Site logo

Badanie przepustowości transmisji danych w UE

phoca thumb s kableKomisja Europejska szuka 5 900 ochotników z Polski do pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych.
Badanie obejmie 27 krajów UE oraz Islandię, Norwegię i Chorwację. Wyniki umożliwią Komisji Europejskiej skierowanie środków na inwestycje w sieci szerokopasmowe o dużej przepływności, realizowane w ramach Agendy Cyfrowej. Dostęp do wyników otrzymają dostawcy usług internetowych, urzędy regulacyjne i konsumenci. 
 
Badanie poparła Neelie Kroes, Komisarz Komisji Europejskiej (KE) ds. Agendy Cyfrowej. – Każdy mieszkaniec UE powinien móc korzystać z otwartego i zgodnego z prawem dostępu do Internetu, bez ukrytych ograniczeń czy godzenia się na niższe od deklarowanych przepływności transmisji danych – powiedziała Neelie Kroes – Informacje na temat rzeczywistej jakości dostępu do sieci szerokopasmowych musimy zebrać bezpośrednio od konsumentów. Wyniki pozwolą odpowiednio skierować wsparcie i inwestycje.
 
Aby zapewnić statystycznie reprezentatywną próbę, badanie musi objąć 100 000 ochotników. W Polsce zgłosiło się 1100 osób – organizatorzy zapraszają kolejnych 5 900 uczestników. Każdy z nich regularnie będzie otrzymywał raporty dotyczące średniej prędkości swego łącza szerokopasmowego. Uczestnik, po bezpłatnej rejestracji, otrzyma urządzenie Whitebox, które przeprowadzi testy. Urządzenie należy podłączyć do przyłącza internetowego. W czasie, gdy abonenci nie korzystają ze swojego łącza, Whitebox realizuje automatyczne testy pomiaru przepływności transmisji danych i innych parametrów połączenia. Ten bezprzewodowy router TP-Link, wyposażony w specjalne oprogramowanie, nie gromadzi żadnych innych danych oprócz tych dotyczących wydajności szerokopasmowego łącza internetowego. Whitebox wykonuje testy: prędkości wielowątkowego pobierania oraz wysyłania w oparciu o protokół http, dostępności łącza, opóźnienia i strat w pakietach (zarówno ICMP, jak i UDP), długości zapytania rekurencyjnego i wskaźnika awaryjności zapytania do serwera DNS, czasu ładowania strony sieci Web, wskaźnika awaryjności ładowania strony sieci Web oraz szybkości strumienia. Każdy uczestnik po zakończeniu projektu będzie mógł zachować Whitebox.
 
Badanie Komisji Europejskiej jest prowadzone przez firmę SamKnows, specjalizującą się w pomiarach parametrów transmisji danych w sieciach szerokopasmowych. – Mamy nadzieję, że możliwość rozpowszechnienia informacji na temat jakości usług szerokopasmowych i szansa przyciągnięcia znaczących inwestycji będzie motywowała wielu ochotników, również z Polski – powiedział Alex Salter, Prezes firmy SamKnows.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dni SGGW 2014

Tegoroczna edycja Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędzie się 23 i 24 maja. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników imprezy oraz szereg prezentacji dla kandydatów

Czytaj więcej »

„Wywoływanie duchów” w Pile

„Wywoływanie duchów”, jako umowna kategoria poznawcza – taki temat przewodni VII Festiwalu Nauki w Pile wybrali jego organizatorzy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Podczas Festiwalu

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję