Studia podyplomowe diagnoza i terapia pedagogiczna w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach dają kwalifikacje i umiejętności do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z dzieckiem ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz prowadzenia zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Wyposażenie słuchaczy w szeroki zakres wiedzy teoretycznej w obszarze diagnozy pedagogicznej oraz stworzenie możliwości uzyskania specjalistycznych kwalifikacji do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, korekcyjno-wyrównawczych, terapeutycznych z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje i umiejętności do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z dzieckiem ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia) oraz prowadzenia zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zgodnie z § 14 ust.4 Rozporządzenia MEN z dnia 17 kwietnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli oraz rozporządzeniem MEN z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Studia podyplomowe obejmują 370 godzin dydaktycznych i trwają trzy semestry (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym (sobota/niedziela, dwa razy w miesiącu).
W trakcie studiów słuchacze nabędą wiedzę między innymi w zakresie:
Ponadto kształtowane będą szeroko rozumiane umiejętności:
Program kształcenia obejmuje także realizację praktyk zawodowych w wymiarze 150 godz.
Studia podyplomowe diagnoza i terapia pedagogiczna przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych pedagogicznych (nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie, pedagodzy szkolni, pracownicy poradni psychologiczno – pedagogicznych) oraz absolwentów studiów magisterskich na kierunku psychologia, zainteresowanych zdobyciem dodatkowych kompetencji związanych z prowadzeniem zajęć terapeutycznych z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i funkcjonowaniu społecznym.
Osoby zainteresowane podjęciem studiów proszone są o dostarczenie do siedziby uczelni, PUSB w Skierniewicach dokumentów:
Dokumenty należy składać w zamykane, papierowej teczce opisane w sposób następujący: nazwisko i imię,
adres zamieszkania, nazwa studiów podyplomowych.