Studia.pl

Formatowanie pracy licencjackiej według zaleceń uczelni

Formatowanie pracy dyplomowej jest dla niektórych ludzi trudniejsze niż jej napisanie. Nie ma się czemu dziwić – Word to wcale nie taki prosty program, jak może się wydawać. W tym odcinku pokażę ci jak przejść od listy wymagań lub szablonu, który udostępnia uczelnia do twojej własnej pracy dyplomowej. 

Zalecenia uczelni – zbiór ustawień edytora tekstu

Przyjrzyjmy się przykładowym zaleceniom. Jest to zwykle dokument, który jest standardem przestrzeganym w uczelni. Czasem jest to odpowiednio przygotowany plik, który jest przygotowany jako szablon, czasem jednak stanowi zbiór instrukcji, na podstawie którego trzeba odpowiednio ustawić edytor tekstu. 

Odpowiednie przygotowanie pliku – klucz do zyskiwania czasu

I tutaj pojawia się pierwsza ważna wskazówka. Oczywiście zrobisz, jak zechcesz, jednak zachęcam Cię do odpowiedniego przygotowania Twojego pliku, wówczas pisanie będzie o wiele łatwiejsze i wiele czynności da się zautomatyzować. Nie stracisz wtedy czasu na poprawianie wielkości czcionki trzydziestu podrozdziałów, a wszystko zrobisz jednym kliknięciem. Za chwilę przejdziemy wszystkie instrukcje po kolei i zobaczysz, jakie to proste!

Tutorial w filmie poniżej!

Jako przykładowy zestaw instrukcji, posłuży nam dokument stworzony przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo Hutniczej. Jest to jedna z najbardziej szczegółowych i bardziej preceyzyjnych instrukcji, jakie znalazłem. Ograniczymy się jedynie do zaleceń, dotyczących formatowania głównego tekstu, pominiemy wskazówki dotyczące przypisów i bibliografii.

W filmie poniżej odnajdziesz tutorial, który pokazuje jak przekuć zapisy z instrukcji formatowania na konkretne ustawienia Worda. Zapraszam do oglądania!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.