Site logo

Informatyka: sfera menadżera?

Menedżerowie IT są coraz częściej niezbędnym elementem struktury pracowniczej w każdej firmie. Ich kompetencje wykraczają daleko poza znajomość twardych zagadnień technicznych. Podobnie jak menadżerowie innych specjalności muszą posiąść cały szereg umiejętności miękkich: od organizacyjnych po przywódcze.

Jeszcze piętnaście lat temu informatyka stanowiła nowinkę, rodzaj atrakcji, mającej pokazywać jak nowoczesna jest dana firma. Stanowiła ona dziedziną hermetyczną a do zarządzania nią nie przykładano takiej wagi, jak do zagadnień technicznych. Dziś informatyka kosztuje zbyt wiele i zbyt istotnie wpływa na działanie firm i osiągane przez nie wyniki, by mogła być zarządzania niefachowo.

Czego wymaga ta praca?

Coraz częściej jednak informatyka wymaga umiejętności menadżerskich. „Wynika to z tego, że działanie współczesnych firm, ich zdolność osiągania celów biznesowych jest silnie uzależniona od korporacyjnej informatyki. W związku z tym potrzebują pracowników, którzy zarówno będą w stanie kształtować architekturę systemów rozumiejąc technikalia, ale także i potrzeby biznesu, a jednocześnie zorganizują prace działu IT, zmotywują pracowników, czy będą w stanie przeprowadzić negocjacje z dostawcami systemów lub usług IT. Inaczej mówiąc: potrzebni są specjaliści, którzy zadbają, aby korporacyjne IT wspierało biznes” – mówi dr inż. Andrzej Zalewski, Kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzanie Zasobami IT na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

Menadżer IT jest więc odpowiedzialny nie tylko za dobór odpowiednich części składowych systemu, ich integrację z całością systemów IT firmy, ale także za funkcjonowanie działu IT oraz efektywność firmowej informatyki. Tutaj, podobnie jak na innych stanowiskach kierowniczych, przydaje się teoretyczna i praktyczna wiedza z zakresu sporządzania kosztorysów przedsięwzięć IT i oceniania ich opłacalności. Firmy nie chcą i nie mogą pozwalać sobie na nieroztropne ruchy w budżecie, dlatego tak ważna jest rola menadżerów IT, którzy po dokładnej analizie są w stanie ocenić, w jaki sposób można najbardziej efektywnie rozwijać systemy informatyczne przedsiębiorstwa.

Istotnym elementem kompetencji menadżera IT jest umiejętność zarządzania bezpieczeństwem IT, a także znajomość systemów zarządzania jakością. Bez tego trudno wyobrazić sobie skutecznego zarządcę – szczególnie, że prowadzenie polityki bezpieczeństwa danych to obecnie bardzo istotny element polityki firm opierających swoją skuteczność m.in. na sprawnym systemie informatycznym.

Dlaczego warto?

Menadżerów IT potrzebuje właściwie każda większa firma, która dysponuje systemami informatycznym i chce, żeby wspierały one biznes firmy. „Na rynku mamy ograniczoną liczbę pracowników z tak szerokimi kompetencjami: łączących doskonałą znajomość zagadnień technicznych z umiejętnościami organizacyjnymi i przywódczymi. Dlatego co najmniej przez kilka najbliższych lat zapotrzebowanie na nich będzie stale wysokie” – tłumaczy Andrzej Zalewski. To z kolei wiąże się z dobrymi warunkami zatrudnienia i płacy. Zarobki kierownika ds. projektu IT i kierownika ds. IT wahają się w przedziale od około 6 do 12 tys., a dyrektora ds. IT – od około 8 do 23 tys. zł brutto.

Prócz tego menadżerowie IT mają ogromne szanse rozwoju zawodowego. Wprowadzane przez przedsiębiorstwa systemy informatyczne ulegają ciągłym przemianom, co sprawia, że specjaliści IT muszą na bieżąco śledzić zmieniające się możliwości techniczne, trendy w architekturze systemów IT, rozwój metodyk zarządzania projektami oraz utrzymania bieżącego systemów IT.

Jak zostać menadżerem IT?

Techniczne kompetencje z zakresu IT najlepiej zdobywać na specjalistycznych studiach, a potem rozwijać w działach IT firm. To pierwszy krok na ścieżce kariery menadżera IT. Później warto przyjrzeć się swoim umiejętnościom interpersonalnym i organizacyjnym. Dla osoby, która dobrze radzi sobie z planowaniem działań, a dodatkowo ma umiejętności motywacyjne i jest kreatywna, rozpoczęcie kariery jako menadżer będzie prostsze niż dla kogoś, kto chętniej korzysta z gotowych wzorów przygotowanych przez szefa.

Jednak nawet wtedy, gdy przyszły menadżer ma predyspozycje osobowościowe do wykonywania tego typu pracy, warto zadbać o rozwój i uzupełnić wiedzę zarówno z zakresu zarządzania zasobami IT, budowania architektury systemów informatycznych i dobierania środków bezpieczeństwa, jak i metod motywacji, negocjacji czy prawa. Tutaj pomocna będzie tematycznie dobrana literatura. W idealnej sytuacji wskazówek w tym zakresie udzielają specjaliści i praktycy na co dzień zajmujący się zarządzaniem w dziale IT firmy. Z ich wiedzy można skorzystać podczas wszelkiego rodzaju kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami IT.

Do wiedzy teoretycznej i umiejętności warto dodać jeszcze determinację w osiąganiu celu. Chociaż zapotrzebowanie na menadżerów jest duże, a sama praca kusi atrakcyjnymi możliwościami rozwoju i wynagrodzenia, trzeba pamiętać, że jest to fach trudny i wymagający umiejętności łączenia całkiem różnych kompetencji, i oznacza konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Internet lekarstwem na kryzys

Nie ma dziś branży, która dziś nie odczuwałaby w mniejszym lub większym stopniu skutków kryzysu gospodarczego. Trend spowolnienie nie obejmuje jednak sieci Internet, gdzie ruch

Czytaj więcej »

Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce

Dział Praktyk i Karier oraz Migranckie Centrum Karier i Pośrednictwa Pracy zapraszają zagranicznych studentów na spotkanie zatytułowane: “Legalna praca dla cudzoziemców w Polsce”. Spotkanie odbędzie się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję