Studia w HiszpaniiKtóż z Was nie chciałby studiować w słonecznej Hiszpanii? Piękna pogoda, rozbudowana oferta edukacyjna, świetna infrastruktura, nowoczesne uczelnie, miasta tętniące życiem i tysiące studentów z całego świata – czego chcieć więcej?

Uczelnie i system szkolnictwa wyższego w Hiszpanii

Aktualnie na terenie Hiszpanii funkcjonuje 79 uniwersytetów – 50 państwowych oraz 29 prywatnych. Wśród nich można wydzielić uczelnie uniwersyteckie, koledże uniwersyteckie oraz szkoły o profilu technicznym, sportowym oraz artystycznym.

Podobnie jak na innych uczelniach w Unii Europejskiej, studia w Hiszpanii podzielone są na trzy etapy:
  • studia I stopnia - trwają cztery lata i kończą się otrzymaniem tytułu licencjata,
  • studia II stopnia - trwają rok lub dwa lata i kończą się otrzymaniem tytułem magistra,
  • studia III stopnia – trwają trzy lata i kończą się uzyskaniem stopnia doktora.

Kandydaci na studia w Hiszpanii muszą oczywiście legitymować się zaliczonym egzaminem maturalnym. Dodatkowo muszą oni otrzymać certyfikat credencial de acceso, którego wystawianiem zajmuje się UNED. W skrócie: instytucja ta sprawdza czy posiadane przez nas wykształcenie jest odpowiednie do podjęcia studiów na wybranym przez nas kierunku. Jeśli tak, to otrzymujemy stosowny dokument i możemy brać udział w procesie rekrutacji, który dla studentów zagranicznych rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszych dniach lipca.

Znajomość języków

W ofercie kształcenia hiszpańskich uczelni znajdują się zarówno kierunki z językiem wykładowym hiszpańskim, jak i angielskim. Te ostatnie są dostępne wyłącznie na najbardziej prestiżowych uczelniach, gdzie niełatwo jest się dostać studentom zagranicznym. Zdecydowana większość uczelni prowadzi nauczanie w języku kastylijskim, ale zdarzają się także wykłady w języku katalońskim – szczególnie na uczelniach w Barcelonie.

Wszystkie większe uniwersytety prowadzą kursy i szkoły letnie dla obcokrajowców, można też szukać szkoły językowej na własną rękę, ale trzeba sprawdzić czy dana szkoła posiada certyfikat CEELE.

Ile kosztują studia w Hiszpanii?

Osoby studiujące na hiszpańskich uczelniach zobowiązane są do corocznego uiszczania tzw. opłaty wpisowej, którą można porównać do czesnego pobieranego przez polskie uczelnie. Ile to kosztuje? Najmniej zapłacą studenci państwowych uczelni – od 500 do 1200 euro. Znacznie więcej będą musieli natomiast wyciągnąć ze swojego portfela studenci prywatnych uczelni – od 5 do 12 tys. euro.

Zdobywanie wiedzy jest kosztowne, prawda? Przekonują się o tym dobitnie studenci, którzy za każdy punkt ECTS, zdobyty na hiszpańskiej uczelni, muszą zapłacić od 16 do 30 euro. Nauka popłaca?

Hiszpania nie należy do najdroższych państw świata, ale i tak trzeba przyjąć, że przeciętny student wyda tutaj miesięcznie na swoje utrzymanie około 1000 euro. Wszystko oczywiście zależy od tego, gdzie studiujemy i jak zamierzamy gospodarować własnym budżetem. Wynajem mieszkania na wolnym rynku nie jest szczególnie kłopotliwy – nieruchomości jest sporo, a ceny najmu systematycznie spadają. Jeśli dobrze poszukamy, to uda nam się znaleźć ciekawy lokal za niewielkie pieniądze, np. 150 lub 200 euro. Mieszkania w hiszpańskich akademikach są niebotycznie drogie - od 300 do nawet 700 euro miesięcznie, więc polecam je jedynie w przypadku, gdy nie możecie znaleźć niczego innego.

Koszt biletu miesięcznego to około 40-50 euro, więc cena nie odbiega od zachodnioeuropejskich realiów.

Praca w Hiszpanii

Rynek pracy jest otwarty dla Polaków, ale o zatrudnienie niełatwo wskutek wysokiego bezrobocia, szczególnie wśród osób młodych. Wykonując proste prace, np. kelnera lub barmana, można zarobić ok. 1000 euro miesięcznie, a ambitniejsze propozycje można znaleźć w prowadzonych przez uczelnie Centrach Karier.

Autor: Miłosz Szkudlarski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->