Site logo

1,73 mln dla Colegium Civitas

 

phoca_thumb_s_kasaGrant w wysokości 1,73 mln na 5-letnie badania porównawcze opinii publicznej w 15 krajach Europy Środkowowschodniej uzyskała z European Research Council dr Natalia Letki, adiunkt w Katedrze Politologii Colegium Civitas w Warszawie. Polka będzie kierować trzyosobowym zespołem pracowników naukowych ze stopniem doktora oraz grupą międzynarodowych ekspertów specjalizujących się w tej tematyce. 

 
Celem mojego projektu – mówi dr Letki – jest zbadanie, jak obywatele krajów postkomunistycznych postrzegają dobra publiczne (np. środowisko naturalne, obronność, system opieki zdrowotnej, system edukacyjny, bezpieczeństwo), państwo i jego instytucje, i jakie czynniki wpływają na to, że państwo i obywatele są w stanie współpracować w zakresie tworzenia tych dóbr.
 
Wydaje się – dodaje – że podstawowym czynnikiem wpływającym na taką współpracę jest jakość instytucji i ich wizerunek w oczach obywateli; ale doświadczenie komunizmu i nacisk na liberalizm lat 90. spowodowały, że obywatele traktują państwo jak wroga, a nad dobro wspólne przedkładają własny interes. “Oczywiście, w badaniu weźmiemy pod uwagę wiele innych czynników”- zaznacza.
 
 
Dr Natalia Letki ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i w Central European University. W roku 2002 obroniła doktorat na temat kapitału społecznego w Europie Środkowowschodniej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 2005 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Politologii Collegium Civitas. Publikuje w czołowych międzynarodowych czasopismach politologicznych, bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych, jest laureatką pierwszej edycji (2006) programu HOMING Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz laureatką Stypendium Polityki z 2008 roku.
 
Pozyskany przez nią grant został przyznany w otwartym konkursie projektów badawczych “Ideas” European Research Council, europejskiej instytucji wzorowanej na amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki. Przeznaczony jest dla pracowników naukowych ze stopniem doktora i stwarza im możliwość tworzenia własnych międzynarodowych grup badawczych.
 
W tym roku zdobył go jeszcze jeden doktor z Polski – Mikołaj Bajończyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego na badania nad zastosowaniami logiki w informatyce.
 
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Saudyjczycy na polskich uczelniach

Polskie uczelnie od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zagranicznych studentów. Ofertą edukacyjną rodzimych ośrodków akademickich zainteresowali się nawet studenci z odległej Arabii

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję