Zawsze marzyłem o lataniu, od dziecka chciałem zostać pilotem wojskowym, to mój wymarzony zawód - to odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej podczas rekrutacji do Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW). Dlaczego? Bo to nie jest zwykła szkoła. To szkoła marzeń.
Oczywiście nie tylko marzenia o przestworzach motywują kandydatów do złożenia wniosków o przyjęcie na LAW. Wśród czynników determinujących kandydaci wymienili również:
LAW to nie tylko piloci, to również kontrolerzy ruchu powietrznego, logistycy, nawigatorzy, operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i wiele innych zawodów ściśle związanych z lotnictwem.
Szkoła Orląt to jedyna placówka w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Prawie stuletnia tradycja szkoły, bogata historia dęblińskich asów biorących udział w walkach na wszystkich frontach drugiej wojny światowej w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i unikatową ofertą szkoleniową to największe atuty LAW. W ostatnich latach bardzo mocno rozwinęły się również kierunki studiów związane z lotnictwem.
Studia wojskowe są przeznaczone dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Absolwent jest promowany na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów zapewniają uzyskanie jednej z wymienionych kwalifikacji zawodowych:
Studenci specjalności pilotaż realizują szkolenie praktyczne na różnych typach statków powietrznych i uzyskują nalot od 180 do 200 godzin.
Zgłoszenia kandydatów na studia wojskowe są przyjmowane w trybie rejestracji internetowej, obsługiwanej przez system internetowej rejestracji kandydatów (IRK) zgodnie z informacją zawartą w systemie. W 2021 roku rejestracja na studia wojskowe trwa do 30 kwietnia.
W 2021 r. ilość miejsc wynosi 153 z podziałem na specjalności:
Planowany termin egzaminów to 13-14 lipca br.
Największym kapitałem Szkoły Orląt są dziś jej podchorążowie i studenci. Uczelnia jest obecnie zorientowana przede wszystkim na potrzeby polskich Sił Zbrojnych, ale kształci również studentów na potrzeby lotnictwa cywilnego. LAW kieruje także ofertę szkoleniową w różne strony świata, w ramach wymiany studenckiej. W strukturach szkoły funkcjonują też certyfikowane ośrodki szkoleniowe z międzynarodową obsadą. Wiele krajów jest zainteresowanych kształceniem swoich przyszłych pilotów i nawigatorów właśnie w Dęblinie.
Program polskich studiów wojskowych i system szkolenia różni się na tle innych krajów europejskich w wielu aspektach. Dużym plusem dęblińskiej bazy szkoleniowej jest nowoczesny sprzęt i certyfikowane ośrodki szkolenia.
Przed uczelnią stoi jeszcze wyzwanie wprowadzenia do systemu nauczania przedmiotów kształcących umiejętności przywódcze oraz etykę, które są już obecne na wielu uczelniach wyższych w Europie.
Bardzo ważnym elementem kształcenia w LAW jest przygotowanie studentów pod względem kondycyjnym i fizycznym do lotów, które odbywa się na specjalistycznych lotniczych przyrządach gimnastycznych. Ćwiczenia te zwiększają odporność zmysłu równowagi pilota na zakłócenia orientacji przestrzennej w locie. LAW prowadzi również unikatowe w skali całego kraju kształcenie – Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego jako jedyny w Polsce ma uprawnienia do szkolenia specjalistów lotniskowej służby informacji powietrznej (Aerodrome Flight Information Service). Rozbudowywany jest Ośrodek Kształcenia Bezzałogowych Statków Powietrznych. Z kolei Ośrodek Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego, prowadzący kursy m.in. dla wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controller Initial Qualification Course - JTAC), uzyskał certyfikację NATO i jako pierwszy w państwach Europy Środkowej może nadawać uprawnienia JTAC oraz szkolić kandydatów z innych państw sojuszu. Cały czas jest też unowocześniane wyposażenie Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego – w planie są m. in. zakupy kolejnych samolotów i śmigłowców.