Site logo

Rekrutacja na angielskie uczelnie – poradnik dla kandydatów na studia (film)

Rekrutacja na angielskie uczelnie - poradnik kandydataŚcieżka rekrutacji na angielskie studia jest bardziej przewidywalna, niż na polskie. Kandydat na uczelnię w Anglii ma znacznie większe poczucie bezpieczeństwa, niż w Polsce i przeżywa mniejszy stres. Dzieje się tak dlatego, ze tuż po złożeniu aplikacji oraz ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat wie, że na pewno dostanie się na wymarzoną uczelnię – jeśli tylko zda maturę zgodnie z założeniami.

Przy rekrutacje zarówno na polskie, jak i angielskie uczelnie liczą się progi punktowe związane z wynikiem egzaminu dojrzałości. Jednak w Polsce liczy się “popyt” na wybrany kierunek studiów na wybranej uczelni w danym roku i czasami brak jednego punktu procentowego może przecież spowodować, że nie dostaniemy się na wymarzony kierunek. Dodatkowo może się więc zdarzyć, że wynik na maturze, który rok wcześniej był wystarczający – w kolejnym roku nie daje wstępu na studia. Kandydat wie czy się dostał na wymarzony kierunek dopiero przy ogłoszeniu przez uczelnię wyników rekrutacji i listy przyjętych. W Anglii wiemy z góry, ile punktów procentowych musimy osiągnąć minimalnie. Jeśli spełnimy ten warunek – indeks mamy w garści.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na angielskie uczelnie rozpoczyna się już we wrześniu w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów. Na większość kierunków aplikacja musi wpłynąć do dnia 15 stycznia kolejnego rok. Warto zatem sprawdzić dokładnie terminy obowiązujące na kierunku i uczelni, która nas interesuje. Jest to tak zwane early application – aplikacja gwarantująca miejsce po spełnieniu kryteriów rekrutacyjnych. Po 15 stycznia w kolejnym roku również można aplikować na angielskie studia. Jednak może się okazać, że na najbardziej obleganych kierunkach nie będzie już wolnych miejsc. Aplikacja nie jest “twardym” zobowiązaniem dla kandydata i można zmienić swoja decyzję do chwili podpisania umowy z uczelnią czyli do września w roku rozpoczęcia studiów. Po złożeniu aplikacji otrzymujemy tzw. conditional letter czyli promesę (gwarancję) przyjęcia na studia na wybranym kierunku przy spełnieniu warunków rekrutacyjnych. Po otrzymaniu wyników matury należy wysłać na uczelnię świadectwo dojrzałości. Jeśli potwierdza ono, że zdaliśmy maturę na poziomie zgodnym z warunkami przyjęcia – otrzymujemy unconditional letter. W połowie września w czasie oficjalnego enrolment (wpisu na uczelnie) musimy podjąć ostateczną decyzję, czy podejmujemy studia i jeśli tak – podpisać umowę na kształcenie. Rok akademicki zaczyna się właśnie w połowie września.

Główne warunki przyjęcia

Przy rekrutacji na niektóre angielskie uczelnie wystarczy “zwykła” polska matura ze wskazanych przez uczelnię angielską przedmiotów. Jakie to przedmioty – wynika z kierunku i charakteru uczelni. Liczba wymaganych punktów jest różna dla każdej uczelni i zależy tak naprawdę od indywidualnego ułożenia procesu rekrutacji przez dany uniwersytet. Przykładowo na University College Birmingham wystarczy obowiązkowa matura z języka polskiego i matematyki zdana na poziomie 60% oraz ustna matura z języka angielskiego na poziomie 75%. Nie są wymagana żadne dodatkowe testy z języka angielskiego. Jeśli zdamy maturę na podanym wcześniej poziomie – rekrutacja kończy się sukcesem. Jeśli więc nie chcemy zdawać żadnych dodatkowych egzaminów poza maturą – warto poszukać uczelni, gdzie kryteria przyjęcia wyglądają podobnie.

Trzeba jednak wiedzieć, że większość angielskich uniwersytetów wymaga poza polska maturą także zdawania dodatkowych egzaminów językowych typu IELTS lub TOEFL. Niektóre uczelnie wymagają też zdania międzynarodowej matury IB – International Baccalaureate.

Jak aplikować na angielską uczelnię? Czy do studiowania w Anglii wystarcza polska matura? Co to jest personal statement i jaką rolę odgrywa w rekrutacji? O tym wszystkim opowiada Michał Krawczyk, do niedawna student, a teraz przedstawiciel University College Birmingham (UCB).

https://www.youtube.com/watch?v=JZiRKaob7U8

Dodatkowe warunki przyjęcia

Poza wynikami z matury angielskie uczelnie biorą pod uwagę także personal statement oraz referencje nauczyciela. Personal statement to list motywacyjny. Trzeba w nim uzasadnić, dlaczego chce się studiować dany kierunek na wybranej uczelni. Warto pochwalić się dokonaniami naukowymi, społecznymi, artystycznymi i sportowymi w liceum lub technikum. Wskazać swoje silne strony jako potencjalnego studenta, opisać swoje pasje i rys osobowości. Podobnie powinna wyglądać opinia nauczyciela. Najlepiej, aby był to nauczyciel przedmiotu zbieżnego z wybranym kierunkiem studiów lub wychowawca klasy. Jednak może to też być jakaś osoba, która nas dobrze zna i może napisać o nas krótką rekomendację – np. korepetytor języka angielskiego. Oba dokumenty powinny być sporządzone oczywiście po angielsku.

Aplikacja UCAS

Aplikacje na studia w Anglii na każdą uczelnię składa się za pośrednictwem ogólnokrajowego systemu internetowego UCAS. Kandydat wypełnia formularze online, a UCAS przesyla je wybranej uczelni. Trzeba umieścić w systemie szczegółowe informacje o kandydacie, ukończonej szkole, o tym co i gdzie chcemy studiować oraz wkleić swoje Personal statement oraz referencje . Aplikacja UCAS na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, dlatego warto poprosić o pomoc doświadczonego doradcę UCAS – np. przedstawiciela angielskiej uczelni w Polsce.

Opłaty rekrutacyjne

Opłata za aplikację na jeden kierunek wynosi 12 funtów. Jeśli aplikujemy na 2-5 kierunków to wtedy oplata wynosi 23 funty, a więc nawet mniej niż polska opłata rekrutacyjna. Płatności należy dokonać kartą kredytową lub płatniczą za pośrednictwem UCAS.

Jak szukać pracy?

Jak szukać studiów podczas studiów w Anglii? Na jaki rodzaj pracy można liczyć? Ile godzin tygodniowo można pracować podczas studiowania na angielskiej uczelni? Ile można zarobić i czy wystarczy to na utrzymanie się podczas studiów?
https://www.youtube.com/watch?v=wrTAQhFnuVI

Powodzenia

Jeśli myślisz o studiowaniu w Anglii, możesz obawiać się, czy sobie poradzisz za granicą. Jednak pamiętaj, że czasami warto wykonać skok na głęboką wodę. Zarówno aplikowanie, jak i studiowanie na angielskiej uczelni może okazać łatwiejsze, niż myślisz.

Michał Krawczyk – absolwent i doradca UCAS
University College Birmingham
www.facebook.com/naukawanglii

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Uniwersyteckie Targi Pracy w Łodzi

Drogi Studencie i Absolwencie! 26 listopada 2009 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 22/26 w godzinach 9.00-16.00 będzie miało miejsce wydarzenie, które może zmienić

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję