Site logo

9,5 na jedno miejsce! Nowe popularne kierunki to największy sukces Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

“Morze możliwości” – tymi słowami można śmiało podsumować studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Prestiż uczelni, wysoka jakość procesu kształcenia, rozbudowana oferta programowa, nowoczesna infrastruktura i znakomita kadra dydaktyczna, to tylko niektóre aspekty przemawiające za tym, że WARTO studiować na Wydziale Filologicznym UG.

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego daje Ci MORZE MOŻLIWOŚCI… a konkretnie i w liczbach:

Studenci:

  • 4 000 studentów na studiach I i II stopnia stacjonarnych, niestacjonarnych, III stopnia doktoranckich oraz podyplomowych

Kadra:

  • 313 nauczycieli akademickich, w tym:
  • 102 znakomitych profesorów literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców o światowym i ogólnopolskim autorytecie naukowym
  • 160 młodych pełnych pasji naukowej i edukacyjnej doktorów nauk humanistycznych o szerokich zainteresowaniach i wysokich kwalifikacjach

Kierunki:

  • 20 kierunków związanych z językami i kulturą świata, krajów nadbałtyckich, Polski i regionu Pomorza. Mieszczą się one w obszarach naukowych: filologii, neofilologii i kulturoznawstwa:
  • 13 kierunków filologicznych (w tym 11 neofilologicznych)
  • 6 kulturoznawczych i artystycznych
  • 1 unikatowy w skali kraju międzyuczelniany kierunek filologiczno-medyczny – logopedia (z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym).

Na nieliczne z nich trwa jeszcze dodatkowa rekrutacja. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Na 20 kierunkach oferujemy prawie

  • 100 specjalności na studiach I i II stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych.

Wydział Filologiczny ma największą ofertę dydaktyczną, kadrę i liczbę studentów na Uniwersytecie Gdańskim.
Nasze motto to: Język w kulturze, kultura w języku. Można tu studiować 20 kierunków związanych z językami i kulturą świata, krajów nadbałtyckich, Polski i regionu Pomorza. Prowadzimy studia doktoranckie oraz 17 kierunków na studiach podyplomowych.
Informacja o kierunkach studiów.

SUKCESY

Uruchomienie w ostatnich dwóch latach nowych kierunków filologicznych i artystycznych, które cieszą się największą popularnością wśród kandydatów na UG (od 5 do 10,5 kandydata na jedno miejsce) to naprawdę duży sukces. Sześć kierunków prowadzonych przez Wydział Filologiczny znajduje się w 10 cieszących się największym zainteresowaniem. Są to:

  • skandynawistyka,
  • filologia angielska (w pierwszej 15 jest również amerykanistyka)
  • iberystyka,
  • sinologia,
  • zarządzanie instytucjami artystycznymi
  • wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Odpowiadając na zwiększone zainteresowanie polskiego środowiska biznesowego rynkiem chińskim otworzyliśmy sinologię. Chiny są drugą gospodarką światową, a Wydział Filologiczny jako jedyny w Polsce Północnej umożliwia studentom naukę języka i kultury chińskiej.
Język hiszpański jest trzecim najpowszechniej używanym na świecie językiem, dlatego powołaliśmy iberystykę. W nowym roku akademickim studenci podejmą studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, kształcącym filmoznawców praktyków czyli przyszłych twórców polskiej kinematografii oraz krytyków filmowych.
Kształcimy także aktorów scen musicalowych i menedżerów dla instytucji kultury na kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi.
Wydział Filologiczny rozwija się najdynamiczniej na naszej uczelni pod względem rozwoju kadry naukowej. W latach 2011-2013 nadaliśmy 36 stopni naukowych doktora habilitowanego, a na wniosek Rady Wydziału Prezydent RP nadał 6 tytułów profesorskich.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW

Studia na Wydziale Filologicznym pozwalają zdobyć różnorodne i pożądane przez pracodawców umiejętności komunikacyjne i translatorskie. Absolwenci mają językowe, edytorskie, translatorskie i kulturowe kompetencje do współpracy: z biznesem, mediami, czasopismami, organizacjami pozarządowymi, instytutami kultury i edukacji, placówkami dyplomatycznymi, instytucjami politycznymi, kancelariami prawniczymi. Pracują np.: w Thomson Reuters, LPP S.A., Porta KMI Poland, Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A., Grupie TVN, Fagbokforlaget, Flügger, Metsä Group Polska, Volvo Truck, Vista Holding, Stena Line, biurach tłumaczeń, teatrach, ambasadach i konsulatach, szkołach, instytucjach kultury.

OSOBISTOŚCI

Absolwentami Wydziału są m.in.: wojewoda pomorski – Ryszard Stachurski, pisarze – Paweł Huelle, Hanna Cygler, reżyser i dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni – Krzysztof Babicki, reżyserka nominowana do Złotej Palmy w Cannes – Elżbieta Benkowska, aktorka – Julia Kamińska, konsul honorowy Królestwa Niderlandów w Gdańsku – Magdalena Pramfelt, dziennikarz TVP Kultura – Michał Chaciński, Leszek Kopeć – Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Profesorami na Wydziale Filologicznym są: pisarz – Stefan Chwin i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – Jerzy Limon.

INFRASTRUKTURA

Studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego studiują w wyremontowanym i dobrze wyposażonym budynku Wydziału Filologicznego, m.in. w laboratorium do nauki tłumaczeń ustnych oraz aulę, pełniącą funkcję sali kinowej. Od roku akademickiego 2015/2016 studenci kierunków neofilologicznych (filologii języków nowożytnych) będą studiować w nowoczesnym budynku usytuowanym na Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie on wyposażony m.in. w profesjonalną scenę teatralną oraz technologiczne udogodnienia, umożliwiające prowadzenie zajęć lingwistycznych i artystycznych na poziomie europejskim. Istotne dla kształcenia na studiach filologicznych są laboratoria do praktycznej nauki języków obcych: fonetyki praktycznej, tłumaczeń symultanicznych, konsekutywnych i konferencyjnych.

ORGANIZACJE STUDENCKIE

Studenci Wydziału Filologicznego rozwijają zainteresowania naukowe w dwudziestu pięciu kołach naukowych np. anglojęzycznym teatrze Maybe Theatre Company czy kulturoznawczym Kole Naukowym Mozaika. Organizuje ono studenckie antropologiczne badania naukowe, m.in. w Ekwadorze, na Syberii i Kociewiu. Projekt Mozaiki, dotyczący wpływu globalizacji na rękodzieło Indian Quichua, otrzymał wyróżnienie Wyprawa Roku 2012 w konkursie StRuNa.
Umiejętności translatorskie studenci kierunków neofilologicznych mogą rozwijać m.in. w: Kole Tłumaczeń Specjalistycznych LINGUANA, które organizuje co roku organizuje konkurs na przekład specjalistyczny w języku angielskim (prawniczy i medyczny), Kole Naukowym Tłumaczeń Ustnych Symultana czy Kole Translatorskim Studentów Germanistyki.
Pasje filmowe można pogłębiać w Kole Naukowym Filmoznawców, które od 2012 roku wydaje almanach „Przezrocze”, współpracuje z Dyskusyjnym Klubem Filmowym UG Miłość Blondynki i Festiwalem Kultury Azjatyckiej Made in Azja.

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI ZAGRANICZNYMI

W ramach współpracy Wydziału Filologicznego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Duisburg-Essen studenci, którzy studiują w Niemczech komunikację międzykulturową, otrzymują dwa dyplomy – UG i uczelni niemieckiej. Instytuty i katedry na Wydziale Filologicznym współpracują z uczelniami w Wiedniu (Austria), w Kolonii, Duisburg-Essen, Lipsku, Getyndze, Budziszynie, Berlinie (Niemcy), z ośrodkami akademickimi w: Veronie (Włochy), Sztokholmie (Szwecja), Trondheim (Norwegia), Helsinkach i Oulu (Finlandia), Państwowym Uniwersytetem Grodzieńskim (Białoruś), Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym w Iwano-Frankowsku (Ukraina), Harbin Normal University (Chiny), Ostravská Univerzita (Czechy), Université Catholique de Louvain-la-Neuve (Belgia), Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem w Kaliningradzie, Moskiewskim Uniwersytetem Pedagogicznym, Rosyjskią Akademią Nauk w Moskwie, Leningradzkim Państwowym Uniwersytetem w Sankt-Petersburgu (Rosja), New Bulgarian University w Sofii (Bułgaria), Uniwersytetem w Budapeszcie (Węgry). Translatoryka anglistyczna jest członkiem sieci akademickiej Erasmus Optimale finansowanej przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury; prowadzi wymianę z City University w Londynie (Wielka Brytania). Wymiana międzynarodowa i współpraca z ośrodkami zagranicznymi pozwala studentom poznać w praktyce język i kulturę interesujących ich obszarów językowych.

CYKLICZNE WYDARZENIA

Na organizowanych przez Wydział Filologiczny wykładach mistrzowskich doktoranci i studenci obcują z literaturoznawczymi i językoznawczymi szkołami polskiej humanistyki. Wykłady głoszą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego najznakomitsi polscy humaniści.
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej z Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie organizuje co roku Międzynarodową Olimpiadę Języka Rosyjskiego, Literatury i Kultury; Dyktando z Języka Rosyjskiego oraz Konkurs Translatoryczny.
Instytut Anglistyki i Amerykanistyki jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru Between/Pomiędzy – tygodniowego interdyscyplinarnego święta literatury i teatru w Trójmieście.

Na Wydziale Filologicznym organizowane są cykliczne konferencje, np.: Colloquia Neolatina (Katedra Filologii Klasycznej), Słowo z perspektywy językoznawcy i tłumacza (Katedra Językoznawstwa Wschodniosłowiańskiego i Translatoryki Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej), Biblia (Katedra Historii Literatury Instytut Filologii Polskiej), Język – szkoła – religia (Katedra Polonistyki Stosowanej Instytut Filologii Polskiej); Seminarium Słowotwórstwa i Słownictwa Łużyckiego (Katedra Języka Polskiego Instytut Filologii Polskiej wraz z Instytutem Serbskim w Bautzen), Bestiarium (Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów Filologicznych Studiów Doktoranckich).
Z autorskimi projektami naukowymi i artystycznymi Wydział Filologiczny co roku uczestniczy w Bałtyckim Festiwalu Nauki.

Pomyśl o swojej przyszłości i dołącz do rzeszy 4 000 studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego! Przedłużona lub dodatkowa rekrutacja.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję