Site logo

Przedłużona rekrutacja na Wydziale Filologicznym UG

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego ma nadal kilka wolnych miejsc na polonistyce, etnofilologii kaszubskiej i Wiedzy o teatrze! Pomyśl o swojej przyszłości i studiuj w Gdańsku!

Instytut Filologii Polskiej na Wydziale Filolgicznym Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do studiowania na kierunkach: Etnofilologia kaszubska, Filologia polska i Wiedza o teatrze.

Etnofilologia kaszubska
Kaszuby są specyficznym regionem nie tylko w skali Polski, ale i całego basenu Morza Bałtyckiego. Jako jedyny ośrodek naukowy w kraju włączamy się intensywnie w rozwój kultury i języka regionalnego. Profil praktyczny naszych studiów jest związany z potrzebami rynku pracy środowiska kaszubsko-pomorskiego. Studiowanie literatury, języka, kultury i historii regionu to niezwykła przygoda poznawcza. Natomiast zajęcia z metodyki nauczania, animacji kultury i dziennikarstwa, połączone z praktykami, pozwalają zdobyć atrakcyjny zawód. Przy nauce jedynego języka regionalnego w Polsce, biegle w mowie i piśmie, wchodzimy w niszę, która jest coraz chętniej zapełniana przez studentów nieznających na początku studiów języka kaszubskiego. Aspekt regionalizmu jest więc ważnym elementem w życiu Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG. Proponujemy zatem nowoczesny profil studiów łączący nauki humanistyczne i nauki społeczne. Jako organizatorzy unikatowego kierunku studiów stawiamy sobie ważne zadanie wykształcenia specjalistów w zakresie animacji kulturowej i medialnej, nauczycieli potrafiących pracować w środowisku kaszubskim, a więc legitymujących się biegłą znajomością języka kaszubskiego, którego można nauczyć się od podstaw na naszych studiach licencjackich.
Naucz się jedynego języka regionalnego w Polsce, zostań specjalistą!

Filologia polska
Filologia polska to nowoczesny, otwarty na wyzwania dzisiejszego świata kierunek studiów. Nauki o literaturze i języku spotykają się tu z naukami o człowieku, kulturze, filmie, teatrze, Internecie i współczesnych środkach masowego przekazu. Nasi absolwenci biorą aktywny udział w życiu kulturalnym i politycznym kraju, są artystami sceny kulturalnej, dziennikarzami, profesjonalnymi asystentami zarządów firm władającymi biegle w mowie i piśmie polszczyzną, potrafiącymi wykorzystać ją według prawideł dyskursu publicznego i technik perswazji. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w najrozmaitszych instytucjach – krajowych i zagranicznych. Pracują jako naukowcy, dziennikarze, publicyści, krytycy, nauczyciele, wydawcy, redaktorzy, menadżerowie placówek kulturalnych. Absolwenci filologii polskiej mają umiejętność interpretowania przeróżnych tekstów, szybkiego docierania do informacji i syntetycznego ich przekazywania, a także są świetnymi pracownikami tam, gdzie potrzebna jest kreatywność i praca z ludźmi – mają wypracowaną zdolność do przyjmowania różnych punktów widzenia, do wielostronnego rozpatrywania problemów i w związku z tym skutecznej mediacji.
Zapraszamy do studiowania polszczyzny na wysokim poziomie!

Wiedza o teatrze
Jak działa teatr? Aktorzy czy zarządzający? Współczesne wyrażanie myśli czy klasyka? Nasz kierunek to nowoczesny profil studiów łączący tradycyjną teatrologię i filmoznawstwo oraz wiedzę z zakresu dyscyplin będących odbiciem dynamicznych zmian społecznych i kulturowych charakterystycznych dla XXI wieku – medioznawstwa, refleksji nad kulturą audiowizualną, socjologii i antropologii widowisk. Zapraszamy do studiowania wszystkich, którzy chcą być dobrze zorientowani w specyfice i trendach współczesnej kultury. Absolwenci Wiedzy o teatrze przygotowani są do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą domeną współczesnej kultury audiowizualnej – teatrem i filmem, radiem, i telewizją, mediami elektronicznymi i sferą organizacji widowisk. Dysponują pogłębioną wiedzą nie tylko z zakresu dramatu, teatru i filmu, ale także z wielu dyscyplin humanistycznych, których refleksja ogniskuje się wokół zagadnień spektakularnego, widowiskowego charakteru społeczeństwa i kultury współczesnej. Ukończenie kierunku umożliwia podjęcie pracy w szerokim spektrum zawodów – od krytyki teatralnej i filmowej, poprzez dziennikarstwo i publicystykę kulturalną, logopedię medialną, reklamę aż po impresariat, management, zarządzanie kulturą.
Studiuj z nami współczesną kulturę!

Wszechstronność na naszych kierunkach

Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego kształci wszechstronnie swoich absolwentów, którzy już podczas studiów mają możliwość praktyk, stażu i pracy w instytucjach kultury, teatrach, zdobywając przy tym doświadczenie konieczne do startu po studiach. Ciekawa oferta nauczania zapewni każdemu możliwość rozwoju w wybranym kierunku, kształcenie umiejętności mówienia publicznego, pisania, doskonalenia stylu, poprzez zajęcia tradycyjne, profesorskie wykłady i ćwiczenia, konwersatoria oraz warsztaty oraz projekty naukowe i artystyczne. Nasi studenci chetnie korzystają z edukacji zagranicznej, której oferta, dzięki programom europejskim, jest bogata i wciąż uzupełniana.

Kadra:
77 wybitnych profesorów literaturoznawców, językoznawców, poetów, pisarzy światowej sławy, kulturoznawców o międzynarodowym i ogólnopolskim autorytecie naukowym oraz młodych, pełnych pasji, naukowej i edukacyjnej doktorów nauk humanistycznych o szerokich zainteresowaniach i wysokich kwalifikacjach.
Specjalizacje:
Dzięki nauce i zaangażowaniu na studiach licencjackich można zostać dobrym nauczycielem języka polskiego lub kaszubskiego, redagować i edytować teksty w wydawnictwach, zostać krytykiem filmowym, dziennikarzem, czy specjalistą w zakresie informacji i bazy danych dla biznesu. Studia magisterskie umożliwiają rozwijanie wiedzy specjalistycznej z zakresu nauczycielstwa (kontynuacja), wiedzy o filmie, edytorstwa, krytyki artystycznej i literackiej oraz public relations.
Prowadzimy studia doktoranckie i podyplomowe.

Perspektywy zatrudnienia absolwentów

Nasi najlepsi absolwenci są wszechstronnie wykształconymi pracownikami, którzy perfekcyjnie posługują się językiem rodzimym w mowie i piśmie, co okazuje się coraz bardziej pożądane w staraniach o pracę. Studia w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG pozwalają zdobyć różnorodne i wymagane przez pracodawców umiejętności komunikacyjne i translatorskie. Absolwenci mają językowe, edytorskie i kulturowe kompetencje do współpracy: z biznesem, mediami, czasopismami, organizacjami pozarządowymi, instytutami kultury i edukacji, placówkami dyplomatycznymi, instytucjami politycznymi, kancelariami prawniczymi. Pracują np.: w Thomson Reuters, LPP S.A., Porta KMI Poland, Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A., Grupie TVN, Fagbokforlaget, Flügger, Metsä Group Polska, Volvo Truck, Vista Holding, Stena Line,biurach tłumaczeń, teatrach, ambasadach i konsulatach, szkołach, instytucjach kultury.

Pomyśl o swojej przyszłości i dołącz do rzeszy 4 000 studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego! Przedłużona lub dodatkowa rekrutacja trwa!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję