Studia na kierunku informatyka w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie są proponowane na poziomie inżynierskim i magisterskim w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Zajęcia podczas nauki stacjonarnej odbywają się od poniedziałku do piątku lub od wtorku do soboty. Studia inżynierskie trwają 7 semestrów, a magisterskie 4 semestry. Podczas nauki odbędą się też praktyki trwające 9 miesięcy na studiach inżynierskich i 3 miesiące na studiach magisterskich.
Studia na kierunku informatyka w WSEiI w Lublinie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym są płatne i bezpłatne. Uczelnia uruchamia bezpłatne, stacjonarne studia dualne na wybranych specjalnościach.
Na bezpłatnych studiach inżynierskich i magisterskich obowiązują limity miejsc – 30 studentów na każdym poziomie studiów.
W programie dualnych studiów inżynierskich zaplanowano 1080 godzin stażowych realizowanych podczas 7 semestrów w firmach i instytucjach.
Informatyka jest dziedziną wiedzy rozwijającą się w nowoczesnym świecie w sposób niezwykle dynamiczny, a zawód informatyka jest jednym z najbardziej poszukiwanych i opłacalnych na rynku pracy. Informatyka to nauka, która ma charakter zarówno techniczny, jak i ścisły. Gdyby zastanowić się, czy dominującą funkcję pełni w tej dziedzinie teoria czy praktyka, należałoby stwierdzić, że teoria służy tu praktyce.
Program studiów inżynierskich na informatyce w WSEiI w Lublinie uzależniony jest od wybranej specjalizacji.
Jako absolwent tej specjalności uzyskasz wiedzę, umiejętności i postawę zdefiniowaną na podstawie krajowych i europejskich ram kwalifikacji zawodowych, co zapewnia kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu informatyka na różnych stanowiskach, wymagających ogólnej i specjalistycznej wiedzy oraz możliwość rozszerzania i podwyższania kwalifikacji zawodowych na kolejnych poziomach kształcenia (studia uzupełniające magisterskie) oraz kursach specjalistycznych dotyczących specyficznych technologii, oraz ich zastosowań w biznesie i urzędach.
Po tej specjalności będziesz mieć przygotowanie do pracy w firmach informatycznych, konsultingowych i analitycznych. Pozyskana wiedza i umiejętności umożliwią ci podjęcie pracy w Centrach Data Mining, w hurtowniach danych opartych na MS SQL w roli suport developera, jako analityka w Business Intelligence. Znajomość języków programowania umożliwi pracę w charakterze programisty Java. Znajomość narzędzi i procesów wspierających proces raportowania w środowisku Business Intelligence umożliwi pracę w charakterze specjalisty aplikacji biznesowych tworzonych według indywidualnych potrzeb klientów biznesowych.
Będąc absolwentem tej specjalności zyskasz przygotowanie do projektowania systemów informatycznych. Oprócz aplikacji typu stand-alone będziesz mieć przygotowanie do programowania aplikacji rozproszonych, a w szczególności aplikacji WWW. Zdobędziesz wiedzę niezbędną do tworzenia w pełni funkcjonalnego serwisu WWW, począwszy od języka XHTML i grafiki komputerowej, a skończywszy na zaawansowanych technikach wielowarstwowych, wykorzystujących platformy, takie jak Java Enterprise Edition (JEE) i Microsoft.NET. Będziesz projektować bazy danych oraz znać techniki odwzorowań relacyjno-obiektowych (ORM).
Jeżeli wybierzesz tę specjalność to otrzymasz przygotowanie w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji sieciowych systemów operacyjnych (MS Windows, Linux/UNIX) oraz sieci komputerowych LAN i WAN, jak również zarządzania nimi, ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa. Jako przyszły inżynier informatyk poznasz nowoczesne metody zabezpieczania i uwierzytelniania dostępu do zasobów informacyjnych, będziesz mieć też możliwość uzyskania certyfikatów, potwierdzających umiejętności administrowania sieciami komputerowymi bazującymi na rozwiązaniach światowych producentów oprogramowania i sprzętu sieciowego (Microsoft, Cisco Systems). Już w trakcie studiów jest możliwość łatwego znalezienia zatrudnienia (zarówno w firmach lokalnych, jak i o zasięgu ogólnopolskim i globalnym) jako projektant i twórca sieci teleinformatycznych i komputerowych oraz administrator sieci komputerowych, jak również specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Jako absolwent tej specjalności zyskasz przygotowanie w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji sieciowych systemów operacyjnych, jak również zarządzania nimi, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa danych (przechowywania, szyfrowania i transmisji), niezawodności aplikacji i systemów, cyberbezpieczeństwa i audytu systemów teleinformatycznych, wykrywania cyberzagrożeń i zapobiegania cyberatakom. Będziesz projektować i zabezpieczać systemy oparte na Internecie rzeczy, sieciach sensorowych (głównie bezprzewodowych), zdalnym sterowaniu, aplikacjach adaptujących się i systemach monitoringu. Specjalność przygotowuje wysokiej klasy specjalistów do stosowania najnowszych narzędzi informatycznych i komunikacyjnych, zarówno w kontaktach między urządzeniami, jak i do realizacji interfejsu człowiek-maszyna, w aplikacjach systemów „inteligentnych”, których podstawą jest Internet rzeczy. Zgodnie z polskimi i europejskimi ramami kwalifikacji zawodowych absolwent studiów wyższych z zakresu informatyki charakteryzuje się wiedzą, umiejętnościami i postawami dotyczącymi ogólnych zagadnień informatycznych w zakresie znajomości problemów bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz systemów sieciowych, cyberbezpieczeństwa i audytu systemów teleinformatycznych, wykrywania cyberzagrożeń i zapobiegania cyberatakom, projektowania rozwiązań Internetu rzeczy, projektowania złożonych sieci komputerowych i konfigurowania aplikacji sieciowych, instalacji i konfiguracji kompleksowego sprzętu sieciowego, wirtualizacją i zarządzaniem chmurą obliczeniową, instalacji i konfiguracji specjalistycznego oprogramowania na potrzeby funkcjonowania firm lub administracji.
Po ukończeniu tej specjalności będziesz mieć wiedzę i umiejętności: projektowania, programowania i wdrażania oprogramowania dla firm ze szczególnym uwzględnieniem znajomości jego cyklu produkcji i utrzymania. Studia przygotują cię do projektowania systemów informatycznych, programowania aplikacji rozproszonych, a w szczególności aplikacji WWW, programów mobilnych (na urządzenia przenośne, w tym smartfony i tablety). Zdobędziesz wiedzę niezbędną do tworzenia w pełni funkcjonalnego systemu za pomocą zaawansowanych technik wielowarstwowych. Będziesz umieć budować funkcjonalności zintegrowanych systemów zarządzania, systemów B2B, B2C oraz Business Intelligence, analizować i przetwarzać wykorzystując zaawansowane rozwiązania baz danych, metody sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z wykorzystaniem Python. Specjalność odpowiada na ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie programowania, przetwarzania danych, baz relacyjnych, jak i nierelacyjnych, hurtowni danych i Big Data. Poznasz cały proces od analizy funkcjonalnej, przez projektowanie, programowanie, wdrażanie, testowanie i utrzymanie systemu informatycznego, w tym przetwarzania danych, analizowania i odkrywania z nich nowej wiedzy. Będziesz się charakteryzować wiedzą, umiejętnościami i postawami dotyczącymi zagadnień informatycznych w zakresie projektowania, wdrażania i tworzenia oprogramowania, programowania aplikacji bazodanowych, webowych i mobilnych. Zyskasz wiedzę i umiejętności w zakresie konfiguracji systemów biznesowych i procesów biznesowych, projektowania oprogramowania na potrzeby klientów. Nauczysz się zarządzać danymi, analizować je oraz wydobywać z nich wiedzę przy użyciu uczenia maszynowego i algorytmów opartych na sztucznej inteligencji. Zdobędziesz umiejętności projektowania, konstruowania i uruchamiania systemów przechowywania i przetwarzania danych oraz projektowania systemów złożonych.
Zawód informatyka jest jednym z najbardziej poszukiwanych i opłacalnych na rynku pracy. Po studiach na kierunku informatyka na WSEiI w Lublinie możesz podjąć pracę w każdej branży w wielu sektorach m.in. takich jak:
Po informatyce w WSEiI w Lublinie możesz pracować m.in. jako:
20-209, Lublin, Lublin Voivodeship, Poland