Studia na kierunku Socjologia SGGW prowadzi Wydział Socjologii i Pedagogiki, który jest jednym z 13-stu wydziałów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Misją Wydziału jest kształcenie w duchu nauk społecznych i humanistycznych celem rozwijania w studentach umiejętności twórczego, krytycznego myślenia, otwartości na różnorodność poglądów i tradycji oraz szeroko pojętej odpowiedzialności społecznej.
Kierunek Socjologia zajął 4. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Perspektyw, spośród innych ocenianych w rankingu kierunków socjologicznych i społecznych.
Na WSIP SGGW możesz studiować na studiach licencjackich, które trwają 6 semestrów oraz drugiego stopnia (magisterskich) trwających 4 semestry.
Na kierunku Socjologia nauczanie odbywa się w formule modułowej.
Na stopniu pierwszym, licencjackim, studenci mają do wyboru 4 z 7 modułów:
1. Społeczeństwo, władza, elity;
2. Bezpieczeństwo, ryzyko, zaufanie;
3. Kultura, konsumpcja, style życia;
4. jego anglojęzyczna wersja: Culture, Consumption, Lifestyles;
5. Praca, przedsiębiorczość i nowe formy zatrudnienia;
6. Media i nowe technologie;
7. Socjologia emocji.
Na stopniu drugim, magisterskim, wybór jest nie mniej szeroki i obejmuje 3 moduły z następujących 5:
1. Badania rynku i opinii;
2. Dynamika życia publicznego;
3. Zarządzanie i komunikacja w organizacji;
4. Społeczności lokalne i samorząd terytorialny;
5. Media i komunikacja.
Studia na Socjologii w trybie stacjonarnym (dziennym) są bezpłatne, a niestacjonarnym płatne.
Studia Socjologii dostarczają bogatej wiedzy o funkcjonowaniu człowieka w zmieniającym się społeczeństwie – od poziomu rodziny do struktur globalnych. Studenci uzyskują praktyczną wiedzę o najnowszych metodach i technikach badawczych – zarówno jakościowych, jak i ilościowych, z zastosowaniem specjalistycznych programów komputerowych wykorzystywanych do badań oraz interpretacji zjawisk społecznych. Absolwenci są przygotowani do samodzielnego i zespołowego projektowania, realizowania, monitorowania i ewaluacji programów służących rozwiązywaniu bieżących problemów społecznych. Nabywają też umiejętności z zakresu tzw. kompetencji miękkich, m.in. umiejętność pracy zespołowej, efektywnej autoprezentacji, skutecznej perswazji, negocjacji i mediacji.
W trakcie studiów socjologicznych na SGGW realizowane są praktyki zawodowe w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, administracji samorządowej, instytucjach społecznych, placówkach oświatowych, placówkach służby zdrowia, placówkach kultury, instytucjach naukowo-badawczych lub w innych jednostkach organizacyjnych, których działalność pokrywa się z profilem kierunku studiów. Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach studenckich kół naukowych WSiP SGGW w Warszawie, biorą też twórczy i aktywny udział w życiu społeczności akademickiej SGGW.
Studia socjologiczne na WSiP SGGW w Warszawie przygotowują specjalistów do pracy w:
• instytutach badania opinii publicznej i badania rynku,
• agencjach reklamowych,
• instytucjach państwowych,
• organizacjach pozarządowych,
• instytucjach kulturalnych, oświatowych i medialnych (m.in. wydawnictwach prasowych, radiu, telewizji, reklamie, public relations),
• instytucjach pomocy społecznej,
• firmach doradztwa personalnego, a także na różnych stanowiskach, na których odpowiada się za sprawy organizacyjne, personalne i marketingowe.