Bycie asystentem biurowym to duża odpowiedzialność, ale i wielka satysfakcja, pod warunkiem, że radość sprawia Ci układanie harmonogramów i nieustanne trzymanie ręki na pulsie. Krzątanina asystentów biurowych jest często niewidoczna i niedoceniana, ale to w głównej mierze od niej zależy efektywność pracy ludzi na wysokich stanowiskach. Bywa, że zadania asystenta biurowego pokrywają się z obowiązkami innych pracowników biurowych, a więc: współpracą z firmami zewnętrznymi, kontaktem z klientem i szeroko rozumianym reprezentowaniem firmy. W większości przypadków asystent nie jest osobą, która cały dzień spędza przed komputerem i stertą papierów, choć pracy z dokumentami z pewnością nie da się całkowicie uniknąć.


Jak zostać asystentem biurowym?


W większości ogłoszeń jednym z podstawowych wymagań jest wykształcenie wyższe, choć rzadko precyzyjnie określa się preferowany kierunek studiów. Jeśli na poważnie myśli się o zatrudnieniu w biurze, potencjalnie przydatne kierunki to: administracja i rachunkowość, księgowość, zarządzanie czy ekonomia. Wielu pracowników biurowych kończy studia społeczne lub humanistyczne. Istnieje również możliwość zatrudnienia w biurze po szkole policealnej, choć raczej nie na stanowisku asystenta biurowego w dużej firmie. Pracodawcy zarzekają się, że dużo ważniejsze od ukończonej szkoły lub studiów są inne “kluczowe” kompetencje, które najmocniej sonduje się na rozmowach kwalifikacyjnych czy w ramach sesji assessment center. Są to m.in.: bardzo rozwinięte umiejętności komunikacyjne i zdolność do pracy w zespole, biegłe posługiwanie się jezykiem obcym w mowie i piśmie (najczęściej angielskim lub niemieckim), skrupulatność i obowiązkowość, a także zaawansowana obsługa pakietu programów biurowych. Dodatkowymi atutami są również: znajomość branży, w której funkcjonuje firma, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku i ukończenie odpowiednich szkoleń np. asystent zarządu. Oczywiście przyda sie także dobra prezencja.


Gdzie może pracować asystent biurowy?


Tam, gdzie go aktualnie potrzebują. Asystenci biurowi mogą pracować zarówno w kancelariach radców prawnych, biurach rachunkowych, instytucjach samorządowych, administracji publicznej, biurach dużych firm produkcyjnych lub usługowych, międzynarodowych korporacjach itd. W poszukiwaniu ofert, które obecnie dominują najlepiej przejrzeć największe polskie portale dla osób poszukujących pracy. Po kilku minutach łatwo wyrobić sobie pewne rozeznanie w tej kwestii.


Ile zarabia asystent biurowy?


Istnieją cztery główne czynniki, które decydują o wysokości wynagrodzenia asystenta biurowego: wykształcenie, staż pracy, położenie geograficzne firmy, a także jej majętność. Im lepsze wykształcenie, dłuższy staż pracy i majętność firmy, tym większą pensję pobiera pracownik, przynajmniej w teorii. Firmy ulokowane w dużych miastach wojewódzkich, pracujące w międzynarodowym środowisku również zwiększają szansę na dobre wynagrodzenie. Statystyki pokazują, że blisko powoła asystentów biurowych zarabia nieco poniżej średniej krajowej, choć najlepsi mogą liczyć na co najmniej podwójną średnią krajową. Wszytko zależy od wpomnianych na początku czynników. Mamy nadzieję, że nieco najświetliliśmy sprawę!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->