Wzornictwo w Sopockiej Szkole Wyższej możesz podjąć na studiach licencjackich (8 semestrów). Wnętrzarskie SSW w Sopocie dostępne są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Jest to kierunek o profilu praktycznym, będącym połączeniem wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej. Ma on charakter interdyscyplinarny, stanowiący integralną część architektury i znacząco wpływając na jej wyraz. Należy zaznaczyć, że kierunek ten wpisany został na listę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako jeden z 15 kluczowych kierunków studiów ważnych dla rozwoju polskiej gospodarki.
Najważniejszym powodem, dla których warto wybrać Wzornictwo SSW w Sopocie jest program studiów. Obejmuje wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania nowoczesnych form użytkowych i towarzyszących im przestrzeni . Proces kształcenia nakierowany jest na rozwijanie kreatywności studenta.
Program studiów tworzy wiedza dotycząca podstaw wzornictwa i wiedza specjalistyczna dotyczącą designu zgrupowana w bloki o uzupełniających się zakresach:
Studia z Wzornictwa na SSW w Sopocie są płatne zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna dla przyszłych studentów, która odbywać się będzie na początku września.
Na studiach licencjackich na kierunku wzornictwo w SSW w Trójmieście na pierwszym roku studiów studenci poznają podstawy projektowania: produktu, mebla i opakowań. Od drugiego roku studiów, realizują natomiast projektowanie kierunkowe.
Obowiązkowym blokiem jest "mobilność" - projektowania środków transportu, które obejmują transport wodny i lądowy.
Blok est szeroką ofertą projektową w zakresie projektowania środków transportu, które obejmują transport wodny i lądowy. Program studiów został tak zaplanowany, aby zapoznać studenta ze specyfiką projektowania pojazdów poruszanych siłą mięśni, samochodów osobowych, transportu ciężkiego oraz obiektów pływających. Region Pomorza ma oczywiste tradycje projektowania jednostek pływających. W ostatnich dekadach tradycje te transformują się z wielkich stoczni do mniejszych firm produkujących jachty, statki i obiekty nawodne. Koncepcja kształcenia wpisuje się w potrzeby kształcenia specjalistów projektantów w zakresie projektowania form oraz wyposażenia jachtów i innych form jednostek pływających.
Drugi z bloków studenci wybierają spośród trzech obszarów:
Blok obejmuje projekty opraw oświetleniowych, obiektów i systemów świetlnych występujących w silnym związku z regionalnym przemysłem oświetleniowym, projekty produktów i rozwiązań na rynek turystyki zdrowotnej, projekty sprzętu rekreacyjnego, sprzętu ratowniczego i morskiego oraz innych typów projektów jak np. projekty sprzętu AGD i RTV; projekty małej architektury jak wiaty, przystanki, kosze; projekty sprzętu rehabilitacyjnego; projekty prospołeczne w kontekście coraz to większej grupy seniorów w naszym społeczeństwie, oraz inne projekty specjalistyczne.
Blok stanowi metodycznie opracowaną strategię rozwoju umiejętności projektowych z dziedziny projektowania mebli w kolejnych trzech latach studiów. Na szczególną uwagę zasługuje wnikliwe opracowanie detalu mebla i dostosowanie projektu do możliwości wdrożeniowych produktu. W programie realizowane są również elementy meblowe specyficzne dla obiektów pływających jako dodatkowa wartość wspierania polityki rozwoju regionalnego.
Blok ten zaspokaja potrzeby szybko zmieniającego się wzornictwa w zakresie szerokiego spektrum opakowań. Program pozwala na zapoznanie się ze specyfiką podstawowych odmian opakowań. Na poszczególnych semestrach realizowane są projekty z zakresu opakowań papierowych, strukturalnych z tworzyw sztucznych, szklanych oraz ekologicznych. Opakowania stanowią znaczący procent segmentu zapotrzebowania rynku na design, a wśród nich można wyróżnić sporą grupę opakowań o charakterze regionalnym, jak np. interpretacja wzorów kaszubskich na różnych nośnikach opakowań.
Po ukończeniu studiów na kierunku wzornictwo w SSW w Trójmieście można podjąć pracę: