Site logo

Jak czytać, by rozumieć? 6 zasad efektywnej i dobrej lektury

Co to znaczy czytać dobrze? To znaczy zrozumieć, zapamiętać i polubić tekst który jest przedmiotem lektury. Zaprzyjaźnienie się z tekstem jest także owocem dobrej lektury. Jak czytać, by nie męczyć się z przechodzeniem kolejnych stron? Zapraszam do zestawu krótkich wskazówek!

Poznaj autora!

Bardzo często studenci czytają teksty bez choćby pobieżnego zapoznania się z ich autorem. A przecież bardzo trudno przychodzi nam przyswoić wiedzę od kogoś anonimowego i praktycznie nieobecnego w tekście. Gwarantuję wam, że jeżeli nieco czasu spędzić na poznanie autora, tekst będzie dla was o wiele bardziej przyjazny i o wiele łatwiejszy do zapamiętania i przyswojenia.

Wzbudzaj w sobie zaciekawienie

Być może uznasz to za karkołomną i dość dziwną poradę, jednak spróbuj wzbudzić w sobie ciekawość wobec tekstu który czytasz. Nie zastanawiałeś się nigdy, że jesteś w stanie przeczytać kryminał i zapamiętać z niego każdy szczegół akcji, a tak trudno przyswoić ci teksty naukowe. To dlatego, że wobec tekstów naukowych bardzo często brakuje naturalnej ciekawości czytelniczej. 

Planuj i kontroluj czas

Planuj i kontroluj czas przeznaczony na lekturę. Godzina którą zaplanowałeś, by czytać nie może trwać 45 minut lub 75 minut. Jedynymi urządzeniami elektronicznymi, które powinny Ci towarzyszyć w trakcie lektury może być po prostu budzik lub inny czasomierz.

Poszukuj spokoju

Aby efektywnie czytać musisz znaleźć spokój nie tylko w sobie, ale także na zewnątrz. Nie powinien w trakcie lektury dekoncentrować Cię telewizor ani włączona muzyka.

Może jednak czytelnia lub biblioteka?

Paradoksalnie bardzo trudno znaleźć dobre warunki do pracy w domu. Polecam czytelnię i bibliotekę. To naprawdę świetne miejsce, by się uczyć!

Wiedz, że czytanie wcale nie jest łatwe!

Efektywne czytanie trudnego akademickiego tekstu jest z pewnością bardziej czasochłonne niż czytanie powieści. Zupełnie nie rozumiem skąd biorą się studenckie założenia, że zdążą oni w jeden dzień przed sesją przeczytać podręcznik z pełnym zrozumieniem i zapamiętaniem. Praca z tekstem naukowym to praca z pojedynczymi zdaniami. Warto powtarzać w pamięci te poszczególne jednostki, aby upewnić się, że dobrze uchwyciłeś wątek i zrozumiałeś logikę tekstu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję