Inżynieria Produkcji i Jakości (IPJ) to kierunek kształcenia na Wydziale Metali Nieżelaznych, który pozwala studentom nabyć wiedzę w zakresie zasad projektowania wyrobów i procesów ich wytwarzania oraz przemysłowej efektywnej realizacji tych procesów. Duża różnorodność metali nieżelaznych i ich wzajemnych kompozycji chemicznych przekłada się na potrzebę uniwersalnej wiedzy na poziomie inżynierskim i magisterskim o materiałach i technologiach ich wytwarzania i przetwarzania, logistyce i kosztach wytwarzania, jakości i systemach monitorowania produkcji, specyfice i rynku metali, zapotrzebowaniu i horyzontalnych potrzebach poszczególnych gałęzi przemysłu i gospodarki jako całości, konkurencji lokalnej i globalnej.
Celem kształcenia na kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości jest wypromowanie kadry inżynierskiej na potrzeby polskich zakładów przemysłowych branży metali nieżelaznych w zakresie prowadzenia procesów technologicznych z punktu widzenia zapotrzebowania materiałowego, zarządzania procesem produkcyjnym na poziomie techniczno-technologicznym, monitorowaniem jakości półwyrobów i wyrobów, a także umiejętności prowadzenia projektów i ich realizacji w warunkach zakładu.
Kierunek kształcenia Inżynieria Produkcji i Jakości na Wydziale Metali Nieżelaznych jest jedynym w Polsce i unikatowym w skali światowej miejscem umożliwiającym uzyskanie wiedzy z zakresu nowoczesnych systemów inżynierii produkcyjnej i inżynierii jakości w zakładach branży metali nieżelaznych i branż pokrewnych.
Specjalności:
Ścieżka dyplomowania 1 – Inżynieria produkcji i logistyka
Ścieżka dyplomowania 2 – Zarządzanie jakością
Program studiów na kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości uwzględnia potrzeby społeczno-gospodarcze kraju poprzez wprowadzenie do programu przedmiotów kluczowych dla dobrego zrozumienia procesów technologicznych w zakładach branży metali nieżelaznych z mocnymi elementami inżynierii produkcji, podstaw ekonomii, zarządzania cyklem produkcyjnym, nowoczesnych metod monitoringu i kontroli jakości. Program uwzględnia także przedmioty o charakterze podstawowym, społecznym, humanistycznym i ekonomicznym, co się dobrze wpisuje w nowoczesne trendy dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki.
Począwszy od 5 semestru, odbywa się według dwóch ścieżek dyplomowania: Inżynieria produkcji i logistyka oraz Zarządzanie jakością.
Zakres tematyczny ścieżki dyplomowania Inżynieria Produkcji i Logistyka obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem wyrobów i procesów oraz podstawami sterowania, eksploatacji, badań, organizacji i zarządzania procesami wytwórczymi i logistycznymi. Z kolei zakres tematyczny ścieżki dyplomowania Zarządzanie jakością obejmuje zagadnienia związane z wykorzystaniem zasad, metod, narzędzi, technik w celu ciągłego doskonalenia efektywności i elastyczności organizacji, ukierunkowanej na spełnienie wymagań, potrzeb i oczekiwań klientów.
Każda ścieżka dyplomowania zawiera 7 przedmiotów charakterystycznych dla ścieżki. Dodatkowo student może wybierać moduły zajęć ze zbioru przedmiotów obieralnych wspólnych dla całego kierunku. W programie studiów określona jest liczba punktów ECTS, którą można uzyskać przez wybór różnej liczby przedmiotów obieralnych. Student wybiera moduły wg własnych zainteresowań, dodatkowo student ma obowiązek wybrać również moduł w całości prowadzony w języku angielskim, a siódmy, ostatni semestr jest w całości obieralny.
Dzięki modułowej konstrukcji programu kształcenia i dużej liczbie przedmiotów obieralnych kierunek Inżynieria Produkcji i Jakości pozwala na kształcenie specjalistów o zintegrowanych w tym zakresie kompetencjach. Efekty uczenia się są ulokowane w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa (dyscyplina wiodąca) i w dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu i Jakości (dyscyplina dodatkowa).
Program studiów oferuje liczne praktyki w zakładach przemysłowych branży metali nieżelaznych (m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Walcownia Metali Dziedzice, Hutmen S.A. Aluminium Konin S.A. Tele-Fonika Kable S.A., polskie i zagraniczne zakłady przetwórstwa metali nieżelaznych).
Przykładowe przedmioty
• Przedmioty podstawowe, jak: matematyka, fizyka, chemia
• Podstawy inżynierii produkcji i logistyki
• Podstawy projektowania systemów produkcyjnych
Podstawy zarządzania firmą
• Lean Management
• Six Sigma
• Zarządzanie łańcuchem dostaw
• Inżynieria jakości
• Marketing przemysłowy
• Controling produkcji
• Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej
• Zarządzanie innowacjami
• Technologie wytwarzania wyrobów z metali nieżelaznych
• Odlewanie metali i stopów metali
• Procesy przeróbki plastycznej metali
• Techniki spajania i łączenia metali i stopów
• Nowoczesne i niekonwencjonalne procesy przeróbki plastycznej
• Stopy metali nieżelaznych
• Materiały dla elektroniki
• Komputerowe wspomaganie projektowania
Absolwent kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej we wszystkich krajowych i zagranicznych zakładach przemysłowych projektowania i przetwórstwa metali nieżelaznych, laboratoriach i instytutach badawczych, działach R&D oraz jednostkach naukowo-dydaktycznych.
Absolwent pierwszego stopnia kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości może kontynuować studia na drugim stopniu na kierunku Inżynieria Produkcji i Jakości na Wydziale Metali Nieżelaznych, jak również na drugim stopniu wszystkich pokrewnych kierunkach związanych z dyscypliną inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna oraz w ograniczonym zakresie w dyscyplinie ekonomia i zarządzanie jakością.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Centrum Karier AGH, absolwenci Wydziału Metali Nieżelaznych nie posiadają żadnego problemu z zatrudnieniem w branży, w której ulokowany jest kierunek studiów Inżynieria Produkcji i Jakości i z danych statystycznych wynika, że ponad 90% absolwentów znajduje od razu po studiach miejsce pracy. Przyszłość absolwentów tego kierunku jest zapewniona w bardzo szerokim obszarze polskiej i branży metali nieżelaznych, a także za granicą.
Ulica Aleja Adama Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland