Site logo

Pracowici studenci, leniwi absolwenci – kiedy młodzi wchodzą na rynek pracy?

Dane GUS wskazują, że dziewięć na dziesięć osób w Polsce w wieku od 20 do 24 lat uczy się. Wyróżniajmy się na tle innych krajów Unii Europejskiej, gdzie liczba studentów jest zdecydowanie mniejsza. Dodatkowo, 1/3 wszystkich żaków podejmuje pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin w trakcie nauki.

Coraz mniej studentów, coraz więcej zainteresowanych

W Polsce jest więcej studentów niż w innych krajach europejskich. Podczas gdy u nas studia podejmuje 90% osób w wieku 20-24, w krajach UE jest to średnio 82%. Studentów w Polsce z jeden strony przybywa, a z jeden ubywa. Coraz więcej maturzystów decyduje się na podjęcie nauki na uczelniach czy szkołach wyższych, ale pogłębiający się niż demograficzny sprawia, że z roku na rok coraz mniej żaków rozpoczyna rok akademicki. Jest to plus dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają studia. Mniej osób oznacza mniejszą konkurencję podczas rekrutacji nawet na oblegane kierunki.

 

Zajęcia plus dodatkowa praca

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już jednak 1/3 studentów pracuje w czasie nauki na uniwersytecie czy szkole wyższej. Młodym osobom łatwiej znaleźć pracę z dwóch względów. Pierwszy wiąże się, podobnie jak z mniejszą konkurencją na studia, z niżem demograficznym. Na korzyść działa również spadający z roku na rok odsetek osób bez pracy. Studenci podejmują najczęściej pracę w handlu, usługach, często też zajmują się prostymi pracami biurowymi czy opieką nad dziećmi. Prawie 35% młodych Polaków jest aktywnych zawodowo i jeszcze w czasie nauki zdobywa doświadczenie, które doceniają pracodawcy z każdej branży.

Absolwenci opóźniają swój start w dorosłość

Mimo że studenci coraz częściej pracują w czasie nauki na uniwersytetach, rośnie też liczba absolwentów, którzy nie podejmują pracy po studiach. – Co więcej mamy niestety coraz więcej wiecznych studentów. Już ponad 73 tysiące osób w wieku ponad 25 lat są bierni zawodowo, którzy deklarują, że nadal się uczą, przez co opóźniają podjęcie pierwszego zatrudnienia – wylicza Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Takie postępowanie doprowadza do tego, że studenci zamiast zacząć pracować po obronie pracy magisterskiej, zapisują się na kolejne studia, żeby zachować zniżki. W konsekwencji wchodzą na rynek pracy bardzo późno. Są i tacy, którzy w wieku 27 czy 28 lat mogą się pochwalić CV, które potwierdza jedynie odbycie obowiązkowych praktyk studenckich.

Źródło: Work Service S. A.

Chcesz znaleźć pracę na studiach? Tutaj znajdziesz przydatne wskazówki!

http://www.studia.net/poradnik-studenta/7684-jak-znalezc-prace-na-studiach

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję