Inauguracja Roku Innowacji i Kreatywności

Serię wykładów na temat psychologii ludzkiej kreatywności, prezentacje innowacyjnych projektów oraz występy artystyczne zaplanowano podczas oficjalnego otwarcia Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce. Impreza odbędzie się w 31 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
“Kreatywność jest siłą napędową innowacji i głównym czynnikiem rozwoju kompetencji osobistych, zawodowych, społecznych i związanych z przedsiębiorczością, a także pomyślności wszystkich członków społeczeństwa” – to motto, obchodzonego w 2009 roku, Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji (ERKI).Celem tej inicjatywy Komisji Europejskiej jest propagowanie postaw kreatywnych i innowacyjnych w różnych obszarach działalności ludzkiej oraz lepsze przygotowanie Unii Europejskiej na wyzwania globalizacji.

Rok ma się przyczynić do ulepszenia unijnej strategii na rzecz współpracy między państwami członkowskimi w dziedzinie edukacji i kultury oraz pośrednio także w innych obszarach, np. polityce przedsiębiorstw i zatrudnieniu.

Gośćmi wtorkowych uroczystości w Warszawie będą m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Krajowy Koordynator ERKI Krzysztof Stanowski oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wykłady na temat innowacji i kreatywności poprowadzą m.in. prof. Wojciech Cellary z Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. Zbigniew Marciniak – podsekretarz stanu w MEN, Paweł Bochniarz z Zespołu Doradców Strategicznych Premiera i psycholog Jacek Santorski.

Organizatorzy podkreślają, że aby wziąć udział w konferencji, należy wysłać prośbę (wraz z krótkim uzasadnieniem) o udostępnienie loginu i hasła do sytemu rejestracji na adres: innowacje@frse.org.pl. Wstęp na inaugurację będą miały tylko osoby wcześniej zarejestrowane. Wszystkim takim uczestnikom organizatorzy zapewniają bezpłatne materiały konferencyjne, przerwy kawowe i obiad.

W trakcie trwania obchodów Roku w Polsce zaplanowano realizację różnych działań propagujących kreatywność i innowacje – m.in. projekty badawcze, konferencje, seminaria, wystawy oraz koncerty. Platformą wymiany myśli i pomysłów ma być strona internetowa: www.innowacje2009.pl.

Jedną z inicjatyw w ramach polskich obchodów Roku jest też przyznawanie wybranym projektom patronatu na wykorzystanie logo ERKI. Mogą się o niego ubiegać inicjatywy o zasięgu krajowym lub międzynarodowym, realizowane przez podmioty publiczne lub prywatne oraz osoby indywidualne, których termin realizacji przypada między 1 grudnia 2008 a 31 grudnia 2009 r. i które przyczyniają się do realizacji przynajmniej jednego z celów Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

Wszystkie inicjatywy objęte patronatem zostaną umieszczone wáoficjalnym kalendarium obchodów Roku, wezmą także udział w konkursie na najlepszy projekt wájednej z kategorii: edukacja, kultura i sztuka, nauka i technika, gospodarka i biznes, inicjatywy społeczne. Najlepsze projekty Roku wybierze specjalnie powołana grupa ekspertów.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Warsztaty dla młodych dziennikarzy

Warsztaty w laboratoriach naukowych sfinansuje młodym dziennikarzom Unia Europejska w ramach programu “Moja nauka” (MY SCIENCE). Do 15 lipca zainteresowani naukową tematyką żurnaliści mogą przesyłać

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję