Site logo

Studia prawnicze w języku obcym. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy

Dlaczego wybrać studia o kierunku prawniczym?

Studia prawnicze od lat plasują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków wśród kandydatów na studia. Skąd fenomen prawa u maturzystów? Otóż prawo jest jednym kierunkiem studiów, który umożliwia rozpoczęcie kariery jako sędzia, prokurator, radca prawny czy adwokat, a jak wiadomo, są to zawody dobrze płatne i niezwykle szanowne. Ciekawą alternatywą dla klasycznego prawa, jest wybór studiów prawniczych prowadzonych w dwóch językach lub w całości w języku angielskim lub niemieckim. Oprócz świetnej znajomości języka obcego, studenci poznają specjalistyczna wiedzę dotyczącą prawa obowiązującego w innym kraju.
Czy studia prawnicze są trudne?
Studia prawnicze nie bez powodu uchodzą za jedne z bardziej wymagających kierunków prowadzonych na polskich uczelniach. Studenci prawa nigdy nie śpią, bo przecież zawsze jest jakiś kodeks czy nowelizacja ustawy do przeczytania. Program studiów prawniczych to także przedmioty związane z historią (i to nie tylko prawa) czy funkcjonowaniem administracji państwowej. Warto też dodać, że regulacje prawne obejmują każdą dziedzinę naszego życia: od nieruchomości po sprawy majątkowe aż do praw autorskich czy sprawy karne. Studenci poznają każdą z tych dziedzin prawa, a dopiero na późniejszych etapach kariery zawodowej mogą zacząć specjalizować się w danej grupie regulacji. Najważniejszym celem studiów prawniczych jest jednak to, co następuje tuż po ukończeniu studiów, czyli rozpoczęcie aplikacji. Do wyboru jest ich kilka, a do najpopularniejszych należą: adwokacka, radcowska czy notarialna. Studiowanie prawa w języku innym, niż język polski daje nieco większe możliwości absolwentom tego kierunku. Wybierając studia, które łączą regulacje prawne obowiązujące, np. w Polsce i na terenie Niemiec absolwent zyskuje podwójne kwalifikacje.

Co można robić po studiach prawniczych?

Absolwent, który jest specjalistą w dziedzinie prawa więcej niż jednego kraju, już bez specjalizacji może rozpocząć pracę jako niezależny konsultant. Po studiach może świadczyć usługi doradcze dla firm z Polski i Niemiec, które eksportują swoje produkty. Tak jak studenci tradycyjnego prawa, możesz podejść do egzaminu na wybraną aplikację adwokacką.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję