Site logo

Nielegalne opłaty za drugi kierunek studiów?

Trybunał KonstytucyjnyTrybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z Konstytucją RP. Studia stacjonarne zaliczają się bowiem, zdaniem TK, do podstawowej działalności państwowych szkół wyższych i powinny być darmowe.

Trybunał orzekł, że wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów jest niezgodne z Konstytucją. Stanowi ona bowiem, że nauka w szkołach państwowych jest bezpłatna, choć ustawa może dopuścić świadczenie wybranych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

Sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz stwierdziła jednak, iż “świadczenia określone w zaskarżonych regulacjach nie są wybranymi usługami edukacyjnymi w rozumieniu ustawy zasadniczej“. Zapisy dopuszczają bowiem wyjątki w postaci:
– pobierania opłat za “usługi o charakterze ponadstandardowym lub nadzwyczajnym”,
– za “świadczenia uzupełniające, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki” albo w “sytuacjach wyraźnie zawinionych przez studentów”.

Wprowadzenie odpłatności na drugim kierunku studiów stacjonarnych nie mieści się, zdaniem Trybunału, w żadnej z powyższych możliwości. Konieczna będzie zatem zmiana niezgodnych z Konstytucją przepisów, które zakładają, że prawo do bezpłatnych studiów na drugim kierunku mają tylko te osoby, które uzyskają tam prawo do stypendium rektora.

Skąd w ogóle wziął się pomysł wprowadzenia odpłatności na drugim kierunku studiów? Miał to być mechanizm, który – zdaniem pomysłodawców – pozwoliłby na zwiększenie dostępu do bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz uznała, że poważne zastrzeżenia może budzić rozwiązanie, zgodnie z którym student drugiego kierunku, jeśli nie spełni ustalonych kryteriów, może nadal studiować na danym kierunku, chociaż obowiązany jest do uiszczenia określonych opłat. W tym przypadku nie ma zwiększenia dostępu do bezpłatnych studiów stacjonarnych, ale jego zmniejszenie.

Sędziowie ocenili, że przepisy o odpłatności “jedynie w niewielkim stopniu przyczynić się mogą do realizacji założonego przez ustawodawcę celu, jakim jest zwiększenie dostępności do bezpłatnych studiów stacjonarnych“. “Nie rozważono przy tym, zdaniem Trybunału, innych, mniej restrykcyjnych rozwiązań” – tłumaczyła Wronkowska-Jaśkiewicz.

“Dążąc do celu, który Trybunał Konstytucyjny uznaje za w pełni legitymowany, sięgnięto do prawa do bezpłatnej nauki w szkole wyższej i ograniczono to prawo w sposób, który (…) zdaniem Trybunału nie jest dopuszczalny” – powiedziała.

Zgodnie z orzeczeniem przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów przestaną obowiązywać 30 września 2015 r. Obejmą więc jeszcze studentów w roku akademickim 2014/15, ale nie będą stosowane do osób przyjmowanych na uczelnie na rok 2015/16.

Jak wyjaśniła sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, termin obowiązywania niekonstytucyjnych przepisów może zmienić parlament uchylając je wcześniej. Trybunał wydłużył czas obowiązywania niekonstytucyjnych przepisów, bo było to konieczne, aby zapewnić uczelniom stabilne finansowanie, a tym samym niezakłócone funkcjonowanie.

Przepisy nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym z 2011 r., wprowadzające opłaty za drugi kierunek studiów stacjonarnych, zaskarżyli do Trybunały Konstytucyjnego posłowie PiS.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź jakie masz szanse!

Wolters Kluwer Polska organizuje symulacje egzaminu wstępnego na aplikacje na Wydziałach Prawa Symulacja egzaminu na aplikacje to doskonała możliwość sprawdzenia swojej wiedzy przed właściwym egzaminem.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję