Studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedne z najbardziej prestiżowych studiów w zakresie nauk biologicznych w Polsce. Na wydziale pracuje 40 wyszkolonych tutorów, którzy w czasie indywidualnej pracy ze studentem pomagają mu w rozwoju osobistym i naukowym. Jeżeli ciekawi Cię przyroda i otaczający świat to Wydział Biologii UAM jest miejscem dla Ciebie.
W ramach Instytutów funkcjonuje 31 zakładów i 4 pracownie instytutowe.
Najwyższą kategorię A+ Wydział Biologii uzyskał w 2017 roku w ocenie działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 roku w ocenie instytucjonalnej, przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną, Wydział uzyskał ocenę wyróżniającą jako pierwszy z wydziałów przyrodniczych. W 2014 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Wydziałowi Biologii w ramach Poznańskiego Konsorcjum RNA prestiżowy status KNOW - Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Status ten jest nadawany instytucjom naukowym prowadzącym badania na najwyższym poziomie i kształcącym doktorów na międzynarodowym poziomie. W ciągu roku ukazuje się ok. 350 publikacji naukowych, będących wynikiem badań pracowników, doktorantów oraz studentów. Badania finansowane są przez liczne granty krajowe oraz międzynarodowe. Realizowane projekty wpisują się w najnowsze trendy nauki światowej a otrzymane wyniki są prezentowane na wielu prestiżowych konferencjach poza granicami Polski.
Wydział zaangażowany jest w cztery konsorcja o zasięgu międzynarodowym i pięć krajowych. Ma podpisane 92 umowy o współpracy w ramach programu ERASMUS+ z uniwersytetami z całej Europy, jak: Université Libre de Bruxelles w Belgii, Universidade de Lisboa w Portugalii, Universidad de La Laguna na Teneryfie, University of Hertfordshire w Anglii, czy Université Paris-Sorbonne we Francji. Wydziałowi zależy na ścisłej współpracy z gospodarką.
Kieruje studentów na praktyki oraz projekty stażowe do jednostek naukowych, takich jak:
Praktyki odbywają się także w znanych firach powiązanych z przemysłem farmaceutycznym, biotechnologicznym, spożywczym, sferą usług publicznych, takich jak:
Wydział Biologii znajduje się na Kampusie Morasko w nowoczesnym gmachu Collegium Biologicum na Campusie Morasko (na północy Poznania). To znakomite miejsce do zdobywania i poszerzania wiedzy biologicznej jak i rozwoju naukowo-badawczego. Nowoczesny sprzęt i znakomita kadra umożliwiają prowadzenie specjalistycznych szkoleń, wykonywanie ekspertyz oraz doradztwo naukowe w zakresie biologii molekularnej, biologii sądowej, mikrobiologii czy ekologii i biologii środowiska.
Na Wydziale działa Koło Naukowe Przyrodników - najstarsze i jedno z najprężniejszych w Polsce. W ramach KNP działa 18 specjalistycznych sekcji. Członkowie kół prowadzą badania naukowe, organizują konferencje, seminaria oraz obozy naukowe, biorą udział w studenckich wymianach i wyjazdach badawczo-szkoleniowych oraz naukowo-turystycznych.
Pracownicy i studenci Wydziału Biologii co roku organizują wielkie akcje popularyzujące naukę, otwarte dla wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Są to: Noc Naukowców, Noc Biologów, Festiwal Nauki i Sztuki, Dzień Fascynacji Roślinami.
Jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego lub laureatem konkursu międzynarodowego i ogólnopolskiego, sprawdź na który kierunek możesz zostać przyjęty Możesz być przyjęty wyłącznie na jeden wybrany kierunek/specjalność studiów i otrzymasz maksymalną liczbę punktów przewidzianą w danym postępowaniu kwalifikacyjnym.
Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 89, Poznań, Greater Poland Voivodeship 61-680, Poland