Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze to pełne, pięcioletnie, stacjonarne studia prawnicze, kończące się uzyskaniem dyplomu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu magistra prawa na kierunku prowadzonym wspólnie. Jest to kierunek unikatowy w Polsce. Wyróżnia go nieznany dotąd w Polsce i wyjątkowy w Europie poziom umiędzynarodowienia studiów prawniczych.
Kierunek Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze to wspólne studia:
Kierunek prowadzą:
Możesz go studiować stacjonarnie. Studia stacjonarne są bezpłatne. Na Uniwersytecie Europejskim Viadrina obowiązuje opłata semestralna w wysokości około 300 Euro (zawiera już bilet semestralny na środki komunikacji publicznej w Brandenburgii i Berlinie).
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze prowadzone są na studiach jednolitych magisterskich bez wydzielonych specjalności.
Kierunek Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze był wielokrotnym laureatem Programu Akredytacji Kierunków "Studia z przyszłością”. Zdobył m.in. Certyfikat „Lider Jakości Kształcenia”, Certyfikat „Laur Europejski”, Certyfikat „Laur Innowacji”. Uzyskanie po raz czwarty z rzędu certyfikatu „Studia z przeszłością” zostało nagrodzone Certyfikatem Premium „Studia z Przyszłością” potwierdzającym, iż rozwiązania wprowadzone na kierunku Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze są trwałe i długoterminowe.
Wydział Prawa i Administracji UAM prowadzący wspólnie z Wydziałem Prawa UE Viadrina Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze posiada kategorię A+, najwyższą z kategorii naukowych przyznawanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze umożliwiają zdobycie wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodów prawniczych w Polsce lub Niemczech oraz dają wyjątkowe umiejętności do działania w zakresie międzynarodowego obrotu prawnego. Zajęcia odbywają się w formie dużych modułów, co zapewnia równowagę między możliwością wyboru przez studenta profilu swojego wykształcenia prawniczego a pogłębieniem tej teorii i praktyki. Wykłady odbywają się w budynkach Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz w Collegium Polonicum w Słubicach.
Studenci Polsko-Niemieckich Studiów Prawniczych zdobywają wiedzę zarówno z zakresu prawa polskiego, jak i niemieckiego (m.in. cywilnego, karnego oraz publicznego). Wykłady z tych przedmiotów prowadzone są w odpowiednim języku: polskim lub niemieckim. Studenci uczęszczają również na zajęcia z przedmiotów ponadnarodowych (np. historycznych lub międzynarodowych), które są prowadzone przez wykładowców zarówno z Polski jak i z Niemiec.
Dodatkowo studenci uzyskują kwalifikacje pozaprawnicze w ramach zajęć z umiejętności akademickich oraz praktyk. Oprócz wykładów mają m.in.: interaktywne zajęcia dotyczące wspólnego rozwiązywania kazusów prawniczych, seminaria polegające na prezentacji i propozycji rozwiązania określonego spornego zagadnienia prawnego, symulacje rozpraw sądowych, bądź też symulacje postępowań mediacyjnych.
Od typowych studiów na polskich wydziałach prawa kierunek Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze różni się przede wszystkim większymi wymaganiami w zakresie samodzielnego, pisemnego rozwiązywania problemów prawnych. Z kolei od typowych niemieckich studiów prawa wyróżnia go szersze poznawanie przez studentów społecznego kontekstu tworzenia i stosowania prawa.
Rynek pracy absolwentów to po pierwsze zawody prawnicze, a jego potrzeby ciągle rosną, co wynika głównie z otwarcia tzw. wolnych zawodów prawniczych (związanych ze świadczeniem usług prawniczych), jak również z ciągłego wzrostu zapotrzebowania na takie usługi, uwzględniając w tym również funkcjonowanie organów wymiaru sprawiedliwości (sądów i prokuratur).
Program studiów ukierunkowany jest również na rynek pracy w Niemczech, i to zarówno w zakresie niemieckich zawodów prawniczych, jak i działalności w obszarze prawnej i gospodarczej współpracy polsko-niemieckiej. Oprócz tego kładzie się nacisk na aktywność w zakresie działalności instytucji międzynarodowych (w tym zwłaszcza europejskich) oraz karierę zawodową w dyplomacji.
Typowe miejsca pracy, odbywania praktyk, staży i kontynuacji kształcenia przez absolwentów kierunku Polsko-Niemieckie Studia Prawnicze:
Collegium Polonicum, Kościuszki 1, Słubice, Lubusz Voivodeship 69-100, Poland