Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych w dziedzinie nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Posiada pełne uprawnienia akademickie. Prowadzi przewody doktorskie i habilitacyjne własnej kadry oraz osób z innych ośrodków krajowych i zagranicznych. Wydział otrzymał prestiżową kategorię A+ i został zaliczony do grona elitarnych wizytówek polskiej nauki w kraju i na świecie. Oznacza to, że może ubiegać się o środki unijne i otrzymać najwyższe dotacje na badania statutowe.
Wydział otrzymał łącznie 79,93/100 punktów w następujących kategoriach:
Wydział oferuje znakomite warunki dla studentów. Zajęcia prowadzone są przez wysokiej klasy specjalistów zajmujących się zarówno dydaktyką, jak i badaniami naukowymi realizowanymi w ramach projektów krajowych i międzynarodowych oraz grantów naukowych i finansowanych przez partnerów przemysłowych.
Wydział Inżynierii Materiałowej został utworzony w 1991 r. i jest kontynuatorem stuletniej tradycji kształcenia w zakresie nauki o materiałach na Politechnice Warszawskiej.
Badania naukowe prowadzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej związane są z głównymi nurtami współczesnej nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Specyfiką badań jest interdyscyplinarny charakter obejmujący zagadnienia fizyki, chemii, biologii i medycyny. Prowadzone prace ukierunkowane są na związki między mikrostrukturą a właściwościami materiałów stosowanych w przemyśle m.in.: lotnictwie, energetyce i medycynie. Przedmiotem badań są także obiekty dziedzictwa kulturowego. Specjalnością wydziału są badania in-situ odkształcenia próbek z jednoczesną obserwacją za pomocą mikroskopii świetlnej, elektronowej, skaningowej i transmisyjnej. Pomiary właściwości mechanicznych mogą być prowadzone także z równoczesnym zapisem emisji akustycznej. Na wydziale opracowano unikatową metodę badania właściwości mechanicznych nanomateriałów z wykorzystaniem mikropróbek.
Na WIM PW naukowcy opracowali i wdrożyli nowe technologie i innowacyjne produkty m.in. z obszaru:
1. Nanomateriały i nanotechnologie
2. Biomateriały
3. Materiały inteligentne i funkcjonalne
4. Materiały dla czystej energetyki
5. Inżynieria powierzchni
6. Degradacja materiałów
7. Charakteryzowanie materiałów
8. Modelowanie wieloskalowe
Od Wydział Inżynierii Materiałowej PW 1999 r. mieści się w nowoczesnym budynku przy ulicy Wołoskiej 141. Gmach jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w sprzęt multimedialny.
Wydział posiada nowoczesną, często unikatową aparaturę badawczą pozwalającą na charakterystykę struktury materiałów od skali atomowej do makroskopowej. Znajdują się tu również urządzenia do badań nieniszczących oraz syntezy i modyfikacji materiałów. Do najważniejszych urządzeń należy zaliczyć:
Dostępne są specjalistyczne urządzenia do badań właściwości mechanicznych w próbach statycznych i dynamicznych. Wydział dysponuje ponadto urządzeniami do badania właściwości:
Wydział utrzymuje szeroką współpracę i kontakty międzynarodowe z ośrodkami naukowymi w ponad 20 krajach świata (Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Kanada).
Wspólnie z ETH Zurych, EMPA (Swiss Laboratory for Materials Testing and Research), Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim Wydział prowadzi studia doktoranckie w ramach Polsko-Szwajcarskiej Międzynarodowej Szkoły dla Doktorantów (PhD School for High Performance Materials aimed at Sustainable and Enviromentally Compatible Applications). Studia trwają 3 lata, z czego ich połowę doktoranci przebywają w Szwajcarii. Ściśle współpracuje również z NIMS (National Institute of Materials Science) w Japonii w ramach "WUT-NIMS Joint Graduate School Program". W ramach porozumienia co roku na staże naukowe do Japonii wyjeżdża 5. doktorantów i 2. postdoków.
Absolwentów czekają atrakcyjne oferty pracy. Można wyodrębnić trzy główne ścieżki kariery zawodowej po ukończeniu studiów na Wydziale Inżynierii Materiałowej:
Ulica Wołoska 141, 02-507 Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Cookie name | Active |
---|