Studia.pl

Zbliżają się wakacje, pomyśl o praktykach i stażach

Jeżeli chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, sprawdzić się w wymarzonym zawodzie lub po prostu poznać plusy i minusy konkretnej pracy… Aplikuj na wakacyjny staż! Prawda, że proste? Przynajmniej teoretycznie, ale mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik nieco ułatwi Wam życie. Życzymy miłej lektury!

Dlaczego warto iść na staż?

Dla niektórych staż to pierwszy kontakt z pracą, dla innych to po prostu zgłębienie wiedzy oraz umiejętności zdobytych w trakcie studiów. Co więcej zdarza się, że jeżeli po przebyciu stażu w danej firmie, okażesz się naprawdę dobry, skutkiem tego będzie oferta podpisania z Tobą umowy. Jeżeli zależy Ci na dostaniu się do konkretnej firmy, nie czekaj, bo uciekną albo ktoś inny Cię wyprzedzi i zajmie Twoje miejsce!

Kiedy zacząć szukać stażu?

Staż możesz podjąć nie tylko w okresie wakacji, ale również w ciągu roku akademickiego. Co więcej, masz wówczas większe szanse na dostanie się na wymarzone i konkretne praktyki. Związane jest to z tym, że większość studentów podejmuje studia dzienne i w ciągu roku akademickiego chce skoncentrować się na nauce… Brzmi idealistycznie trochę, nie? Pamiętaj zatem, że zawsze możesz porozmawiać z pracodawcą o godzinach odbywania praktyk – często oferowane są tzw. elastyczne godziny lub możliwość dopasowania wymiaru godzinowego praktyk do rozkładu zajęć na uczelni.

Jakie są rodzaje praktyk i staży?

Wśród licznych ofert stażowych znaleźć można różne rodzaje praktyk. Czym się różnią? Dla kogo są przeznaczone? Pierwszy podział to:

  • Praktyki obowiązkowe są narzucone przez uczelnię, w której się uczysz. Jest to część programu studiów bez których nie ukończysz roku. W takich sytuacjach zdarza się, że uczelnia sama proponuje miejsca, w których możesz odbyć staż. Jako że praktyki orgaznizowane są przez uczelnię, należy odwiedzić Dziekanat. Tam uzyskasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące praktyk.
  • Praktyki nieobowiązkowe – czyli dla chętnych. To praktyki dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć nowe umiejętności, a co najważniejsze: uzyskać cenne doświadczenie zawodowe. Takie liczne oferty znajdują się na wielu portalach z ogłoszeniami pracy.

Praktyki płatne są najczęściej orgaznizowane przez większe firmy ogólnopolskie oraz zagraniczne. Wiążą się konkursami, które decydują o przyjęciu na staż. Takie konkursy (np. „Grasz o staż”) są najczęściej kierowane dla studentów trzeciego oraz czwartego roku. Jeślijednak zależy Ci na stażu, a jesteś dopiero na drugim roku – zaryzykuj i weź udział w konkursie, gdyż pracodawcy doceniają inicjatywę, przebojowość i kreatywność. Praktyki bezpłatne są niestety najpopularniejsze – szczególnie w najbardziej obleganych branżach (np. finansowej). Wiadomo, że nikt nie chce pracować za darmo, ale warto spojrzeć na to z drugiej strony: możesz zdobyć referencje w renomowanych firmach. Szkolenia, które tam przejdziesz są również bezpłatne, więc jest to jakiś plus, gdyż specjalistyczne kursy sporo kosztują, a tak – zyskasz nowe umiejętności oraz wpis do CV (ewentualnie do portfolio).

Gdzie szukać praktyk?

Oferty zatrudnienia znajdziesz m.in. na:

  • targach pracy i rozwoju kariery,
  • uczelnianych tablicach informacyjnych oraz w biruach karier,
  • portalach internetowych z ofertami pracy, praktyk oraz staży, np. praca.studia.net, pracuj.pl, praca.pl lub w lokalnych serwisach ogłoszeniowych.

Warto jest regularnie odwiedzać te strony, możesz dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, przede wszystkim uzyskasz niezbędne informacje dotyczących rekrutacji na szkolenia oraz praktyki. Jeśli interesuje Cię program stażowy w konkretnej firmie, to warto śledzić jej oficjalną stronę internetową, gdyż najczęściej tylko tam znaleźć można wszystkie, niezbędne informacje na temat procesu rekrutacji, harmonogramu, etc. Życzymy powodzenia!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.