Studia w JaponiiWiele osób marzy o podróży do tego niezwykłego kraju, ale mało kto odważyłby się wyjechać tam na studia. Dlaczego jednak rezygnować z takiego pomysłu? Uczelnie ze światowej czołówki, doskonała infrastruktura i wysoki poziom kształcenia świadczą o tym, że Japonia to doskonałe miejsce do studiowania nawet dla gaikoku-jin, czyli "człowieka z zewnętrznego kraju"...

Różnice między studiami w Polsce i w Japonii

O systemie kształcenia, uczelniach i procesie rekrutacji na studia jeszcze Wam za moment opowiemy, ale na początek chcielibyśmy powiedzieć coś więcej na temat specyfiki studiowania w Japonii. Na pozór wiele aspektów wygląda bowiem znajomo: na ulicach mijamy setki zaspanych studentów, na stołówce z trudem można odnaleźć wolne krzesło a dwa razy w roku czekają nas egzaminy. Różnic jednak też nie brakuje, gdyż japońskie uczelnie są bardzo specyficzne. W skrócie można je bowiem określić jako "miasto w mieście", w którym studenci mają do dyspozycji w zasadzie wszystko, czego potrzebują: począwszy od stołówek i kawiarni, poprzez sklepy wielobranżowe a na możliwości kupna biletów na koncert czy do kina kończąc.
Zatłoczone miasto w JaponiiPolskich studentów przyzwyczajonych do wolnych weekendów i nierzadko również wolnych piątków może zaskoczyć liczba zajęć na japońskich uczelniach. Mówiąc w skrócie: jest ich bardzo dużo! Zajęcia od poniedziałku do soboty, od rana do wieczora? W Japonii nikogo to już nie dziwi. Jeśli widzicie zatem kilkunastu śpiących na wykładzie studentów, to niekoniecznie musi to być oznaka dobrej imprezy...

Warto także wspomnieć o stosunku studentów w Japonii do kwestii chodzenia na wykłady. W Polsce przyjęło się, że nie są one obowiązkowe, więc niepojawienie się na kilku w zasadzie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. W Japonii jest zupełnie inaczej: nieobecność na kilku wykładów skutkuje automatycznym skreśleniem z listy studentów. Spanie na wykładach nie jest jednak czynem niestosownym, gdyż wykładowcy specjalnie nie przejmują się tym zjawiskiem.

System szkolnictwa wyższego i rekrutacja na studia w Japonii

W Japonii funkcjonuje obecnie 618 uczelni, które można podzielić na trzy niezależne typy: 86 uczelni państwowych, 75 uczelni publicznych nadzorowanych przez władze poszczególnych prefektur oraz 457 prywatnych szkół wyższych. Do najlepszych uczelni japońskich można zaliczyć:
  • Uniwersytet Tokijski (Tokio)
  • Uniwersytet w Kioto (Kioto)
  • Uniwersytet Hokkaido (Sapporo)
  • Uniwersytet w Nagoya (Nagoya)
  • Uniwersytet Tohoku (Sendai)
  • Uniwersytet Kyushu (Fukuoka)

EJU (Examination for Japanese University Admission for International Students) jest egzaminem wstępnym na studia, który funkcjonuje od 2002 roku. Celem wprowadzenia go było uproszczenie procesu przyjmowania na studia zagranicznych studentów. Egzamin obejmuje kilka bloków tematycznych: znajomość języka japońskiego, matematykę oraz wiedzę o Japonii. Zagraniczni kandydaci mogą co prawda napisać egzamin w języku angielskim, ale biegła znajomość języka japońskiego i tak jest wymagana.

Wynik uzyskany na egzaminie EJU jest podstawowym kryterium przyjmowania zagranicznych kandydatów na studia. Może się jednak zdarzyć, że będziecie zmuszeni przystąpić także do dodatkowego egzaminu specjalistycznego (głównie na kierunkach technicznych).

Warunkiem przyjęcia na 99,9% kierunków studiów prowadzonych na japońskich uczelniach jest biegła znajomość języka japońskiego. Kliknij w poniższą grafikę, żeby znaleźć kurs lub korepetytora z języka japońskiego.
Japońska kaligrafia

Ile student wyda na swoje utrzymanie w Japonii?

Mówiąc krótko: Japonia jest droga i trzeba się z tym po prostu pogodzić. Najwięcej wydamy na wynajem mieszkania (około 3000 zł miesięcznie w przypadku dużych miast) i wyżywienie (około 800/1000 zł miesięcznie). Jeśli doliczymy do tego koszty biletów na komunikację miejską, książki i podstawowe zakupy, to okaże się, że miesięcznie potrzebujemy przynajmniej 4000 zł. Można oczywiście przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze – wystarczy wynająć pokój na przedmieściach, które są znacznie tańsze. Trzeba jednak wziąć wtedy pod uwagę znacznie dłuższe dojazdy na uczelnię, czyli marnowanie przynajmniej 3 godzin dziennie w pociągu.
Japoński pociąg

Życie studenckie i praca po ukończeniu studiów

Zdecydowana większość młodych Japończyków studiuje. Ukończenie najbardziej prestiżowych uczelni w kraju jest bowiem przepustką do zrobienia kariery zawodowej. Kierunek studiów? Ma tutaj znaczenie drugorzędne, gdyż pracodawcy zwracają uwagę wyłącznie na nazwę ukończonej uczelni.

Rekrutacja prowadzona wśród studentów jest procesem wielostopniowym i skomplikowanym: rozpoczyna się ona pomiędzy 2 a 3 rokiem studiów i nierzadko trwa nawet kilkanaście miesięcy, w trakcie których studenci mogą składać swoje aplikacje, przystępować do egzaminów wstępnych i odbywać liczne rozmowy kwalifikacyjne.

Życie studenckie w Japonii? Ogromna ilość zajęć na uczelni, konieczność dorabiania do stypendium i chroniczny brak wolnego czasu sprawiają, że japońscy studenci nie znają uroków życia studenckiego w europejskim wymiarze. Tradycyjne imprezy studenckie, znane z polskich akademików, nie są w Japonii praktykowane, gdyż studenci nie mają na nie po prostu czasu i siły po wielogodzinnych wykładach. Popularną formą rozrywki są wyjazdy zagraniczne w trakcie przerw między semestrami, ale jeśli myślicie teraz o dwutygodniowym wypoczynku, to od razu chcielibyśmy zweryfikować Wasze wyobrażenia. Japońscy studenci najchętniej korzystają bowiem z wycieczek typu "5 europejskich stolic w 5 dni". Każdy z nas spotkał chyba kiedyś japońską wycieczkę, która posuwa się zgodnie z rozkładem od punktu A do punktu B, prawda?

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->