Site logo

Studia w Portugalii

Studia na Półwyspie Iberyjskim większość ludzi kojarzy nieodzownie z Hiszpanią, zapominając jednocześnie o Portugalii, która również jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla potencjalnych studentów z całego świata. Zalety lokalnych uczelni zaczynają również doceniać Polacy, którzy rokrocznie stanowią pokaźną grupę wśród kandydatów na studia. Chcesz do nich dołączyć?

System nauki i szkolnictwa wyższego w Portugalii

W Portugalii działa aktualnie 15 uniwersytetów państwowych oraz 20 szkół zawodowych prowadzących kształcenie na profilu technicznym, medyczno-zdrowotnym oraz hotelarskim. Kandydaci na studia mają ponadto do wyboru kilkadziesiąt prywatnych szkół wyższych, cztery uczelnie o profilu wojskowym oraz jeden uniwersytet katolicki, który zaliczany jest z reguły do czołówki najlepszych portugalskich uczelni.

Ranking najlepszych uczelni portugalskich przedstawia się następująco:

  1. Uniwersytet w Porto
  2. Uniwersytet w Coimbrze
  3. Uniwersytet Minho
  4. Uniwersytet w Lizbonie
  5. Nowy Uniwersytet w Lizbonie
  6. Uniwersytet w Aveiro
  7. Katolicki Uniwersytet Portugalski
  8. Uniwersytet w Lizbonie
  9. Uniwersytet Évora
  10. Uniwersytet Azorów w Ponta Delgada
  11. Uniwersytet Tras-os-Montes i Alto Douro w Vila Real
  12. Politechnika w Porto
  13. Politechnika w Viseu
  14. Uniwersytet w Beira Interior
  15. Uniwersytet w Algarve w Faro
  16. Uniwersytet Madery w Funchal

Organizacja studiów na portugalskich uczelniach nie odbiega zbytnio od systemu funkcjonującego w naszym kraju:

  • studia I stopnia: nauka na uniwersytetach trwa 3 lub 4 lata (zależnie od wybranego kierunku studiów) i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Trzy lata należy poświęcić na zdobycie tytułu inżyniera na portugalskich politechnikach.
  • studia II stopnia: trwają od 1,5 roku do 2 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
  • studia III stopnia: trwają nie mniej niż 3 lata i kończą się obroną pracy doktorskiej.
  • Jednolite studia magisterskie: trwają 5 lub 6 lat (zależnie od wybranego kierunku studiów) i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.

Na koniec zostawiliśmy aspekt, który na pewno zaskoczy wielu z Was: system oceniania. O skali oceniania 1,2,3,4,5,6 możecie już zapomnieć, gdyż w Portugalii obowiązuje system punktowy od 0 do 20. Ocena dopuszczająca to 10 punktów, dobra to 14-15 punktów, a celująca to 20 punktów. Prawda, że prosty system?

Proces rekrutacji na portugalskie uczelnie

Na początek mała niespodzianka: żeby rozpocząć studia w Portugalii musisz posiadać świadectwo maturalne. Szok, prawda? To jednak nie koniec problemów, gdyż portugalskie uczelnie publiczne nadal stosują egzaminy wstępne i nie należą one do najprostszych.

Kandydaci mogą wskazać 6 uczelni, na których chcieliby studiować. Im więcej punktów uzyskają na egzaminie wstępnym, tym większa szansa na dostanie się na najlepszą uczelnię ze swojej listy.
Absolutne minimum, jakie należy uzyskać, to 95 punktów. Zgłoszenia do udziału w I turze egzaminu przyjmowane są drogą elektroniczną od 16 lipca do 10 sierpnia. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie portugalskiego ministerstwa szkolnictwa wyższego: www.dges.mctes.pt/

Kandydaci na studia muszą ponadto udokumentować swoją znajomość języka portugalskiego (powszechnie honorowanym certyfikatem jest PLIC) lub angielskiego. Jeśli jednak nie posiadacie wystarczających kompetencji językowych, to możecie skorzystać z rocznych lub półrocznych kursów organizowanych przez uczelnie państwowe. W Portugalii można również studiować w języku angielskim, np. na Instytucie Uniwersyteckim w Lizbonie.

Ile kosztują studia w Portugalii?

Niestety, studia w Portugalii nie są bezpłatne, a wysokość czesnego ustalają uczelnie. Z reguły należy przygotować się na roczny wydatek rzędu 600 – 1100 euro. Nie są to zatem astronomiczne kwoty – w porównaniu do cennika obowiązującego na uczelniach angielskich lub amerykańskich.

Niewiele wydacie również na podstawowe potrzeby:

  • bilet do kina – około 5 euro,
  • kawa w barze – około 70 eurocentów,
  • wejściówka do klubu – około 10 euro

Jeśli chcecie normalnie żyć i studiować, to potrzebujecie miesięcznie minimum 600 euro. Karta studencka umożliwi Wam jednak zmniejszenie wydatków na jedzenie, gdyż będziecie mogli korzystać z uczelnianych barów i restauracji.

O ile koszty wyżywienia i życia studenckiego nie przyprawiają o ból głowy, to już poszukiwanie odpowiedniego mieszkania może być bardziej problematyczne. Zasada jest bardzo prosta: im wcześniej zaczniecie szukać „wymarzonych czterech ścian”, tym większa szansa na to, że je znajdziecie. Pokoje w akademikach są bardzo dobrze utrzymane, ale nie ma ich zbyt wiele. Większość portugalskich i zagranicznych studentów szuka zatem odpowiedniego lokalu na wolnym rynku. Ceny są bardzo różne i zależą od wielu czynników, takich jak: lokalizacja, standard, metraż, etc. Wynajem niewielkiego mieszkania to wydatek rzędu 350 – 400 euro miesięcznie. Najlepszą metodą na zaoszczędzenie kilkunastu/kilkudziesięciu euro miesięcznie jest wynajęcie mieszkania na obrzeżach miasta – trzeba się jednak wtedy liczyć z dłuższymi dojazdami na uczelnię i nieco uboższym życiem studenckim.

Życie studenckie w Portugalii

Na ten aspekt na pewno nie można narzekać: słoneczna pogoda, mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia, wyborna kuchnia i szeroki wachlarz lokalnych trunków – to tylko niektóre z wielu zalet Portugalii. Ceny w lokalach nie są zbyt wygórowane, więc na pewno nie zbankrutujecie podczas obiadu ze znajomymi. Koszty podróżowania po Portugalii są niewielkie, a najpowszechniejszym środkiem lokomocji wśród studentów są skutery. Ich wypożyczenie lub nawet zakup na pewno nie zrujnuje Waszego budżetu:)

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia w Szwajcarii (film)

Szwajcarskie uczelnie już od wielu lat plasują się w ścisłej czołówce wszelkich, światowych rankingów. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż doskonała infrastruktura i nowoczesny system

Czytaj więcej »

Studia w Austrii

Piękne krajobrazy, mnogość zabytków i urokliwe, górskie miasteczka – to zdecydowanie największe plusy Austrii. Gdy dodamy do tego jeszcze renomowane uczelnie ze światowej czołówki wszelkich

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję