Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (d. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie) jest uczelnią niepaństwową, o takich samych uprawnieniach, jak uczelnie państwowe. Uczelnia powstała w 2000 roku. W 2021 roku uczelnia uzyskała podniesienie statusu do rangi Akademii Nauk Stosowanych.
Uczelnie powstała z myślą o osobach, chcących realizować swoje cele zawodowe oraz pasje. Uczelnia kształci w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, na studiach magisterskich, licencjackich oraz na studiach podyplomowych.
Uczelnia zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną, której znaczną część stanowią aktywni praktycy specjaliści.
Interesująca oferta edukacyjna uczelni i prowadzone również zajęcia w języku angielskim sprawiają, że w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie chętnie podejmują naukę studenci ze wszystkich kontynentów i najbardziej odległych zakątków świata — ponad 40 państw, m.in.: USA, Japonii, Kanady, Nepalu, Malezji, Turcji, Indii, Portugalii, Norwegii, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Francji, Republiki Południowej Afryki.
Znakomitą ofertą Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie są też studia w programie 2+1. W ramach tego programu studenci mają możliwość kształcenia się przez dwa lata w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie i rok w uczelniach w Wielkiej Brytanii, z którymi współpracuje Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Po ukończeniu studiów studenci otrzymują dwa dyplomy — ukończenia Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie i uczelni brytyjskiej, co otwiera im większe możliwości zatrudnienia w krajach europejskich.
W Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie bardzo dobrze rozwija się także współpraca zagraniczna. W ramach programu Erasmus + studenci mają szansę studiować oraz przebywać na stażach w renomowanych uczelniach, a także odbywać praktyki studenckie w krajach europejskich.
Bardzo dobre efekty przynosi także współpraca na polu naukowym. Kadra naukowa Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie uczestniczy w licznych międzynarodowych konferencjach, badaniach naukowych, wykładach i odbywa staże w cenionych w Europie uniwersytetach. Jest też organizatorem konferencji oraz wspólnych projektów naukowych w swojej siedzibie w Lublinie. Uczelnia współpracuje i ma partnerskie kontakty z kilkudziesięcioma uniwersytetami w Europie i na świecie.
Zajęcia odbywają się w jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Polsce. Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie dysponuje aulą na 200 osób, gabinetami fizykoterapii, kinezyterapii, kosmetyki, pracownią wizażu i stylizacji, anatomii, pierwszej pomocy przedmedycznej, biomechaniki, masażu, laboratorium biochemicznym, pracowniami turystyki, krajoznawstwa, hotelarstwa, geografii i informatyki. Na terenie uczelni znajdują się: sala gimnastyczna, siłownia, sale do aerobiku i ćwiczeń na trenażerach oraz sale ćwiczeń ruchowych ogólnorozwojowych. Studenci mają również możliwość korzystania z krytego basenu oraz hal sportowych, należących do ośrodków sportowych w Lublinie, a które uczelnia wynajmuje na potrzeby zajęć dydaktycznych. Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie posiada sieć komputerową ze stałym, satelitarnym oraz radiowym dostępem do Internetu, opartą na najnowocześniejszych systemach. Dostęp do Internetu możliwy jest z dowolnego miejsca w budynku szkoły. Część pomieszczeń posiada klimatyzację i monitoring. Od 2010 roku dla potrzeb mieszkańców Lubelszczyzny i studentów fizjoterapii uruchomiono nowocześnie wyposażone Akademickie Centrum Fizjoterapii przy ulicy Chodźki 31, które jest jednocześnie miejscem do prowadzenia zajęć klinicznych, badan naukowych, dydaktycznych oraz miejscem praktyk dla studentów. W 2021 roku Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie uruchomiła Centrum Symulacji Medycznej. Powierzchnia powstałego Centrum Symulacji to ponad 600 m2. Celem utworzonego Centrum Symulacji Medycznej jest poprawa jakości kształcenia wyższego na kierunku pielęgniarstwo i innych kierunków medycznych prowadzonych na uczelni. Studenci Akademii mogą korzystać z nowej infrastruktury technicznej i lokalowej oraz mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych wspomagających nauczanie. Udział w zajęciach prowadzonych metodami symulacji medycznej pozwoli im podnieść swoje kompetencje zawodowe, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta w pracy zawodowej.
Studenci Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie mają możliwość szkolenia i wypoczynku w należącym do uczelni Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Zielona Szkoła" w Piotrawinie nad Wisłą. W Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie jest też możliwość poszerzania swojej wiedzy i rozwijania zainteresowań poprzez różne kursy i koła studenckie, jak np. Koło Naukowe WSSP oraz Klub Turystyki Aktywnej. W uczelni działa również klub AZS WSSP m.in. z sekcjami: lekkiej atletyki, piłki nożnej, piłki siatkowej, kickboxingu, judo, karate tradycyjnego i tenisa stołowego. Znakomicie również funkcjonuje drużyna piłki ręcznej kobiet, która może poszczycić się sukcesami na skalę krajową i międzynarodową. Piłkarki ręczne KU AZS WSSP kilkakrotnie zdobywały tytuły akademickich mistrzyń Polski i aż czterokrotnie wywalczyły akademickie mistrzostwo Europy w piłce ręcznej, a dwukrotnie zdobywały złote medale i puchary Europejskich Igrzysk Studenckich.
Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie jest położona przy głównych arteriach komunikacyjnych miasta, dzięki temu jest dogodny dojazd zarówno środkami komunikacji miejskiej, jak i samochodami osobowymi. Siedziba Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie mieści się pod adresem ul. Choiny 2, 20-816 Lublin. Kontakt: 81 740 72 40.