Site logo

Festiwal temperatury na Targu Węglowym!

pg-logoPokazy kowalstwa artystycznego, w tym kucie stali damasceńskiej, wybuchające arbuzy, rozżarzone węgle i ciekły azot dymiący chłodem – oto atrakcje, jakie czekają na odwiedzających III Festiwal temperatury im. Daniela Gabriela Fahrenheita. Festiwal odbędzie się na Targu Węglowym 29 października 2011 o godzinie 14.00.
– Już po raz trzeci Festiwal Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita spaja kulturę, sztukę i edukację przybliżając ją mieszkańcom Gdańska. Zajrzymy do warsztatów i pracowni artystycznych, przełamiemy bariery ścian politechnik, uniwersytetów i szkół, zgłębimy tajniki nauki, artyzmu, magii. Gościnnie „zawita” na festiwalu Jan Heweliusz, prezentując wielki dorobek swoich odkryć – zapowiada Dawid Kubacki, twórca Festiwalu temperatury, doktorant Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.

– Po raz kolejny zaprezentujemy to co nieznane. Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu skroplimy powietrze, magicznie zmniejszymy balony, uniesiemy się w powietrze dzięki lewitacji diamagnetycznej, a każdy najmłodszy uczestnik festiwalu będzie mógł zamrozić kwiat – zachęca Dawid Kubacki.

Każdy będzie mógł zajrzeć do kuźni i spróbować trudnej sztuki kowalstwa artystycznego.

Pokazem specjalnym będzie bowiem kucie stali damasceńskiej, słynnej ze swojej wytrzymałości. Efektem prac kowali będzie herb Jana Heweliusza.

– Gdańscy profesjonaliści kowalstwa artystycznego na Państwa oczach wykują stal damasceńską. Dziesiątki warstw, sypiące się iskry i magia rozżarzonego żelaza – opowiada Dawid Kubacki.

 Z pewnością nikomu nie będzie. Gorący klimat zapewnią… koksowniki. – Są to majestatyczne budowle z cegły szamotowej, które dzięki właściwościom koksu potrafią osiągnąć bardzo wysoką temperaturę. Zmarzniętych ogrzeją, a po zapadnięciu mroku otoczą nas magią czerwieni żarzących się kamieni – mówi Kubacki.

Przypomnijmy, że mgr inż. Kubacki zrekonstruował w Gdańsku termometr Fahrenheita, który w ozdobnej kolumnie stanął w październiku 2008 na Długim Targu. – Skoro światowej sławy fizyk, twórca pierwszych rzetelnych termometrów na świecie urodził się w Gdańsku, a dzieciństwo spędził w domu przy ulicy Ogarnej. Trzeba przy każdej nadarzającej się okazji przypominać o tym światu, dlatego nasz festiwal temperatury nazwaliśmy jego imieniem – tłumaczy fizyk.

 Festiwal odbywa się pod patronatem rektora Politechniki Gdańskiej oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Ekoedukacja na UKSW

Współcześnie problem zmian klimatu stanowi przedmiot badań różnych dyscyplin naukowych: geografii- w tym meteorologii i klimatologii, filozofii, psychologii, socjologii, politologii i ekonomii – zauważyła Agnieszka

Czytaj więcej »

Zaprojektuj logo

Celem Konkursu jest zaprojektowanie oryginalnego znaku graficznego promującego  konkurs pt. „Przyjazna Wieś”. Zwycięskie logo będzie wykorzystywane do identyfikacji konkursu w formie papierowej jak i elektronicznej

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję