Site logo

Inwazja- śmieci w środowisku

phoca_thumb_s_inwazja mieciKontemplacja tego, czego zwykle nikt oglądać już nie chce, estetyzacja tego co z natury rzeczy estetyczne nie jest. Tymi słowy dr Erazm Wojciech Felcyn opisuje wystawę fotograficzną swojego autorstwa pt. Inwazja – śmieci w środowisku. Temat ekspozycji jest dość niewdzięczny, jednakże zdjęcia zadziwiają pięknem, estetyką, barwą i nietuzinkowym spojrzeniem na problem zaśmiecania. Wystawa wpisuje się w cykl Politechnika Otwarta, czynna będzie do 30 czerwca w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym PG.

 

Wystawa zawiera 100 zdjęć, w większości przerobionych komputerowo, których autorem jest dr inż. Erazm Wojciech Felcyn, absolwent Wydziału Chemicznego PG. Materiał do wystawy gromadził trzy lata, fotografował rejon swojego zamieszkania Osowę oraz bałtyckie plaże. 

 
– Wystawa nie ma charakteru dokumentalnego. Większość prac wynika z moich subiektywnych decyzji. Przygotowując ekspozycję, obrałem sobie dwie zasady: kontemplację oraz estetyzację tego, czego nikt podziwiać nie chce – opowiadał 23 maja podczas wernisażu wystawy, Erazm W. Felcyn. – To, co możemy zaobserwować w naturze uznałem za wystarczająco bulwersujące, przy opracowywaniu kolejnych zdjęć unikałem formalnych zabiegów zmierzających do budowania klimatu grozy. Cóż, nierzadko się zdarza, że piękno jest jadowite.

 

Erazm W. Felcyn podkreślił, że wystawą chce przeciwstawić się inwazji śmieci, która ogarnęła całą Polskę. Wzrasta nie tylko ilość odpadów komunalnych, ale rośnie też ilość odpadów technologicznych w postaci stałej, ciekłej i gazowej.
– U źródeł tego zjawiska leży szereg przyczyn: od masowej beztroski, nonszalancji, czy wręcz zwykłego chamstwa, aż po luki w zarządzaniu państwem – twierdzi Felcyn.

Rozwój technik utylizacyjnych i działania mające na celu ochronę środowiska są wciąż nieadekwatne do potrzeb. Wraz z rozwojem współczesnej cywilizacji rośnie problem pozbywania się tego, co niepotrzebne.

– Czas życia produktów mierzony jest jako okres ich kontaktu z człowiekiem, ulega skróceniu wraz z rozwojem poziomu technologicznego społeczeństwa. Na moich własnych oczach dokonała się w Polsce wielka przemiana: oto ze społeczeństwa chomikującego wszystko, co się ewentualnie może przydać, staliśmy się społeczeństwem wyrzucającym – zauważa dr Erazm W. Felcyn.

 

Wystawa ujmuje stylistyką, a artyzm, z jakim Felcyn przedstawił problem zaśmieconej Polski pobudza do zastanowienia. Ekspozycję otworzyli 23 maja, prof. Jan Hupka, prorektor ds. badań naukowych i wdrożeń oraz prof. Jan Godlewski, prorektor ds. infrastruktury i organizacji.

Jak dotrzeć na wystawę?
Wystawa czynna będzie w dniach 24–30 czerwca, w godz. otwarcia uczelni, w holu przed Biblioteką Główną,  parter w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny.

 

O autorze
Erazm Wojciech Felcyn, rocznik ‘46, urodzony w Bydgoszczy. Po studiach na Wydziale Chemicznym PG podjął pracę na uczelni. W 1981 obronił doktorat z zakresu chemii związków krzemosiarkowych. Od 1983 roku jest prywatnym przedsiębiorcą, a od roku 1989 jest współwłaścicielem firmy CREON specjalizującej się w wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewaniu powietrznym.

W latach 1964–1966 fotoreporter, a następnie w latach 1966–68 redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów PG „Kronika Studencka”. Współzałożyciel grup fotograficznych HOMO i ŻAK. Członek ZPAF od roku 2005.

Zadebiutował w 1965 roku wystawą „Na szlaku”, swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w Adelaide, Newcastle, Innsbrucku, Edinburghu, Hong-Kongu, Sao Paulo, w Sarajewie, Sydney, etc. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

 

Jedna z wystaw – U Maryny Bal 1968, którą współtworzył z Niną Smolarz i Stefanem Figlarowiczem eksponowana była w roku 2008 w Muzeum Narodowym w Gdańsku, podczas obchodów 40. lecia wydarzeń marcowych. Ma na swoim koncie wiele prac o charakterze eksperymentalnym.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję