Site logo

Będą pieniądze na innowacje

 

phoca_thumb_s_pieniadze2Polska Wschodnia to region, który wymaga szczególnych działań na rzecz poprawy warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i przedsięwzięć innowacyjnych. Potrzebne są tam parki naukowo- techniczne, inkubatory przedsiębiorczości, strefy nowoczesnych usług i produkcji.

 
 
Wspieraniu takich inicjatyw służy specjalny program operacyjny “Rozwój Polski Wschodniej”, w ramach którego uczelnie, jednostki badawcze, naukowcy i firmy mogą uzyskać prawie pół miliarda złotych. Wnioski można składać do 30 września. 
 
Na dofinansowanie projektów zlokalizowanych w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko- mazurskim środki przeznacza Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). 
 
Jak wylicza PARP, wsparcie dotyczy trzech rodzajów projektów. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie obiektów, w których naukowcy prowadzą badania lub prace rozwojowe, na infrastrukturę zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, jak również na przygotowanie terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami oraz obszarami produkcyjnymi i strefami nowoczesnych usług. 
 
O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego, podmioty działające rzecz zatrudnienia lub rozwoju zasobów ludzkich, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki. 
 
Wsparcie może być udzielone uczelniom publicznym i niepublicznym, jednostkom naukowym, w tym podstawowym jednostkom organizacyjnym szkół wyższych, placówkom naukowym PAN, jednostkom badawczo- rozwojowym, jednostkom samorządu terytorialnego, związkom jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, agencjom i fundacjom rozwoju regionalnego i lokalnego oraz organizacjom pozarządowym. 
 
Przykłady projektów wspieranych w ramach Programu Operacyjnego “Rozwój Polski Wschodniej” są różne. 19 marca została podpisana umowa w województwie warmińsko mazurskim. Beneficjentem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Realizacja projektu “Budowa i wyposażenie Policyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie dla wzmocnienia bezpieczeństwa kraju” to jedno z kluczowych działań, które ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności regionu. Wartość przedsięwzięcia uczelni wynosi 71 mln zł. 
 
Z kolei 31 marca Politechnika Rzeszowska podpisała z PARP umowę o dofinansowanie budowy Regionalnego Centrum Dydaktyczno- Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego. Dofinansowanie przekroczyło 82 mln złotych, cały projekt będzie kosztował ponad 83 mln złotych a jego zakończenie przewidziano na 2011 rok. 
 
PARP zapewnia, że dokumenty będą na bieżąco oceniane, a decyzje o dofinansowaniu projektów będą zapadały co miesiąc. Na poczet dotacji zostaną wypłacone zaliczki na uproszczonych zasadach. 
 
Więcej informacji – na stronie internetowej PARP: http://www.parp.gov.pl/porpw .
 
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Rekrutacja 2017: UMCS w Lublinie

Największy Uniwersytet w lubelskim? Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie! Na 12 wydziałach uczelnia prowadzi aż 70 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich oraz 200 specjalności.

Czytaj więcej »

Lider – przywódca czy zarządca?

Koło Naukowe Administratywistów “Ad Rem” zaprasza na szkolenie, które poprowadzi Prezes Centrum Wspierania Administracji „Pro Publico” Dawid Borowiak. Zajęcia poświęcone będą pracy lidera zespołu. Spotkanie

Czytaj więcej »

Tydzień ziemi w Szczecinie

Spotkania z podróżnikami, konferencja archeologiczno-geologiczna, giełda minerałów i konkurs fotograficzny, to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Tygodnia Ziemi 2009 w Szczecinie. Odbędzie się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję