Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach powstał w roku 1969 jako Wyższa Szkoła Nauczycielska. Z czasem uczelnia zmieniła charakter swojej misji przekształcając się kolejno w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie w Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną. W 1999 roku uczelnia została przekształcona w Akademię Podlaską. Natomiast od 1 października 2010 roku funkcjonuje jako Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Uczelnia kształcie w systemie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz podyplomowym. Posiada uprawnienia do nadawania tytułów zawodowych licencjata, inżyniera — na studiach I stopnia, magistra i magistra inżyniera — na studiach II stopnia oraz stopni naukowych doktora (studia III stopnia) i doktora habilitowanego. UPH w Siedlcach systematycznie pozyskuje wiedzę na temat m.in. wymagań rynku pracy, aby oferta uczelni i była na bieżąco poszerzana.
UPH Siedlce stwarza studentom możliwość nawiązania kontaktów z międzynarodowym środowiskiem akademickim w ramach realizowanych programów — Erasmus i Pliszka/Evans/Diamond. UPH prowadzi współpracę z najlepszymi światowymi instytucjami i uczelniami naukowo-badawczymi.
Studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach mogą starać się o różnego rodzaju świadczenia pomocy finansowej:
Pozostałe formy świadczeń:
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest pionierem wśród polskich uczelni realizujących Program Kształcenia Integracyjnego. Dzięki staraniom władz Uczelni w 1994 roku na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej powstała jednostka ogólnouczelniana - Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obejmuje ona swoim działaniem cały proces edukacji studentów niepełnosprawnych, tj. od momentu rekrutacji, poprzez studia, aż po jego dalsze losy po ich ukończeniu. CKiRON koordynuje działania jednostek odpowiedzialnych za proces integracyjnego kształcenia studentów niepełnosprawnych, jak również stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających aktywny ich udział w życiu naukowym, społecznym, sportowym i kulturalnym. Dla nowoprzyjętych studentów organizowane są co roku "Dni Adaptacyjne".
Na UPH Siedlce działają ośrodki sportowe, w których studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania. Są to m.in.:
Uniwersytet dysponuje nowoczesnym zapleczem naukowo-badawczym, co pozwala na zapewnienie studentom jak najlepszych warunków do zdobywania wiedzy. W maju 2013 r. oddano do użytku nowy budynek Wydziału Humanistycznego, w którym zlokalizowana jest również Pracownia Rzeźby. Uczelnia dysponuje 4 domami studenckimi o łącznej liczbie 900 miejsc. Z liczby tej wydzielone są miejsca specjalnie przystosowane dla studentów niepełnosprawnych. Akademiki mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, w których odbywają się zajęcia — przy ulicach: 3 Maja 49, Bema 1, Żytniej 17/19. Wszystkie oferują wysoki standard oraz dostęp do Internetu.
Biuro Karier oferuje indywidualną pomoc w zarządzaniu własnym rozwojem zawodowym, poszukiwaniu pracy i praktyk, pisaniu dokumentów aplikacyjnych. W czasie indywidualnych konsultacji studenci oraz absolwenci mają możliwość m.in. rozpoznania obszarów własnych zainteresowań, lepszego poznania predyspozycji zawodowych i sformułowania oczekiwań wobec przyszłej pracy. BK prowadzi działalność informacyjną nt. możliwościach podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe.
Organizuje ponadto grupowe zajęcia warsztatowe dla studentów i absolwentów na temat m.in.:
Ulica Stanisława Konarskiego 2, 08-110 Siedlce, Masovian Voivodeship, Poland