Site logo

10 najbardziej stresujących zawodów

Wielu ludzi codziennie musi zmagać się ze stresem w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych. Na jakich stanowiskach poziom stresu jest najwyższy i z czego on wynika? Przedstawiamy Wam listę 10 najbardziej stresujących zawodów. Jeśli stoicie zatem przed wyborem swojej ścieżki kariery, to jest to lektura, którą szczególnie Wam polecamy.

Menedżer

Ciągła odpowiedzialność za efektywność pracy podwładnych i wyniki finansowe potrafią wykończyć nawet najbardziej odporną osobę. Należy także dodać do tego ciągłą obserwację ze strony bezpośrednich przełożonych, którzy wypomną nam każde, nawet najmniejsze potknięcie, inwestorów, dla których liczą się tylko i wyłącznie tabelki z Excela, jak również mediów, które chętnie opiszą wyimaginowany mobbing, jakiemu poddawani są pracownicy. Mówiąc krótko: menedżer na brak stresu na pewno nie narzeka.

Kontroler ruchu lotniczego

Odpowiedzialność za życie dziesiątek tysięcy osób podróżujących samolotami, która niewątpliwie ciąży na kontrolerach ruchu lotniczego, powoduje niewyobrażalny poziom stresu i ciągłego napięcia – jeden błąd lub chwila zawahania może bowiem doprowadzić do katastrofy lotniczej. Łatwo zatem dojść do wniosku, że praca na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego przeznaczona jest wyłącznie dla najbardziej odpornych psychicznie osób.

Makler giełdowy

Makler giełdowy nie pracuje fizycznie – nie musi kopać rowów ani wydobywać węgla spod ziemi. Mimo to, gdy wraca do domu jest często potwornie zmęczony i zestresowany. W jego pracy wystarczy często jedna, pozornie błaha pomyłka, żeby przekonać się na własnej skórze, czym jest gigantyczny stres i problemy, jakie może wywołać.

Opiekun osób starszych

Teoretycznie praca opiekuna seniorów nie wydaje się zbyt stresująca. To jednak tylko pozory, gdyż kluczowy jest tutaj stan ciągłej gotowości do udzielenia niezbędnej pomocy, wzmożona czujność i ogromna odpowiedzialność za życie i zdrowie drugiego człowieka. Praca w ciągłym stresie prowadzi natomiast do częstych zachorowań na depresję, która powoli staje się chorobą zawodową wśród opiekunów osób starszych.

Pracownik socjalny

Wielu ekspertów uważa, że największym problemem pracowników socjalnych jest nadmierne poświęcanie się pracy i przejmowanie się losem podopiecznych. Ciągła styczność ze zjawiskami patologicznymi obciąża ponadto psychikę pracowników socjalnych i prowadzi do życia w ciągłym napięciu.

Lekarz i pielęgniarka

Bezustanna styczność z chorobami i śmiercią na pewno nie wpływa pozytywnie na komfort psychiczny pracowników służby zdrowia, czyli lekarzy i pielęgniarek. Na wysoki poziom stresu ma także wpływ zła organizacja pracy w poszczególnych szpitalach, niski poziom zarobków (w przypadku pielęgniarek i położnych) oraz bardzo często niewłaściwe zachowanie samych pacjentów.

Strażak

Jeśli myślisz, że praca strażaka jest miła, lekka i przyjemna, to chyba swoją wiedzę czerpiesz głównie z bajki „Strażak Sam”. Akcje, w których strażacy biorą udział, wymagają bowiem niezwykłej odwagi i poświęcenia. Byłbyś gotów zaryzykować własne życie, żeby uratować cudze? Z takim właśnie zadaniem zmagają się każdego dnia strażacy.

Policjant

Permanentny stan zagrożenie własnego życia i zdrowia i wykonywanie obowiązków, które większość społeczeństwa uznaje za bezcelowe i szkodliwe – tak wygląda praca policjantów w Polsce. Należy do tego również zaliczyć kontakty z przełożonymi, których kariera opiera się wyłącznie na kontaktach wypracowanych w minionym ustroju politycznym, złe warunki pracy, niski poziom zarobków i stale rosnąca biurokracja, która przeszkadza w sumiennym wykonywaniu obowiązków. Pracy policjanta nie sposób zatem zaliczyć do grona miłych, lekkich i przyjemnych.

Górnik

W przypadku górnika sprawa jest w zasadzie oczywista: bardzo ciężka, fizyczna praca, hałas, wysoka temperatura, wszechobecny pył węglowy wdzierający się do płuc i stan stałego zagrożenia życia powodują, że praca w górnictwie jest niezwykle trudna i stresująca. Pod ziemią wielu górników zostawia swoje zdrowie, a nieraz także i życie.

Polityk

Polityków ciężko co prawda określić mianem “pracowników”, gdyż polityka nie jest zawodem lecz sposobem na łatwe i dostatnie życie. Stres jest jednak nieodzownym elementem tej profesji: towarzyszy politykom każdego dnia, gdy próbują „wcisnąć” członków swojej rodziny do rady nadzorczej spółki państwowej czy w trakcie jedzenia słynnych “ośmiorniczek” – wszak rozmowy przy stole mogą być nagrywane przez kelnerów-agentów. Należy również zachować ostrożność przy wyłudzaniu pieniędzy z sejmowej kasy… Od zbyt wysokiego natężenia stresu w tym zawodzie chroni jednak “immunitet”, zapewniający w zasadzie pełną bezkarność i przywileje, o których statystyczny Kowalski może jedynie pomarzyć.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję