Site logo

Chemia na Uniwersytecie Wrocławskim

Uniwersytet Wrocławski jest jedną z najstarszych uczelni w Polsce. Od ponad 300 lat jego mury opuszczają najlepsi absolwenci, konsekwentnie zajmując ważne miejsce pośród elit w Polsce i za granicą. Dziś Uniwersytet składa się z dziesięciu wydziałów o profilach humanistycznych oraz ścisłych. Chcesz dołączyć do grona doskonale wykształconych absolwentów? Studia na Wydziale Chemii UWr są dla Ciebie szansą, której nie możesz zmarnować!

Wydział Chemii UWr mierzony miarą liczebności kadry naukowej należy do wydziałów mniejszych, jednak przykładając miarę dorobku naukowego i osiągnięć jawi się jako jeden z najbardziej prężnych i dynamicznych w kraju. Już w 2010 roku wydział otrzymał trzy wyróżnienia w rankingu doskonałości: za publikacje naukowe, mobilność kadry i program wymiany studentów Erasmus Mundus. Polska chemia uniwersytecka w rankingu tym wyprzedziła takie kraje jak: Szwecja, Belgia czy Szwajcaria.
“Tak dobry wynik można było uzyskać między innymi dzięki badaniom naukowym prowadzonym na najwyższym poziomie. Jest to dziełem naszych profesorów, którzy swoją pasję potrafią przekuć na badania, których wyniki są cytowane na całym świecie, a rozwiązania wdrażane jako innowacje.” – jak twierdzi prodziekan ds. nauczania Wydziału Chemii.

Kształcenie studentów

Wrocławscy studenci podczas realizacji programu studiów uczestniczą w klasycznych formach zajęć, ponadto mogą brać udział w prawdziwych badaniach pracując w zespołach naukowych. Klasycznie zajęcia na Wydziale Chemii to wykłady, seminaria (będące najczęściej rozwinięciem wykładów), konwersatoria oraz laboratoria. „Zajęcia laboratoryjne od lat należą do ulubionych form kształcenia naszych studentów – właśnie w laboratorium, ubrany w fartuch i okulary ochronne, student dostaje do ręki prawdziwe odczynniki i sprzęt pomiarowy. Warto zauważyć, że pomimo wysokich kosztów tego typu zajęć nasz Wydział utrzymuje, bardzo rzadko spotykany na innych uczelniach, wysoki udział zajęć laboratoryjnych w programach kształcenia. Dzięki takim atrybutom nasi studenci są kształceni na poziomie pozwalającym zapewnić im przewagę na rynku pracy.” – jak mówi prodziekan ds. nauczania Wydziału Chemii UWr, dr hab. Robert Wieczorek.

Uniwersytet dba, aby studenci zdobywali wiedzę sprofilowaną zgodnie z najbardziej współczesnymi trendami w nauce. W związku z tym uczelnia oferuje szeroki wachlarz specjalności, które pozwalają na rozwijanie zainteresowań i zamianę studenta w wysokiej klasy specjalistę wykształconego pod okiem najlepszych naukowców.

Wydział Chemii ma uprawnienia do nadawania tytułów zawodowych i stopni naukowych na wszystkich poziomach kształcenia:

Tytuły zawodowe

a) licencjat (studia 3 letnie)
b) magister (studia 2 letnie)

Stopnie naukowe

a) doktor (studia 4 letnie)
b) doktor habilitowany (około 8 lat badań)

Na trzyletnich studiach licencjackich można wybrać jedną z sześciu specjalności:

– chemia biologiczna
– chemia materiałów
– chemia medyczna
– chemia ogólna
– chemia środowiska
– informatyka chemiczna

Na studiach magisterskich studenci mogą wybrać jedną z poniższych specjalności:

– analityka instrumentalna
– chemia biologiczna
– chemia fizyczna
– chemia materiałów
– chemia medyczna
– chemia organiczna
– chemia nieorganiczna i kataliza
– chemia środowiska
– chemia teoretyczna
– informatyka chemiczna i chemometria

„Nasi studenci mogą korzystać z zasady pełnej mobilności poziomej – po skończeniu studiów pierwszego stopnia można kontynuować studia na drugim stopniu, na zupełnie innej specjalności. Możliwa jest również zmiana specjalności w trakcie trwanie nauki.” – zachwala organizację studiów prodziekan ds. nauczania.

Programy studiów są opracowane zgodnie z zasadą progresywnego budowania wiedzy i umiejętności. Systematycznie poszerzanie i pogłębianie materiału sprawia, iż studia są ciekawe i pozwalają studentom na rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności. Jak władze uczelni mówią o swoim, nowoczesnym systemie nauczania? „Początek studiów to przedmioty obowiązkowe dla wszystkich, dające fundament pozwalający na efektywną specjalizację. Do takich przedmiotów należą np. podstawy chemii, matematyka czy fizyka. W dalszym toku studiowania przedmiotów obowiązkowych jest coraz mniej, a ich miejsce zajmują wybieralne przedmioty specjalnościowe, specyficzne dla każdej specjalności. Dla najlepszych studentów możliwe jest również kształcenie indywidualne – Indywidualny Plan Studiów, który w porozumieniu z opiekunem naukowym, jest specjalnie konstruowany w celu rozwijania zdolności i zainteresowań studenta.”

Nowoczesne programy studiów, szeroki wybór specjalności, doświadczona kadra pracowników i duża ilość zajęć praktycznych, to podstawowe argumenty świadczące o pozycji Wydziału Chemii UWr w świecie akademickim. Czy warto wybrać studia na tym wydziale? Mamy nadzieję, iż lektura powyższego materiału pozwoli Wam na samodzielne wyrobienie sobie zdania w tej kwestii.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia magisterskie z elektroradiologii

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomi w roku akademickim 2010/2011 studia magisterskie na kierunku elektroradiologia. 20 marca uczelnia zaprezentowała w Białymstoku ofertę edukacyjną tego kierunku. Jak

Czytaj więcej »

Allegro na UMK

Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymają możliwość studiowania nowego kierunku E-biznes, otwartego we współpracy z Akademią Allegro. Wykładowcami będą nie tylko pracownicy naukowi, lecz również trenerzy

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję