Program studiów nanomateriały i nanotechnologie na Politechnice Warszawskiej związany jest z kierunkiem inżynieria materiałowa na tej uczelni. To magisterska specjalność na studiach II stopnia oraz blok kompetencji podczas studiów inżynierskich I stopnia.
Studenci PW podczas studiów z inżynierii materiałowej zdobywają wiedzę i kompetencje związaną z tworzeniem przy wykorzystaniu nanotechnologii nowoczesnych materiałów o konkretnych właściwościach. Takich jak wytrzymałość, trwałość, odporność na wysokie i niskie temperatury. Studenci uczą się tworzyć takie materiały dzięki różnym technikom i sposobom tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nano, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.
Studenci zapoznają się z metodami wytwarzania nowoczesnych materiałów o strukturze nanokrystalicznej (metale, ceramika, kompozyty) i o zróżnicowanej postaci (objętościowe, nanoproszki, nanowłókna, nanowarstwy). Zdobywają wiedzę na temat metod badania zarówno struktury,jak i właściwości nanomateriałów i wpływu nanostruktury na badane właściwości (mechaniczne, cieplne, chemiczne). Ponadto zapoznają się z podstawami metod modelowania komputerowego.
Absolwent studiów nanotechnologicznych na PW jest inżynierem materiałoznawcą, wyspecjalizowanym w tworzeniu materiałów. Jego kompetencje mogą być wykorzystywane w laboratoriach naukowych oraz centrach R&D (research and development) firm z takich obszarów przemysłu i nowych technologii, jak elektronika, IT, sektor medyczny, farmaceutyczny, kosmicznym lotniczy.