Inżynieria Metali Nieżelaznych (IMN) to najszerszy merytorycznie kierunek kształcenia na Wydziale Metali Nieżelaznych w dyscyplinie naukowej inżynieria materiałowa w obszarze metali nieżelaznych. Kształcenie obejmuje następującą wiedzę podstawową i technologiczną: projektowanie i wytwarzanie nowoczesnych materiałów do zastosowań w strategicznych działach gospodarki, półwyrobów i wyrobów oraz wielomateriałowych kompozytów na bazie metali nieżelaznych z wykorzystaniem różnych technik syntezy faza ciekła – faza stała (odlewanie), faza stała – faza stała (metalurgia proszków), przeróbki plastycznej na gorąco i na zimno (procesy wyciskania, kucia, walcowania, ciągnienia i tłoczenia) oraz nanotechnologii, obróbki cieplnej i chemicznej w celu efektywnego kształtowania własności objętościowych (inżynieria struktury) i powierzchniowych (inżynieria powierzchni) materiałów i wyrobów. Efekty uczenia się są ulokowane w dyscyplinie inżynieria materiałowa.
Celem kształcenia na kierunku Inżynieria Metali Nieżelaznych jest wypromowanie kadry inżynierskiej na potrzeby polskiego przemysłu branży metali nieżelaznych, w szczególności w zakresie szeroko rozumianej inżynierii materiałowej obejmującej procesy odlewania, metalurgii proszków, przeróbki plastycznej, obróbki cieplnej oraz obróbki powierzchniowej materiałów.
Kierunek kształcenia Inżynieria Metali Nieżelaznych na Wydziale Metali Nieżelaznych jest jedynym w Polsce i unikatowym w skali światowej miejscem umożliwiającym uzyskanie wiedzy z zakresu całokształtu podstaw mechaniki i struktury materiałów metalicznych uzyskanych na bazie metali nieżelaznych oraz tradycyjnych i innowacyjnych metod ich przetwarzania i badania.
Specjalności:
Ścieżka dyplomowania 1 – Inżynieria materiałów metalicznych
Ścieżka dyplomowania 2 – Przetwórstwo metali nieżelaznych.
Program studiów na kierunku Inżynieria Metali Nieżelaznych uwzględnia potrzeby społeczno-gospodarcze kraju poprzez wprowadzenie do programu przedmiotów kluczowych dla inżynierii metali nieżelaznych w zakresie badań mikrostruktury i własności oraz przetwórstwa obejmującego projektowanie i syntezę stopów, przeróbkę plastyczną, obróbkę cieplną i inne wysoko zaawansowane techniki i technologie nowoczesnej inżynierii materiałowej. Program uwzględnia przedmioty o charakterze podstawowym, społecznym, humanistycznym i ekonomicznym, co się dobrze wpisuje w nowoczesne trendy dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki.
Począwszy od 5 semestru, odbywa się według dwóch ścieżek dyplomowania: Inżynieria materiałów metalicznych oraz Przetwórstwo metali nieżelaznych.
Ścieżka dyplomowania Inżynieria Materiałów Metalicznych zapewnia studentowi zdobycie wiedzy z zakresu podstaw inżynierii materiałowej i metaloznawstwa, podstaw sprężystości i plastyczności oraz instrumentalnych metod badawczych w zakresie czystych metali nieżelaznych oraz ich stopów i kompozytów w zakresie monokryształów, polikryształów i nanomateriałów.
Ścieżka dyplomowania Przetwórstwo Metali Nieżelaznych obejmuje swoim zakresem cykl technologiczny od projektowania i syntezy metali nieżelaznych do wyrobu gotowego kształtowanego różnymi metodami przeróbki plastycznej na gorąco i na zimno oraz dodatkowymi technologiami kształtowania własności i uszlachetniania powierzchni wyrobów.
Każda ścieżka dyplomowania zawiera 7 przedmiotów charakterystycznych dla ścieżki. Dodatkowo student może wybierać moduły zajęć ze zbioru przedmiotów obieralnych wspólnych dla całego kierunku. W programie studiów określona jest liczba punktów ECTS, którą można uzyskać przez wybór różnej liczby przedmiotów obieralnych. Student wybiera moduły wg własnych zainteresowań, dodatkowo student ma obowiązek wybrać również moduł w całości prowadzony w języku angielskim, a siódmy, ostatni semestr jest w całości obieralny.
Program studiów oferuje także liczne praktyki w zakładach przemysłowych związanych przede wszystkim z branżą metali nieżelaznych, które trwają minimum 4 tygodnie i realizowane są m.in. w KGHM Polska Miedź S.A., Walcownia Metali Dziedzice, Hutmen S.A., Aluminium Konin S.A., Tele-Fonika Kable S.A., polskich i zagranicznych zakładach przetwórstwa metali nieżelaznych, Instytutach badawczych i wielu innych.
Przykładowe przedmioty
Przedmioty podstawowe, jak: matematyka, fizyka, chemia
Podstawy krystalografii
Wstęp do nauki o materiałach i technologie materiałowe
Stopy metali nieżelaznych
Podstawy teorii przemian fazowych
Komputerowe wspomaganie projektowania
Dobór i projektowanie materiałów
Materiały ceramiczne i kompozytowe
Polimery
Żaroodporne i żarowytrzymałe stopy metali
Nanomateriały i nanotechnologie
Podstawy teoretyczne przeróbki plastycznej
Technologie ciągłego odlewania oraz ciągłego odlewania i walcowania metali nieżelaznych i ich stopów
Techniki wytwarzania wyrobów z elementami przetwórstwa proszków
Techniki spajania i łączenia metali i stopów
Metody badań materiałów
Metody i techniki pomiarowe
Metody badań mikrostruktury
Materiały i technologie w motoryzacji i kolejnictwie
Materiały i technologie w przemyśle kablowym, elektroenergetyce i elektrotechnice
I wiele innych
Absolwent kierunku Inżynieria metali nieżelaznych jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej we wszystkich krajowych i zagranicznych zakładach przemysłowych projektowania i przetwórstwa metali nieżelaznych, laboratoriach i instytutach badawczych, działach R&D oraz jednostkach naukowo-dydaktycznych.
Ponadto absolwent pierwszego stopnia kierunku Inżynieria Metali Nieżelaznych może kontynuować studia na drugim stopniu na kierunku Inżynieria Metali Nieżelaznych na Wydziale Metali Nieżelaznych, jak również na drugim stopniu na wszystkich pokrewnych kierunkach związanych z dyscypliną inżynieria materiałowa oraz inżynieria mechaniczna.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Centrum Karier AGH, absolwenci Wydziału Metali Nieżelaznych nie posiadają żadnego problemu z zatrudnieniem w branży, w której ulokowany jest kierunek studiów Inżynieria Metali Nieżelaznych i z danych statystycznych wynika, że ponad 90% absolwentów znajduje od razu po studiach miejsce pracy. Przyszłość absolwentów tego kierunku jest zapewniona w bardzo szerokim obszarze polskiego przetwórstwa metali nieżelaznych, w szczególności dynamicznie rozwijającego się rynku przetwórstwa aluminium, a także za granicą.
Ulica Aleja Adama Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland