Ochrona środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie to studia płatne licencjackie lub inżynierskie (I stopnia) i magisterskie (II stopnia) w trybie niestacjonarnym. Ochrona środowiska to kierunek flagowy na uczelni, która jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła prowadzić specjalistyczne studia w tym obszarze.
Praktycznie każdy aspekt działalności gospodarczej i społecznej człowieka wiąże się dziś z koniecznością uwzględnienia jej oddziaływania na środowisko. Dynamicznie zachodzące zmiany uwarunkowań prawnych w Polsce i całej Unii Europejskiej sprawiają, iż do najpilniej realizowanych zadań należy ograniczenie energochłonności, zwiększenie udziału wykorzystania odnawialnych źródeł energii, racjonalizacja zużycia surowców, usprawnienie gospodarowania odpadami, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń atmosfery, poprawa jakości wód wraz udoskonalenie techniczne procesu oczyszczania ścieków. Do fachowej realizacji tych zadań przygotowuje kierunek studiów ochrona środowiska, który z racji na swój interdyscyplinarny charakter łączy wiedzę przyrodniczą z kompetencjami inżynierskimi, typowymi dla nauk technicznych i rolniczych, umiejętnościami z zakresu zarządzania i ekonomii oraz podstawami rozumienia i stosowania prawa w działalności zawodowej inżyniera.
Szczególnie poszukiwani są obecnie specjaliści z zakresu pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, planowania i koordynacji gospodarki wodno-ściekowej, wdrażania systemów nowoczesnej gospodarki odpadowej, doskonalenia procesów logistycznych w zakresie ochrony środowiska i wykorzystania jego zasobów, opracowywania ekspertyz przyrodniczych, raportów oddziaływania na środowisko oraz programów zrównoważonego rozwoju regionów, powiatów i gmin. Stanowiska pracy wymagające posiadania powyższych kompetencji czekają nie tylko w wyspecjalizowanych firmach i instytucjach zajmujących się wykorzystaniem OZE, gospodarką wodno-ściekową i odpadową oraz czynną ochroną środowiska, ale także w licznych przedsiębiorstwach produkcyjnych, biurach studialno-projektowych, jednostkach samorządu terytorialnego oraz administracji regionalnej i centralnej.