającej wiedzy i nie byłeś wystarczająco przygotowany, problem jest nieco większy. Skoro nie udało ci się nauczyć na pierwszy termin, będziesz miał też duży problem aby swoimi starymi metodami nauczyć się na termin drugi.

Jak zaplanować naukę do egzaminu poprawkowego?

Chciałbym zaproponować nieco inny sposób nauki niż ten, do którego prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony, tak aby egzamin przestał być dla ciebie strasznym wyzwaniem i abyś mógł pójść na egzamin i być pewnym że go znasz. Nawet jeżeli w pierwszym terminie egzaminu nie potrafiłeś zupełnie nic, myślę że będziesz w stanie oszacować, ile nauki potrzeba, by mieć szansę na zdanie egzaminu w terminie poprawkowym. Musisz zrobić harmonogram – a w tym celu potrzebne będą Ci dwie daty. Data dzisiejsza oraz data egzaminu poprawkowego. Pomiędzy tymi dwiema datami jest czas twojej nauki. Dobrze skończyć naukę przynajmniej kilka dni albo nawet tydzień przed egzaminem poprawkowym.

W jaki sposób rozkładać materiał? 

Na początku weź najtrudniejsze rzeczy. Pierwsze dni nauki lub pierwsze tygodnie, jeżeli termin egzaminu jest odległy a materiału jest bardzo dużo. Skoncentruj się na przyswojeniu tej najtrudniejszej wiedzym definicjim tabelm wykresów.

Z czasem, wybieraj do nauki rzeczy coraz łatwiejsze – nie zapominając powtarzać nieustannie tych trudnych. W ten sposób, na tydzień przed terminem egzaminu będziesz w stanie poczuć się pewnie ze swoją wiedzą i będziesz w stanie podejść do poprawki bez stresu, będąc pewnym swojego sukcesu. 

Jak uczyć się efektywnie?

Chodzi o to, by materiał przyswoić – a więc uczynić twoim. W jaki zatem sposób pracować z tekstem podręcznika, artykułów albo zadanych lektur? Przede wszystkim nie bój się notować i nanosić uwagi na margines, podkreślać, zaznaczać tekst i po prostu pracować z nim. Bardzo dobrą starą techniką nauki jest tworzenie konspektu, a więc robienie osobnej notatki z każdej logicznie wyodrębnionej części materiału nad którym pracujesz. Wtedy masz pewność, że niczego nie przeoczysz i cała treść będzie należycie przyswojona. 

Co jeśli byłeś dobrze przygotowany w pierwszym terminie?

Chciałbym poświęcić teraz chwilę na omówienie sytuacji tych wszystkich osób, które w pierwszym terminie były dobrze przygotowane, a o ich porażce zadecydowały okoliczności. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, co było przyczyną twojej egzaminacyjnej porażki. Jeżeli miałeś zły dzień, jeżeli humor nie dopisał albo nastrój był niewłaściwy do tego, by zdawać egzamin śpiewająco, to nie ma problemu. Z pewnością zdasz egzamin poprawkowy, bo przecież masz wystarczającą wiedzę, by podejść pewnie do kolejnego terminu. Przeczytaj tekst o zdawaniu egzaminu na piątkę z plusem!

Jeżeli natomiast przyczyną twojej porażki był stres, musisz przygotować się, że problem nie minie ot tak sobie. Stres nie znika magicznie i w czasie poprawki będzie pewnie podobnie. Sytuacja jednak będzie o wiele bardziej napięta, ponieważ egzamin poprawkowy jest o wiele ważniejszy niż egzamin w pierwszym terminie. Aby opanować stres istnieje mnóstwo sposobów. Tak naprawdę jednak musisz poszukać tego sposobu w sobie. 

Jeżeli poradzisz sobie z tym problemem, Twój sukces na egzaminie poprawkowym jest pewny!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję