Site logo

Czas na walkę o studenta!

Szkoły wyższe walczą o maturzystów z niżu demograficznego. Akademia Muzyczna zamierza kształcić anglistów, Politechnika Poznańska – plastyków, a Akademia Wychowania Fizycznego przyjmie nawet nieumiejących pływać.

W 1989 r. w Poznaniu było 34 tys. studentów, pięć lat później – niemal dwukrotnie więcej. Od lat 90. ich liczba rosła, by w 2006 r. osiągnąć rekordowe 140 tys. W ub.r. wzrost się zatrzymał.

Wkrótce studentów będzie coraz mniej. Dlatego poznańskie szkoły wyższe szykują się do walki o urodzonych w latach 90. maturzystów z niżu demograficznego.

Sposób 1: w którym kierunku?

Akademia Wychowania Fizycznego ma propozycję dla przyszłych trenerów drużyn “orlików” i zarządców obiektów sportowych. Być może za dwa lata zacznie też kształcić kaskaderów, instruktorów tańca i speców od survivalu.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza uruchamia dwa nowe kierunki: filologię indonezyjsko-malajską oraz biologię ze specjalnością nauczanie biologii i przyrody. Za rok zaproponuje bioinformatykę oraz specjalność na pedagogice, na której studenci nauczą się pisania programów do nauczania przez internet. Jako osobny kierunek wystartuje filmoznawstwo (dotąd specjalność na filologii polskiej). – Mamy zainteresowanie na poziomie kilkunastu chętnych na miejsce – zapewnia prof. Zbigniew Pilarczyk.

Uniwersytet Przyrodniczy stawia na międzywydziałową informatykę z agroinżynierią. Władze uczelni mają nadzieję, że pomysł chwyci. – Rok temu na nowy kierunek – dietetykę – zgłosiło się 15 osób na miejsce, a pięć na architekturę krajobrazu – wylicza dr Cezary Beker, rzecznik uniwersytetu.

Sposób 2: jak podebrać kandydatów konkurencji?

Tymczasem sztuki projektowania krajobrazu chce uczyć także Akademia Sztuk Pięknych. Dr Beker jest zaskoczony. – Widać konkurencja nie śpi. Nie spodziewałem się, że ASP pójdzie w kierunku przyrodniczym – komentuje.

Nikt też nie spodziewał się, że w kierunku artystycznym pójdzie Politechnika Poznańska. W 2010 r. przyjmie ona 60 kandydatów na edukację artystyczną.

Również Akademia Muzyczna zapowiada woltę. Absolwenci edukacji artystycznej – obok uprawnień do prowadzenia chórów i uczenia muzyki – zdobędą kwalifikacje niezbędne nauczycielom języka angielskiego.

Sposób 3: a może lepiej działać wspólnie?

Bioinformatyka będzie wspólnym dziełem UAM i Politechniki. Studia drugiego stopnia – techniczne zastosowania internetu – otworzą razem UAM, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Politechnika.

UE stawia również na współpracę z uczelniami prywatnymi. – Nauka kończy się w nich zwykle licencjatem. Absolwenci tych szkół będą mogli kontynuować naukę u nas – mówi prorektor prof. Piotr Banaszyk.

Sposób 4: jak bardzo obniżyć poprzeczkę?

W przyszłym roku AWF – po raz pierwszy w historii – zrezygnuje z testów sprawnościowych dla kandydatów na fizjoterapię oraz turystykę i rekreację. Ale, jak zapowiada rektor, kto nie nauczy się pływać, magistrem AWF nie zostanie.

Kandydaci na edukację artystyczną na Politechnice nie będą musieli zdawać egzaminu z rysunku. – Maturzyści to ludzie dorośli – tłumaczy prof. Jerzy Suchanek, dziekan wydziału architektury. – Liczymy, że nikt nie wybierze kierunku, do którego nie ma zdolności.

źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dla kogo studia prawa

Uczniom trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych pozostaje coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o wyborze studiów. Szansę na dobrą pracę i realizację zawodową maja szczególnie absolwenci

Czytaj więcej »

Za jakie studia warto płacić?

‘- Najważniejszą rolą uczelni, jest pomoc studentom w znalezieniu swojego miejsca na ziemi i realizacja rozwoju osobowości. Jeśli znajdą na niej unikalne programy studiów, bez

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję