Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prowadzony jest na Wydziale Chemicznym. Możesz go studiować stacjonarnie na studiach inżynierskich - pierwszego stopnia (7 semestrów). Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa na WCH PRz posiada europejski certyfikat jakości EUR-ACE®.
Wydział Chemiczny PRz objęty jest patronatem firmy CIECH Sarzyna.
Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa na WCh PRz prowadzony w trybie stacjonarnym jest bezpłatny.
Trwają prace nad uruchomieniem międzywydziałowych, interdyscyplinarnych studiów magisterskich (II stopnia) pod nazwą technologie wodorowe przy zaangażowaniu potencjału aż czterech wydziałów Politechniki Rzeszowskiej: Wydziału Chemicznego, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Inżynieria chemiczna i procesowa to jeden z kluczowych działów techniki zajmujący się procesami dotyczącymi przemian substancji i energii w skali przemysłowej w celu otrzymania produktów o pożądanych właściwościach, tak aby zmaksymalizować zysk i spełnić wymogi ochrony środowiska.
Na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na Wydziale Chemicznym PRz program studiów realizować będziesz na wykładach, warsztatach i w laboratoriach chemicznych. Dzięki czemu zyskasz:
W ramach kierunku inżynieria chemiczna i procesowa prowadzonego przez WCh PRz na szczególną uwagę zasługuje specjalność inżynieria materiałów polimerowych, w ramach której realizowane są zajęcia dotyczące otrzymywania kompozytów polimerowych i przetwórstwa tworzyw sztucznych.
W ramach kierunku inżynieria chemiczna i procesowa studenci odbywają praktyki zawodowe w firmach, w których mogą odbywać również staże, a jako absolwenci znaleźć pracę, np.:
Ponadto w ramach projektu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020) studenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa uczestniczyli w stażach realizowanych w firmach branży chemicznej, farmaceutycznej i przetwórczej, certyfikowanych szkoleniach, zajęciach warsztatowych (także realizowanych wspólnie z pracodawcami) i brali udział w licznych wizytach studyjnych w zakładach pracy.
Absolwenci studiów inżynierskich kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na Wydziale Chemicznym PRz nabywają poszukiwane na rynku pracy, interdyscyplinarne wykształcenie techniczne w zakresie szeroko pojętej inżynierii procesów, przydatne dla inżynierów, technologów i projektantów nie tylko w przemyśle chemicznym, ale również farmaceutycznym, spożywczym, biotechnologicznym, kosmetycznym, przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także w energetyce i ochronie środowiska oraz innych gałęziach przemysłu przetwórczego.
Absolwenci inżynierii chemicznej i procesowej na WCh PRz znajdują pracę nawet w 24 godz. po ukończeniu studiów, a bardzo często pracują w zawodzie już podczas studiów.
Typowe dziedziny zatrudnienia po inżynierii chemicznej i procesowej to: