Studia informatyczne na Collegium Balticum w Szczecinie okiem studentki | Opinia Kamili Jarzębczyk

Nawet ktoś, kto nigdy nie myślał o studiach informatycznych, może zrobić karierę w branży IT. Wystarczy, że wybierze praktyczny kierunek studiów, gdzie matematyka i inne przedmioty teoretyczne są ograniczone do minimum. Zwłaszcza, jeśli podejmie studia na uczelni blisko współpracująca z pracodawcami z sektora IT. Tak jak Kamila Jarzębczyk, która wybrała informatykę w Collegium Balticum w Szczecinie.

Czy warto studiować informatykę


Skąd pomysł na studia informatyczne?

Pochodzę ze Szczecina i od dawna myślałam, aby studiować informatykę, ale nigdy nie miałam śmiałości i nie wierzyłam, że sobie na niej poradzę. Obawiałam się, że te studia będą zbyt techniczne i nie dam rady. Dlatego obok obowiązkowej matematyki na maturze, wybrałam biologię. Rok wcześniej zanim poszłam na studia, zainteresowałam się programowaniem i sama trochę ćwiczyłam w domu na internetowych kursach programowania.

Na czym one polegały? I dlaczego w końcu studia, a nie samokształcenie?

Pisałam małe programiki na stronach z zadaniami programistycznymi, ale czegoś mi brakowało, jakiegoś motoru napędowego i dopingu, najlepiej w żywych osobach. Dzisiaj jest tym dla mnie Collegium Balticum w Szczecinie. Mając styczność z prawdziwymi programistami, miałam z nimi porozmawiać, dopytać o szczegóły i oni sami ocenili co już potrafię, a co jeszcze mam do nadrobienia w kodowaniu komercyjnym. Więc tak, gdyby nie te studia, to nie byłabym w miejscu, gdzie jestem teraz. Jeżeli Collegium postanowi uruchomić studia magisterskie, to myślę, że również się zdecyduję.

Interesujesz się informatyką?

Jeśli Twoją pasją są komputery i nowoczesna technologia koniecznie sprawdź studia na kierunku informatycznym na Collegium Balticum w Szczecinie

Zastanawiałaś się nad innymi kierunkami?

Skończyłam liceum ogólnokształcące, a pierwszymi studiami, które wybrałam było najpierw budownictwo we Wrocławiu, a potem Zootechnika na ZUT w Szczecinie. Oba kierunki okazały się przepełnione teorią, a ja wolę realizować projekty. Nie żałuję mimo, że były to tylko epizody,

Jak studiuje się informatykę na Collegium Balticum?

Dlaczego CB? Przecież studia informatyczne są w ofertach wielu uczelni

Oferta Collegium Balticum bardzo mnie zainteresowała, a za namową chłopaka jednak zdecydowałam się spróbować informatyki. Nie chciałam iść na uczelnie publiczne, bo znam o nich różne opinie, a wolałam nie marnować czasu na coś co jest wyłącznie teorią. Słyszałam, że Collegium Balticum stawia przede wszystkim na aspekt praktyczny i rzeczywiście okazało się, że tak jest. W ogóle mam wrażenie, że oferta została skonstruowana dla ludzi, którzy wiedzą konkretnie czego chcą: czy informatyka czy programowania. Nie ma przedmiotów zapychaczy, jak filozofia czy etyka, więc nie ma się poczucia marnowania czasu.

Czy Twoje życie zmieniło się dzięki studiom na CB?

Mimo, że jestem dopiero na drugim roku inżynierskich studiów z informatyki, moje życie już się zmieniło, chociażby dlatego, że zmieniłam pracę i aktualnie jestem młodszym inżynierem oprogramowania. Zaczęłam od praktyk studenckich, na których pracowałam pod okiem tutora, który mi pomagał w napisaniu dwóch, całkiem trudnych aplikacji. Na koniec miałam prezentację z innymi programistami i managerami, a teraz jestem zatrudniona na umowę o pracę i ciągle staram się rozwijać. Collegium Balticum szczególnie wspiera pracujących studentów.

Praca po informatyce

Czym konkretnie się zajmujesz i jak wygląda typowy dzień Twojej pracy?

Typowy dzień pracy zaczyna się między 7, a 9, ponieważ firma ma wyznaczone tzw. business hours od 9, do 15, gdy musimy być w pracy. Działamy zgodnie z metodą Scrum, która opiera się na dostarczaniu produktu w małych przyrostach, co powoduje, że w dowolnym momencie wiemy gdzie jesteśmy i mamy działającą wersję produktu. To zwinne podejście (Agile), polega na pracy zespołu, który ma wszystkie niezbędne umiejętności i zasoby, żeby ten produkt dostarczyć. A jak nie ma, to robi wszystko, żeby je zdobył. Najczęściej członkowie zespołu mają różne, uzupełniające się kompetencje, jak analiza, programowanie i testowanie. Każdy poranek zaczyna się od sprawdzenia maili i ogarnięcia bieżących spraw, a później mamy spotkanie całego zespołu, na którym orientujemy się w jakiej fazie danej części projektu jesteśmy, co robimy dzisiaj, a co do zrobienia w przyszłości. W zależności co ustalimy tak dobieramy sobie pracę, na przykład jednego dnia kodowanie, innego dokumentacja dla klienta. Głównie pracujemy w Pythonie, ale korzystamy również z microsoftowych programów.

Powiedz coś o rynku pracy w Szczecinie

W kwestii samego rynku pracy, Collegium Balticum ukierunkowane jest na rynek zachodni, naszych niemieckich sąsiadów. Sporo szczecińskich firm już rozpoczęło współpracę z niemieckimi firmami, między innymi ja też jestem także Junior Deweloperem w jednym projekcie, który powstał za granicą. W samym Klastrze ICT Pomorze Zachodnie współpracuje około 80 firm informatycznych.

Jakie plany na przyszłość i ścieżki kariery informatycznej?

Stanowisko dewelopera chyba najbardziej mnie pochłonęło i pracując jako junior widzę ile mi jeszcze brakuje i jak wiele rzeczy jeszcze muszę się douczyć. Senior Developer jest stanowiskiem doświadczonego informatyka, który jest już autonomicznym pracownikiem i najczęściej samodzielnie pracuje przy konkretnych procesach albo pomaga młodszym. Swoją przyszłość widzę na pewno w pisaniu kodów. Jeżeli Collegium postanowi uruchomić studia magisterskie, to myślę, że również się zdecyduję.

Interesujesz się informatyką?

Jeśli Twoją pasją są komputery i nowoczesna technologia koniecznie sprawdź studia na kierunku informatycznym na Collegium Balticum w Szczecinie

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję