Site logo

Chemia materiałów i nanotechnologia – nowy kierunek inżynierski na UŁ

Chemia materiałów i nanotechnologia to nowy kierunek studiów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. To pierwszy kierunek inżynierski w ofercie wydziału. Absolwenci znajdą pracę m.in. w przedsiębiorstwach wdrążających nowoczesne materiały z branży chemicznej, medycznej, elektronicznej i farmaceutycznej.

Charakterystyka studiów na Wydziale Chemii UŁ

Kierunek Chemia Materiałów i Nanotechnologia został ułożony z myślą o studentach, którzy pragną zdobyć wszechstronną wiedzę w zakresie chemii materiałów, a także nanotechnologii, czyli najnowocześniejszej dziedziny nauki, zajmującej się wytwarzaniem i badaniem struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i klastrów.

Oprócz wiedzy podstawowych działów chemii – chemii ogólnej i nieorganicznej, organicznej, fizycznej, studenci będę się uczyć o technologii chemicznej uzupełnionej o wiedzę z zakresu chemii materiałów, nanotechnologii, inżynierii materiałowej, technik pomiarowych oraz metod badań nanomateriałów. Zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w chemii materiałów i nanotechnologii.

Przedmiot realizowane są na specjalistycznych wykładach, seminariach i laboratoriach, których bazą jest blok przedmiotów podstawowych a uzupełnieniem przedmioty humanistyczne i lektoraty. Studenci będą mieli również stały dostęp do literatury fachowej (abstraktowe i pełnotekstowe bazy danych, e-czasopisma, e-książki; światowe zasoby wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych; dostęp do e-źródeł). Wiedza teoretyczna wspierana jest w trakcie studiów zajęciami praktycznymi takimi jak wizyty w zakładach produkcyjnych i praktyki zawodowe. Studentom zapewniony jest także dostęp do nowoczesnych laboratoriów, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę pomiarową.

Szczególny nacisk kierunku Chemia Materiałów i Nanotechnologia jest położony na zdobycie przez studentów wiedzy z zakresu syntezy i charakterystyki:
– nanomateriałów w tym nanocząstek metali stosowanych do leczenia ran oraz jako nośniki leków antynowotworowych,
– materiałów ceramicznych w tym nowoczesnych fotokatalizatorów do oczyszczania wody i powietrza,
– polimerów i ich kompozytów o właściwościach samoczyszczących i hydrofobowych,
– biomateriałów stosowanych do wytwarzania endoprotez,
– materiałów stosowanych w eksploatacji elementów urządzeń narażonych na działania tarcia.

Uzyskanie podstawowej wiedzy z zakresu chemii materiałów w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami w zakresie nanotechnologii pozwolą skutecznie i efektywnie pełnić rolę osoby posiadającej kompetencje oraz przygotowanie praktyczne niezbędne w pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją innowacyjnych materiałów a także obsługi nowoczesnej aparatury badawczej w branży chemicznej i pokrewnych.

Główne przedmioty:

– Chemia ogólna i nieorganiczna
– Chemia organiczna
– Chemia fizyczna
– Chemia analityczna
– Technologia chemiczna
– Chemia materiałów
– Nanotechnologia
– Biochemia
– Materiały specjalne i biomedyczne
– Metody badań nanomateriałów i techniki pomiarowe
– Fizyka ciała stałego
– Tribologia i tribochemia

Absolwent kierunku Chemia Materiałów i Nanotechnologia

Absolwent kierunku zdobędzie umiejętności pozwalających na wytwarzania i badania szeregu ważnych grup materiałów, obsługę zaawansowanej aparatury badawczej, samodzielnego pozyskiwania i analizowania informacji oraz ich wykorzystania w pracy zawodowej, współpracy w grupie pozwalającej na rozwiązywanie realnych zadań w pracy laboratoryjnej, a także właściwe analizowanie problemów i szukanie rozwiązań w oparciu o zdobytą w czasie studiów wiedzę.

Obok tych kluczowych kwalifikacji, student uzyska także wiedzę i umiejętności z zakresu:
– projektowania i syntezy nanomateriałów oraz kształtowania ich właściwości na podstawie poznanych praw rządzących światem w skali nanometrowej,
– obsługi nowoczesnej aparatury badawczej,
– eksploracji i poszukiwania nowych obszarów zastosowań nanomateriałów i nanotechnologii,
– pracy zespołowej z uwzględnieniem korzyści i zagrożeń jakie niesie ze sobą praca z nanomateriałami w powiązaniu z zasadami BHP.

W wyniku procesu kształcenia, student zostanie ekspertem a także partnerem i doradcą w obszarze chemii materiałów i nanotechnologii. Dzięki wszystkim tym zebranym umiejętnościom, absolwent kierunku Chemia Materiałów i Nanotechnologia zyska przewagę na rynku pracy, ze względu na posiadaną wiedzę oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne do:
– profesjonalnego podjęcia i realizowania działań zawodowych w przedsiębiorstwach wdrążających nowoczesne materiały z branży chemicznej, medycznej, elektronicznej, farmacji i innej,
– w firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją chemikaliów i/lub nowoczesnej aparatury badawczej,
– w instytutach naukowo-badawczych; w parkach nanotechnologicznych oraz start-up’ach,
– w przemysłowych laboratoriach badawczo-rozwojowych.

Absolwent ma także możliwość rozpoczęcia kariery naukowej w ramach doktoratu oraz staży w ośrodkach naukowych w kraju i za granicą.

Zasady przyjęć dla maturzystów

Dla maturzystów zainteresowanych kandydowaniem na kierunek są następujące:
– jeden przedmiot jest obowiązkowy (chemia, fizyka, matematyka, biologia, informatyka)
– obowiązkowy jest jeden język obcy
– znajomość języka angielskiego

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Gospodarka obiegu zamkniętego

Gospodarka obiegu zamkniętego to nowy kierunek studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, który od roku akademickiego 2018/2019 zostanie uruchomiony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję