Studia na kierunku dietetyka w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu, prowadzone są na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia i trwają odpowiednio 6 semestrów i 4 semestry. Możesz wybrać tryb stacjonarny lub niestacjonarny. Na studiach magisterskich masz możliwość nauki online.
Dietetyka to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się żywnością i żywieniem człowieka, zarówno chorego, jak i zdrowego. Poprzez swą interdyscyplinarność dietetyka obejmuje coraz szersze obszary nie tylko nauki, ale także przemysłu i usług. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.
Studia na dietetyce w WSBiNoZ w Łodzi prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, studia są płatne.
Na kierunku dietetyka oprócz zajęć teoretycznych będziesz uczęszczać na zajęcia praktyczne w profesjonalnie urządzonych pracowniach specjalistycznych: dietetycznej, technologii żywności, laboratorium chemicznym.
Staże i praktyki będziesz odbyć w renomowanych szpitalach i klinikach.
Studenci Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu, korzystają z profesjonalnych programów komputerowych dla dietetyków Kcalmar czy Dietico, które w łatwy sposób pozwalają stworzyć zaawansowane jadłospisy dietetyczne.
Na studiach magisterskich możesz studiować dietetykę on-line.
Przedmioty realizowane w programie studiów na dietetyce zależeć będą od wybranej ścieżki kształcenia:
Studia te mają na celu przygotowanie dietetyków do udzielania porad żywieniowych dla sportowców trenujących różne dyscypliny sportowe zawodowo, jak i osób traktujących sport rekreacyjnie. Program studiów poszerzy twoją wiedzę o wpływ odżywiania na stan zdrowia i zdolności do wysiłku. Studia pozwolą na ustalenie potrzeb żywieniowych, zarówno ilościowych jak i jakościowych przed, podczas, po treningu, a także podczas zawodów. Ta ściezka uwzględnia elementy psychologii, w tym między innymi wpływ stresu na organizm sportowców. Ponadto student zdobywa umiejętności ustalania diety oraz zastosowania suplementów diety i preparatów dietetycznych w zależności od dyscypliny sportowej, uzyskuje podstawową wiedzę z fizjologii wysiłku fizycznego, podstaw medycyny sportowej i rekreacyjnej oraz rehabilitacji. Wszystko to sprawia, że absolwent jest przygotowany do wspomagania procesu treningowego sportowców w aspektach zwiększenia siły i masy mięśniowej, usprawniania wszystkich cech motorycznych, w tym wytrzymałości i szybkości, a także wspomagania procesu rehabilitacji.
Po ścieżce kształcenia dietetyka sportowa na studiach pierwszego stopnia, będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
To ścieżka na studiach licencjackich kompleksowo ujmuje powiązania pomiędzy dietą, a zdrowiem, czy chorobami dietozależnymi, zwłaszcza nadwagą i otyłością oraz niedoborami masy ciała u ludzi w różnych grupach wiekowych. Na studiach poznasz rolę czynników psychologicznych w kształtowaniu się zachowań związanych z żywieniem, zmianą nawyków żywieniowych oraz wpływ tych czynników na wybory konsumenckie, czy rodzaj diety.
Program studiów na psychodietetyce poszerza wiedzę o całościową analizę przyczyn zaburzeń odżywiania i związanym z tym chorób tj. otyłości, anoreksji, bulimii, ortoreksji czy pregoreksji, a także cukrzycy, miażdżycy, chorób serca i wielu innych. Zwraca szczególną uwagę na czynniki psychologiczne np. niskie poczucie własnej wartości i skuteczności, łagodzenie lęków, stresów, nieumiejętność radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Ponadto wskazuje możliwość skutecznego oddziaływania na zmianę zachowań w zakresie jedzenia, motywowania do leczenia dietetycznego. Program zakłada także poznanie mechanizmów zaburzeń psychosomatycznych występujących w chorobach cywilizacyjnych.
Po ścieżce kształcenia psychodietetyka na studiach pierwszego stopnia będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Celem tej ścieżki jest przygotowanie specjalistów w zakresie podejmowania działań diagnostycznych, profilaktycznych, terapeutycznych i edukacyjnych i doboru diety w chorobach autoimmunologicznych, alergicznych, metabolicznych, nowotworowych, sercowo-naczyniowych, psychicznych, w stanach wycieńczenia organizmu oraz w zaburzeniach odżywiania, a także właściwego rozwiązywania problemów związanych z żywieniem kobiet ciężarnych, karmiących i niemowląt.
Po ścieżce kształcenia dietetyka medyczna na studiach pierwszego stopnia będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Studia te mają charakter interdyscyplinarny i są prowadzone przez praktyków o dużym doświadczeniu z zakresu dietetyki, żywienia i farmacji. Przygotowują do uzyskania kwalifikacji przydatnych w pracy w szpitalnych zespołach żywieniowych. Opracowanie i zastosowanie u pacjenta klinicznego odpowiedniej diety jest integralną częścią procesu leczenia, bez której nie można właściwie leczyć chorego. W wielu jednostkach chorobowych dieta jest wręcz jedynym lekarstwem lub koniecznym dopełnieniem procesu leczniczego. Prowadzenie racjonalnej terapii wymaga więc kompleksowej i aktualnej wiedzy na temat fizjologii i patofizjologii procesu odżywiania, leczenia dietetycznego i żywieniowego w różnych zespołach chorobowych i zaburzeniach zdrowotnych.
Po ścieżce kształcenia żywienie kliniczne na studiach drugiego stopnia, będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Na studiach magisterskich zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą postępowania dietetycznego w najczęstszych schorzeniach wieku rozwojowego oraz wpływu żywienia na stan zdrowia dziecka. Studia przygotowują do wykonywania zadań w zawodzie dietetyka wieku dziecięcego, poradnictwa dietetycznego dla dzieci w różnym wieku, ze szczególnym naciskiem na kontakt z małym pacjentem i jego opiekunami. Ponadto wykształcisz prawidłową postawę etyczną oraz konieczność stałego doskonalenia z zakresu wiedzy medycznej.
Po ścieżce kształcenia dietetyk wieku dziecięcego na studiach drugiego stopnia, będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Ścieżka kształcenia kompleksowo ujmuje powiązania pomiędzy dietą, a zdrowiem czy chorobami dietozależnymi, zwłaszcza nadwagą i otyłością oraz niedoborami masy ciała u ludzi w różnych grupach wiekowych. Poznasz rolę czynników psychologicznych w kształtowaniu się zachowań związanych z żywieniem, zmianą nawyków żywieniowych oraz wpływ tych czynników na wybory konsumenckie, czy rodzaj diety. Program studiów magisterskich istotnie poszerzy twoją wiedzę o całościową analizę przyczyn zaburzeń odżywiania związanych z otyłością, anoreksją, bulimią, ortoreksja czy pregoreksją, a także analizę przyczyn takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i wiele innych. Program zwraca szczególną uwagę na czynniki psychologiczne, tj. np. niskie poczucie własnej wartości i skuteczności, łagodzenie lęków, nieumiejętność radzenia sobie z sytuacjami trudnymi w powstawaniu i utrzymywaniu zaburzeń odżywiania. Ponadto wskazuje możliwość skutecznego oddziaływania na zmianę zachowań w zakresie jedzenia, motywowania do podjęcia dietoterapii.
Po sścieżce kształcenia psychodietetyka z elementami obesitologii na studiach drugiego stopnia będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Studia te mają na celu przygotowanie dietetyków do udzielania zaleceń dietetycznych wspomagających bioregenerację, a także porad żywieniowych dla sportowców trenujących różne dyscypliny sportowe zawodowo, jak i osób traktujących sport rekreacyjnie.
Program studiów istotnie poszerza wiedzę o wpływ odżywiania na stan zdrowia i zdolność do wysiłku. Ustalenie potrzeb żywieniowych zarówno ilościowych jak i jakościowych przed, podczas i po treningu, a także podczas zawodów. Uwzględnia również elementy psychologii, między innymi poszerza wiedzę na temat wpływu emocji i motywacji czy zastosowania coachingu w dietetyce sportowej.
Na ścieżce kształcenia dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie będziesz doskonalić umiejętności ustalania diety oraz zastosowania suplementów diety i preparatów dietetycznych w zależności od dyscypliny sportowej. Uzyskasz wiedzę z medycyny i odnowy biologicznej w sporcie, fizjoterapii w odnowie biologicznej czy z technologii i przygotowywania posiłków dla sportowców. Otrzymasz przygotowanie do zastosowania wiedzy i umiejętności z zakresu dietetyki w odnowie biologicznej i wspomagania procesu treningowego sportowców i procesu rehabilitacji.
Po ścieżce kształcenia dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie na studiach drugiego stopnia będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Ścieźkę tę wyróżnia innowacyjne i nowatorskie podejście do pracy dietetyka, który może zaoferować kompleksową pomoc jako diet trener personalny w zakresie układania planów dietetycznych i treningowych w celu redukcji wagi, rekompozycji składu ciała, budowania mięśni, siły czy też wytrzymałości mięśniowej. Studia mają na celu przygotowanie Diet trenerów personalnych do pracy zarówno z klientem indywidualnym jak i z grupami osób w różnym wieku i o zróżnicowanym stopniu aktywności i sprawności fizycznej, do udzielania porad żywieniowych dla sportowców trenujących różne dyscypliny sportowe zawodowo jak i osób traktujących sport rekreacyjnie, a także w sytuacji powrotu do stanu zdrowia i równowagi metabolicznej po urazach mechanicznych.
Celem sścieżki kształcenia jest dostarczenie wiedzy i umiejętności zarówno w zakresie sposobów żywienia jak i holistyczne podejście do treningu personalnego, w tym wyposażenie w psychologiczne narzędzia motywacyjne niezbędne w treningu personalnym.
Po ścieżce kształcenia Diet trener personalny na studiach drugiego stopnia będziesz mieć kwalifikacje i umiejętności w zakresie:
Po studiach dietetycznych w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi zdobywasz kompetencje i uprawnienia związane odpowiednim żywieniem chorych i zdrowych osób dorosłych, nastolatków i dzieci o różnych potrzebach i wymaganiach. Możliwości zatrudnienia po kierunku dietetyka zależą od wybranych wcześniej ścieżek kształcenia .