Program studiów materiałoznawczych dla inżynierii lotniczej i kosmicznej związany jest na Politechnice Warszawskiej z kierunkiem inżynieria materiałowa na tej uczelni. To magisterskie specjalności na studiach II stopnia
oraz blok kompetencji podczas studiów inżynierskich I stopnia.
To projektowanie nowoczesnych materiałów do wykorzystania w konstruowaniu załogowych i bezzałogowych statków powietrznych i pojazdów kosmicznych - w sektorze cywilnym, transportowym i wojskowym.
Studenci PW podczas studiów z inżynierii materiałowej zdobywają wiedzę i kompetencje związaną z tworzeniem nowoczesnych materiałów o konkretnych właściwościach - do zastosowania w tworzeniu konstrukcji, powierzchni oraz wyposażeniu samolotów, śmigłowców, dronów, rakiet, satelitów oraz innych pojazdów w sektorze lotniczym i kosmicznym. Takich jak odporność na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, na urazy, napięcia, naprężenia, przesył danych i prądu elektrycznego. Studenci uczą się tworzyć takie materiały dzięki kompetencjom materiałoznawczym.
Studenci zdobywają wiedzę na temat wykorzystywanych w branży lotniczej i kosmicznej:
Program obejmuje przekazanie studentom wiedzy związanej z mechaniką (odkształcenie plastyczne, nadplastyczność, pełzanie) i pękaniem materiałów. Ponadto studenci zapoznają się z wiedzą o zjawiskach zachodzących w konstrukcjach i narzędziach pod działaniem sił mechanicznych i oddziaływań środowiska, wpływających na ich trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo. Studenci zdobywają też wiedzę i umiejętności na temat doboru materiału i technologii wytwarzania przy projektowaniu konstrukcji pojazdów lotniczych, kosmicznych i infrastruktury naziemnej.
Program pozwala zapoznać się studentom z najnowszą wiedzą dotyczącą zjawisk fizykochemicznych zachodzących na powierzchni ciał stałych, warunkujących tworzenie się różnego rodzaju warstw powierzchniowych w nowoczesnych procesach inżynierii powierzchni. Studenci zapoznają się z nowoczesnymi technikami wykorzystywanymi w kształtowaniu właściwości materiałów konstrukcyjnych i funkcjonalnych (metalicznych, ceramicznych, polimerowych, kompozytowych).
Studenci zdobywają wiedzę na temat metalicznych materiałów amorficznych (wytwarzanie, struktura, właściwości, zastosowania), cieczy reologicznych, nowoczesnych polimerów i kompozytów na ich osnowie, materiałów półprzewodnikowych dla elektroniki (krzem, materiały tlenkowe, grafen). Ponadto zapoznają się z nowoczesnymi technologiami wytwarzania różnego rodzaju zaawansowanych materiałów funkcjonalnych w lotnictwie i kosmonautyce (monokryształy, epitaksja, szybkie chłodzenie cieczy) i niekonwencjonalnymi metodami ich syntezy, wykorzystującymi np. plazmę, jony, impulsowe wyładowania silnoprądowe.
Absolwent studiów materiałowych na PW związanych z lotnictwem i kosmonautyką jest inżynierem materiałoznawcą, wyspecjalizowanym rozwiązaniach w tworzeniu i produkcji statków latających i poruszających się w przestrzeni okołoziemskiej. Jego kompetencje mogą być wykorzystywane w laboratoriach naukowych oraz centrach R&D (research and development) i działach produkcji firm projektujących i wytwarzających załogowe i bezzałogowe samoloty, śmigłowce, drony, satelity telekomunikacyjne oraz inne pojazdy latające i kosmiczne.