Site logo

Do’s and don’ts w szukaniu pracy – rady rekruterów

Zastanawiasz się czasem, co siedzi w głowie rekrutera, który przeprowadza z Tobą rozmowę kwalifikacyjną? Pewnie dałbyś wiele, żeby wiedzieć, o czym myśli. Już nie musisz. Zobacz najskrytsze tajemnice managerów i specjalistów ds. rekrutacji: jakie pytania lubią zadawać, co cenią u kandydatów, a jakie błędy dyskwalifikują aplikującego.

Podczas Absolvent Talent Days doświadczeni rekruterzy zdradzili, jakie pytania zadają niemal każdemu kandydatowi, niezależnie od stanowiska i rodzaju pracy.

Pytania, które usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej

1. Dlaczego tu jesteś? Dlaczego przystąpiłeś do tej konkretnej rekrutacji?
Odpowiedź: Pokaż swoją motywację, powiedz, dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku i w tej firmie, co zainteresowało Cię w ofercie pracy.

2. Spośród swoich obowiązków wskaż te, które chętnie oddelegowałbyś komuś innemu
Odpowiedź: Wskaż szczerze na problemy lub działania, które nie dają Ci największej satysfakcji. Jednocześnie warto dodać, że rozumiesz, że te zadania są także potrzebne dla osiągnięcia efektów pracy i po prostu je wykonujesz.

3. Co wiesz o firmie?
Odpowiedź: Przed rozmową zrób research. Warto znać przełomowe wydarzenia w rozwoju firmy, jej ofertę, wartości marki, akcje marketingowe.

4. Jakie są Twoje oczekiwania w stosunku do pracodawcy?
Odpowiedź: Powstrzymaj się tutaj z listą życzeń dotyczących wynagrodzenia, benefitów i ilości obowiązków. Warto skupić się tu na kwestiach merytorycznych. Może oczekujesz od pracodawcy możliwości rozwoju zawodowego, dostępu do szkoleń, wsparcia w trudnościach i stawiania przed Tobą wyzwań?

5. Opisz swój idealny dzień w pracy, który daje Ci satysfakcję
Odpowiedź: Dopasuj swoją odpowiedź do stanowiska, na jakie aplikujesz. Pokaż, że kluczowe zadania w takiej pracy dają Ci satysfakcję i masz ku temu predyspozycje. Miej na uwadze wartości marki.

Biorący udział w panelu specjaliści to:
– Aneta Pilch, Head of Project Consulting and Business Intelligence, UBS
– Marta Waligórska, Manager ds. Rekrutacji, Epam Systems
– Anna Ukalska, Starszy specjalista ds. rekrutacji, Biuro Rekrutacji i Employer Brandingu, Bank Zachodni WBK
– Bartłomiej Ciniewski, HR Talent Acquisition Manager, CH2M
– Joanna Tonkowicz, Employer Branding Manager, Deloitte

Ile piłeczek golfowych zmieści się w autobusie?

Pewnie nasłuchałeś się już sporo o dziwnych pytaniach zadawanych kandydatom do pracy w Google. W kwestii pytań niestandardowych zdania są podzielone. Jedni rekruterzy nie przepadają za nimi twierdząc, że są po prostu nieprzydatne. Inni dostrzegają w nich potencjał, aby sprawdzić Twoją kreatywność i umiejętność radzenia sobie z problemem, którego się nie spodziewasz.

Wynika z tego jedna rada. Jeśli dostaniesz pytanie o to, ile piłeczek golfowych zmieści się w autobusie, nie próbuj robić na szybko skomplikowanych obliczeń i szukać prawidłowej odpowiedzi. Najpewniej nie zna jej sam rekruter. Puść wodze fantazji i pochwal się, że potrafisz myśleć “out of the box”.

Zobacz też, jak powinno wyglądać Twoje CV i jak zapunktować na rozmowie kwalifikacyjnej (wywiady ze specjalistami HR).

Błędy, które wykluczą Cię z rekrutacji

Specjaliści od rekrutacji z wieloletnim doświadczeniem zdążyli już wypracować całą listę błędów, które bardzo szybko mogą Cię wykluczyć z rywalizacji o wymarzoną pracę.

Trzeba przygotować się do rozmowy, wyglądać i zachowywać się profesjonalnie, być uprzejmym, odpowiadać konkretnie na pytania, mieć biznesowe zdjęcie w CV – myślisz, że to oczywiste? Byłbyś zaskoczony, dla jak wielu osób wcale tak nie jest.

Jakie błędy kandydatów są na czarnej liście rekruterów?

  1. Kandydat nie wie, do kogo przyszedł na rozmowę – nie zna firmy, myli nazwę.
  2. Złe wrażenie podczas pierwszego kontaktu telefonicznego – kandydat nie pamięta, że aplikował do firmy, jest nieuprzejmy, myli rekrutera z przedstawicielem handlowym, nie ma czasu na rozmowę.
  3. Nieprofesjonalne zdjęcie w CV – wycięte zdjęcie z wakacji czy imprezy. Uwaga: także zdjęcie z legitymacji czy dowodu osobistego nie jest najlepsze. Zrób zdjęcie biznesowe.
  4. Zbyt wysokie wymagania na starcie, np. kandydat bez doświadczenia oczekuje stanowiska managerskiego.

Nawet jeśli niektóre z tych wskazówek wydają Ci się oczywiste, a takich rażących błędów nigdy nie popełniasz, zapamiętaj sobie ten tekst i odśwież przed następną rozmową. Głupio byłoby przez stres i rutynę stracić szansę na świetną pracę.

Masz już pracę? Pewnie w końcu ją zmienisz. Zobacz, jak zaplanować tę zmianę.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Akademickie Forum Pracy w Gdańsku

Tego, jakie kompetencje cenią pracodawcy dowiedzą się studenci i absolwenci trójmiejskich uczelni – poszukujący pierwszej pracy – podczas Akademickiego Forum Pracy “Business Works” na Uniwersytecie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję