Kierunek elektrotechnika w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile możesz studiować stacjonarnie na bezpłatnych inżynierskich studiach I stopnia. Studia stacjonarne obejmują 7 semestrów zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, projekty i seminaria), w tym 27 tygodni praktyki zawodowej. Miejscem odbywania praktyki są zakłady przemysłowe, instytucje i firmy elektrotechnicze, których działalność umożliwia zrealizowanie ustalonego programu praktyki.
Na studiach z elektrotechniki na PUSS w Pile istnieje możliwość kształcenia w systemie studiów dualnych. Począwszy od drugiego semestru, studenci mogą otrzymać propozycję łączenia edukacji inżynierskiej na uczelni ze szkoleniem zawodowym w firmach z sektora przemysłowego, za które uzyskują wynagrodzenie.
Tomasz Czernik, absolwent kierunku. Wybór tego kierunku studiów okazał się bardzo trafny, ponieważ rynek pracy dla inżynierów jest bardzo otwarty i już w trakcie studiów można nawiązać współpracę z dużymi firmami, będącymi często liderami w danej dziedzinie. Ponadto Uczelnia organizuje program studiów dualnych, który w moim przypadku zaowocował udaną współpracą z Philips Lighting Electronics Poland i obecnie jestem pełnoetatowym pracownikiem na stanowisku inżynierskim. Do moich głównych obowiązków należy organizacja i automatyzacja procesów testowania elektroniki. Wśród moich kolegów absolwentów zdecydowana większość znalazła zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.
Istnieje możliwość zorganizowania elektrotechnicznych studiów stacjonarnych dla pracujących.
Studia na kierunku elektrotechnika, to doskonały wybór – tym bardziej w dobie ogromnego zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę inżynierską. Studenci zdobywają teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, automatyki, informatyki technicznej, komputerowych systemów pomiarowych i odnawialnych źródeł energii.
Poznają zagadnienia związane z wytwarzaniem i przesyłaniem energii z odnawialnych źródeł, ich ekologią i bezpieczeństwem oraz naukę projektowania systemów z odnawialnymi źródłami energii. Wpisuje się to w politykę stosowania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych oraz w małych przedsiębiorstwach.
Na jednej ze specjalności studenci mają przedmioty związane z elementami i urządzeniami stosowanymi w automatyce, podstawami robotyki, inteligentnymi instalacjami elektrycznymi oraz elementami cyfrowego przetwarzania sygnałów. Prace inżynierskie często realizowane są na zlecenie lub przy udziale przedstawicieli lokalnego przemysłu.
Absolwenci kierunku elektrotechnika na PUSS w Pile znajdują zatrudnienie w:
Absolwenci zakładają też własną działalność gospodarczą, zajmując się dystrybucją, wykonawstwem i serwisem.